Transparency International

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Transparency International
ZkratkaTI
Motto"The Global Coalition Against Corruption (Globální koalice proti korupci)"
ZakladatelPeter Eigen, John Githongo, Jeremy Pope, Kamal Hossain, Obiageli Katryn Ezekwesili a Dolores Español
Vznik1993
TypNestátní nezisková organizace
Právní formaObecně prospěšná společnost
ÚčelBoj proti korupci
SídloBerlín, Německo
Souřadnice
Působnostcelosvětově
ŘeditelHuguette Labelle
Hlavní orgánSprávní rada
Tržby23,7 mil. € (2018)
Oficiální webwww.transparency.org
LEI529900UJKO26NSNK9F38
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o světové centrále Transparency International v Berlíně. O české pobočce pojednává článek Transparency International – Česká republika.

Transparency International (TI) je mezinárodní nezisková nevládní organizace bojující proti korupci, kterou definuje jako zneužití postavení k vlastnímu prospěchu. TI také podporuje změny k větší integritě v hospodářství, politice a společnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

TI vznikla v roce 1993 jako nezisková organizace se sídlem v Německu. Spolu s dalšími ji založil Peter Eigen, bývalý vyšší funkcionář Světové banky, z které odešel, neboť odmítala zabývat se korupcí běžnou v mnoha zemích, v kterých Světová banka byla aktivní. Dnes TI funguje jako sdružení více než 80 národních poboček, řízených mezinárodním sekretariátem v Berlíně.

6. března 2023 byla Transparency International prohlášena v Rusku za nežádoucí organizaci.[1]

Aktivity[editovat | editovat zdroj]

TI vydává každoroční žebříček o stupni korupce v jednotlivých zemích – Index vnímání korupce / Corruption Perceptions Index (CPI).[2] Tento žebříček je kritiky považován za neobjektivní, neboť je založen na výzkumech veřejného mínění, které popisují pouze subjektivní dojmy, nikoli fakta. Podle kritiků je již samotná idea porovnání korupce v různých zemích problematická, neboť definice korupčního jednání se v různých jurisdikcích liší. TI na takové kritiky odpovídá, že používá vědeckých metodik komparatistiky, tak jak ji vyvinuly během posledního půlstoletí renomované instituty po celém světě. Dále, že jde právě i o to, korupci měřit stejnými měřítky, a zejména o to, spojit síly k prosazení integrity.

Česko (TI ČR)[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Transparency International – Česká republika.

Srovnání hospodářské konkurenceschopnosti jednotlivých zemí a stupně jejich integrity Competitiveness and corruption, bylo poprvé představeno na konferenci Corruption – how and why to avoid it pořádané za předsednictví Marie Bohaté koncem roku 1998 v Praze.[3]

Státní zakázka na sanaci starých ekologických zátěží[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Státní zakázka na sanaci starých ekologických zátěží.

Mezi řadou aktivit TI ČR kritizovala v roce 2008 ministra financí Miroslava Kalouska za vypsání státní zakázky na sanaci starých ekologických zátěží, které se měla stát vůbec největší veřejnou zakázka v historii České republiky. Podle TI byla vypsána na základě podkladů sporné kvality a vypsání zakázky je extrémně nevýhodné pro státní rozpočet. Ředitel TI David Ondráčka uvedl, že u takové mimořádně velké zakázky je enormní riziko korupce a politických tlaků. Zakázka by svým objemem byla pětkrát větší než dosavadní největší zakázky a byla by unikátní i v evropském měřítku.[4] Podle TI záměr ministra financí zcela zbytečně zatíží státní rozpočet nejméně o dalších 30 miliard korun.[5] 19. října 2011 premiér Petr Nečas oznámil, že vláda vítěze ekotendru nevybere a tento projekt končí.[6]

Vedení[editovat | editovat zdroj]

