David Ondráčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Ondráčka, M.A.
David Ondráčka.jpg

Ředitel české pobočky
Transparency International
Úřadující
Ve funkci od:
1. ledna 2008
Předchůdce Adriana Krnáčová

Člen globální Správní rady
Transparency International
Úřadující
Ve funkci od:
15. října 2017
Stranická příslušnost
Členství US-DEU (bývalý člen)

Narození 3. února 1976 (44 let)
Havířov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Choť ženatý
Děti dvě dcery
Alma mater Univerzita Palackého v Olomouci
Univerzita Karlova v Praze
Central European University
Columbia University in the City of New York
Webová stránka David Ondráčka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Ondráčka (* 3. února 1976 Havířov) je český protikorupční expert, od roku 2008 šéf české pobočky nevládní organizace Transparency International.

Život[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval politologii a politickou ekonomii na Středoevropské univerzitě v Budapešti (2000) po předchozím studiu mezinárodních vztahů a politologie na Univerzitě Palackého v Olomouci a na Univerzitě Karlově v Praze. Jako držitel Fulbrightova stipendia strávil v roce 2013 semestrální vzdělávací pobyt na Columbia University v New Yorku.

Přes deset let působí v mezinárodní nevládní organizaci Transparency International a od roku 2008 řídí českou pobočku TI ČR. Byl také jedním z odborných garantů projektu Rekonstrukce státu.

Jako člen Platformy pro transparentní veřejné zakázky se podílel na přípravě nového zákona o zadávání veřejných zakázek (2010-2012) a v letech 2010-2011 byl členem komise Bílé knihy obrany při Ministerstvu obrany ČR. Dlouhodobou kritikou na základě analýz pomohl spolu se svým týmem zabránit nehospodárné obří státní zakázce na likvidaci ekologických škod. Poradensky pracoval pro Ministerstvo zemědělství při nastavování nového systému zakázek ve státním podniku Lesy ČR. Měl rovněž podíl na odhalení vyvádění peněz z Dopravního podniku hlavního města Prahy na účty v daňových rájích.[zdroj?]

Cena Alice Garrigue Masarykové udělená roku 2009 Davidu Ondráčkovi.

Jeho dlouhodobou prioritou je prosazování protikorupčních nástrojů na legislativní i strategické úrovni.[zdroj?] Specializuje se na politickou korupci, střety zájmů, fungování veřejné správy, veřejné zakázky a korporátní daňové úniky. Řadu let školí úředníky a působí rovněž jako expert při mezinárodních rozvojových misích. V roce 2010 vedl na zadání Ministerstva zahraničních věcí ČR trénink policejních složek a státního zastupitelství v Palestině, roku 2011 byl vyslán Radou Evropy do Ruska jako školitel státních zástupců a policie v oblasti vyšetřování hospodářské kriminality a korupce. Účastnil se dalších misí s cílem předání expertizy nevládnímu sektoru i veřejné správě (Arménie, Mongolsko, Gruzie, Kyrgyzstán, Egypt a řada dalších).

Působí také jako pedagog na několika vysokých školách, kde vyučuje předměty z oboru politologie a ekonomie související s veřejnou správou, s potíráním korupce a hospodářské kriminality (Masarykova Univerzita Brno, Metropolitní univerzita Praha). Od roce 2015 je členem Dozorčího výboru Fondu kinematografie ČR.

Roku 2009 obdržel Cenu lidských práv Alice Garrigue Masarykové, udělenou Velvyslanectvím USA v ČR za obranu demokratických svobod. Roku 2012 byl Asociací PR agentur zvolen PR osobností roku „za neúnavnou aktivitu ve vedení Transparency International, která napomohla tomu, že téma korupce se dostalo absolutně do popředí zájmu.“[1] V roce 2010 se zúčastnil jako dobrovolník sdružení Pro-contact kontrolní mise projektu adopce afrických dětí na dálku v západoafrické Guineji.

V říjnu roku 2017 byl zvolen do předsednictva Transparency International jako člen globální Správní rady TI.

David Ondráčka je ženatý a má dvě dcery. Trvale žije v Praze.

Politické působení[editovat | editovat zdroj]

Do politiky se pokoušel vstoupit, když v komunálních volbách v roce 1998 kandidoval jako člen Unie svobody z pozice lídra kandidátky do Zastupitelstva města Havířova, ale neuspěl.[2]

Na podzim roku 2013 Andrej Babiš, předseda hnutí ANO, nabídl potenciální post ministra vnitra Davidu Ondráčkovi. Ředitel TI ČR měl podmínku, aby post přijal, musí se nad jeho nominací shodnout celá tehdejší koaliční vláda, tedy jak hnutí ANO, tak i zbylé dvě politické strany ČSSD a KDU-ČSL. Jednání trvalo 14 dní a k dohodě napříč politickou reprezentací nedošlo a na post ministra vnitra byl nominován sociální demokrat Milan Chovanec. Pomyslný „Rubikon“ tedy nebyl překročen. Na kritiku ohledně vyjednávání o postu ministra odpovídá David Ondráčka například v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.apra.cz [online]. [cit. 2013-11-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-03-25. 
  2. Volby do zastupitelstev obcí, Jmenné seznamy, Výběr: všichni platní kandidáti dle poř. čísla, Zastupitelstvo statutárního města, Kraj: Moravskoslezský kraj, Okres: Karviná, Obec: Havířov, Kandidátní listina: Unie svobody [online]. Český statistický úřad, 1998 [cit. 2013-11-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]