Transparency International

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Transparency International
TI logo.png
Zkratka TI
Motto "The Global Coalition Against Corruption (Globální koalice proti korupci)"
Zakladatel Peter Eigen, John Githongo, Jeremy Pope, Kamal Hossain, Obiageli Ezekwesili a Dolores Español
Vznik 1993
Typ Nestátní nezisková organizace
Právní forma Obecně prospěšná společnost
Účel Boj proti korupci
Sídlo Berlín, Německo
Souřadnice
Působnost celosvětově
Ředitel Huguette Labelle
Hlavní orgán Správní rada
Rozpočet 21 927 485 €
Oficiální web www.transparency.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o světové centrále Transparency International v Berlíně. O české pobočce pojednává článek Transparency International - Česká republika.

Transparency International (TI) je mezinárodní nezisková nevládní organizace bojující proti korupci, kterou definuje jako zneužití postavení k vlastnímu prospěchu. TI také podporuje změny k větší integritě v hospodářství, politice a společnosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

TI vznikla v roce 1993 jako nezisková organizace se sídlem v Německu. Spolu s dalšími ji založil Peter Eigen, bývalý vyšší funkcionář Světové banky. Dnes funguje jako sdružení více než 80 národních poboček, řízených mezinárodním sekretariátem v Berlíně.

Aktivity[editovat | editovat zdroj]

TI vydává každoroční žebříček o stupni korupce v jednotlivých zemích – Index vnímání korupce. Tento žebříček je kritiky považován za neobjektivní, neboť je založen na výzkumech veřejného mínění, které popisují pouze subjektivní dojmy, nikoli fakta. Podle kritiků je již samotná idea porovnání korupce v různých zemích problematická, neboť definice korupčního jednání se v různých jurisdikcích liší. TI na takové kritiky odpovídá, že používá vědeckých metodik komparatistiky, tak jak ji vyvinuly během posledního půlstoletí renomované instituty po celém světě. Dále, že jde právě i o to, korupci měřit stejnými měřítky, a zejména o to, spojit síly k prosazení integrity.

Srovnání hospodářské konkurenceschopnosti jednotlivých zemí a stupně jejich integrity Competitiveness and corruption, bylo poprvé představeno na konferenci Corruption – how and why to avoid it koncem roku 1998 v Praze.

Od srpna  2012 je v čele TI ředitel David Ondráčka. Po volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 byl Ondráčka osloven hnutím ANO 2011, aby zastával v příští vládě post ministra vnitra.[1] Ten tuto nabídku přijal, ale ministrem se však nakonec stal Milan Chovanec z ČSSD.

Obvinění ze zpronevěry a výměna ředitele[editovat | editovat zdroj]

V dubnu 2007 byla Transparency International  podezřelá ze zpronevěry státní dotace v souvislosti s pořádáním Mezinárodní protikorupční konference ve dnech 8. až 11. října 2001. Policie vyšetřovala, jak organizace naložila s třicetimilionovou dotací, resp., půjčkou, kterou jí poskytlo ministerstvo financí. Šlo o bezúročnou půjčku. Organizace vrátila ministerstvu jen 14 a půl milionu Kč.  Tehdejší ředitelka Transparency International  Adriana Krnáčová tehdy uvedla, že "Okolnosti případu, především pak jeho načasování, nás proto vedou k důvodným obavám, že cílem trestního oznámení je diskreditovat vytrvalou snahu o důsledné odhalovaní případů korupce, zejména korupce politické" [2] Následně k 1. lednu 2008 odešla Adriana Krnáčová z vedení organizace a nahradil ji David Ondráčka, který do té doby v organizaci pracoval jako projektový manažer. [3]

Dne 31.8.2005 občanské sdružení TIC - Transparency International zaniklo a bylo nahrazeno Transparency International - Česká republika, o.p.s.[4]

Státní zakázka na sanaci starých ekologických zátěží[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Státní zakázka na sanaci starých ekologických zátěží.

Organizace kritizovala v roce 2008 ministra financí Miroslava Kalouska za vypsání státní zakázky na sanaci starých ekologických zátěží, které se má stát vůbec největší veřejnou zakázka v historii České republiky. Podle TI byla vypsána na základě podkladů sporné kvality a vypsání zakázky je extrémně nevýhodné pro státní rozpočet. Ředitel TI David Ondráčka tvrdí, že u mimořádně velké zakázky je enormní riziko korupce a politických tlaků. Zakázka je svým objemem pětkrát větší než dosavadní největší zakázky a je unikátní i v evropském měřítku.[5] Podle TI záměr ministra financí zcela zbytečně zatíží státní rozpočet nejméně o dalších 30 miliard korun.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Babiš chce na vnitro Ondráčku, ten by to bral. Novinky.cz [online]. [cit. 2019-06-05]. Dostupné online. 
  2. Transparency International čelí obvinění ze zpronevěry. iDNES.cz [online]. 2007-04-02 [cit. 2019-06-05]. Dostupné online. 
  3. MIKULKA, Milan. Krnáčová odchází z vedení české Transparency International. Hospodářské noviny [online]. 2007-12-22 [cit. 2019-06-05]. Dostupné online. (česky) 
  4. Veřejný rejstřík a Sbírka listin - Ministerstvo spravedlnosti České republiky. or.justice.cz [online]. [cit. 2019-06-05]. Dostupné online. 
  5. Státní zakázka století na ekologické zátěže
  6. Stomiliardový hazard ministerstva financí při odstraňování ekologických zátěží

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • J. Pavel, Efektivnost a transparentnost obecních obchodních společností. Praha: Transparency international-Česká republika, 2006 - 30 s.
  • Transparentní procesy v politickém rozhodování : sborník textů k problému korupce politických představitelů. Praha: Transparency International - Česká republika, 2006 - 232 s.; 24 cm ISBN 80-903032-7-7
  • Veřejné zakázky v České republice: korupce nebo transparentnost? Praha: Transparency international-Česká republika, 2005 - 95 s.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]