Zakladatelkou a první šéfkou Správní rady TI ČR byla Marie Bohatá (do povolání na viceředitelství Eurostatu v roce 2004), po ní Adriana Krnáčová (výkonná ředitelka, 2001-07). Od ledna 2008 do listopadu 2020 byl ředitelem David Ondráčka (2008-20 výkonný ředitel). Od listopadu 2020 je ředitelem Petr Leyer.[7]


Nejasnosti kolem vyúčtování dotace a výměna ředitele

V dubnu 2007 byla Transparency International ČR obviněna tehdejším ministrem financí Kalouskem ze zpronevěry státní dotace v souvislosti s pořádáním Mezinárodní protikorupční konference ve dnech 8. až 11. října 2001. Policie vyšetřovala, jak organizace naložila s třicetimilionovou dotací, kterou jí poskytlo ministerstvo financí a věc odložila. Organizace využila na pořádání konference zhruba polovinu částky, zbytek vrátila ministerstvu. Tehdejší ředitelka TI ČR Adriana Krnáčová tehdy uvedla, že "Okolnosti případu, především pak jeho načasování, nás proto vedou k důvodným obavám, že cílem trestního oznámení je diskreditovat vytrvalou snahu o důsledné odhalovaní případů korupce, zejména korupce politické" [8] Následně k 1. lednu 2008 odešla Adriana Krnáčová z vedení organizace a nahradil ji David Ondráčka, který do té doby v organizaci pracoval jako projektový manažer. [9]

Formality[editovat | editovat zdroj]

Dne 31. srpna 2005 občanské sdružení TIC – Transparency International formálně zaniklo a bylo formálně nahrazeno Transparency International – Česká republika, o.p.s.[10]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Russia declares Transparency International 'undesirable' [online]. March 6, 2023 [cit. 2023-03-06]. Dostupné online. (rusky) 
 2. Corruption Perceptions Index (CPI) na webu transparency.org
 3. Str. 8-9 a 22-27 publikace Report on the workshop Corruption – how, and why, to avoid it, CERGE-EI Prague, 11 November 1998, Prague/Zurich, June 1999 (CERGE-EI, Centre for Economic Research and Graduate Education, Charles University, Economics Institute, Academy of Sciences, Prague / CPA, Centre for Political Analysis, Prague / CSEE, Czech Society for Ethics in Economy, Prague / ESCE/WSMO, Economic Forum Switzerland – Central/Eastern Europe, Zurich and Prague / HST, Chamber of Commerce Switzerland – Czech Republic, Prague and Zurich / TI-C, Transparency International Czech Republic, Prague / TI-CH, Transparency Switzerland, Rüti ZH and Geneva) na webu vjrott.com
 4. Státní zakázka století na ekologické zátěže. www.parlament-vlada.cz [online]. [cit. 2009-10-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-05-08. 
 5. Stomiliardový hazard ministerstva financí při odstraňování ekologických zátěží
 6. Nečas: Vláda vítěze ekotendru nevybere, tento projekt končí - neplatný odkaz
 7. Ondráčka po 13 letech končí v čele Transparency International. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2020-11-20]. Dostupné online. 
 8. Transparency International čelí obvinění ze zpronevěry. iDNES.cz [online]. 2007-04-02 [cit. 2019-06-05]. Dostupné online. 
 9. MIKULKA, Milan. Krnáčová odchází z vedení české Transparency International. Hospodářské noviny [online]. 2007-12-22 [cit. 2019-06-05]. Dostupné online. 
 10. Veřejný rejstřík a Sbírka listin - Ministerstvo spravedlnosti České republiky. or.justice.cz [online]. [cit. 2019-06-05]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • J. Pavel, Efektivnost a transparentnost obecních obchodních společností. Praha: Transparency international-Česká republika, 2006 - 30 s.
 • Transparentní procesy v politickém rozhodování : sborník textů k problému korupce politických představitelů. Praha: Transparency International – Česká republika, 2006 - 232 s.; 24 cm ISBN 80-903032-7-7
 • Veřejné zakázky v České republice: korupce nebo transparentnost? Praha: Transparency international-Česká republika, 2005 - 95 s.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]