David Ondráčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Ondráčka, M.A.
David Ondráčka.jpg
Ředitel české pobočky
Transparency International
Ve funkci:
1. ledna 2008 – 20. listopadu 2020
PředchůdceAdriana Krnáčová
NástupcePetr Leyer (pověřený)
Člen globální Správní rady
Transparency International
Úřadující
Ve funkci od:
15. října 2017
Stranická příslušnost
ČlenstvíUS-DEU (bývalý člen)

Narození3. února 1976 (45 let)
Havířov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Choťženatý
Dětidvě dcery
Alma materUniverzita Palackého v Olomouci
Univerzita Karlova v Praze
Central European University
Columbia University in the City of New York
Webová stránkaDavid Ondráčka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Ondráčka (* 3. února 1976 Havířov) je český protikorupční expert, v letech 2008 až 2020 šéf české pobočky nevládní protikorupční organizace Transparency International.

Život[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval politologii a politickou ekonomii na Středoevropské univerzitě v Budapešti (2000) po předchozím studiu mezinárodních vztahů a politologie na Univerzitě Palackého v Olomouci a na Univerzitě Karlově v Praze. Jako držitel Fulbrightova stipendia strávil v roce 2013 semestrální vzdělávací pobyt na Columbia University v New Yorku.

Přes deset let působí v mezinárodní nevládní organizaci Transparency International a od ledna 2008 do listopadu 2020 řídil českou pobočku TI ČR. Byl také jedním z odborných garantů projektu Rekonstrukce státu.

Jako člen Platformy pro transparentní veřejné zakázky se podílel na přípravě nového zákona o zadávání veřejných zakázek (2010-2012) a v letech 2010-2011 byl členem komise Bílé knihy obrany při Ministerstvu obrany ČR. Dlouhodobou kritikou na základě analýz pomohl spolu se svým týmem zabránit nehospodárné obří státní zakázce na likvidaci ekologických škod. Poradensky pracoval pro Ministerstvo zemědělství při nastavování nového systému zakázek ve státním podniku Lesy ČR. Spolu s advokátem Láskou dlouhodobě kritizoval špatné hospodaření Dopravního podniku hlavního města Prahy.[1]

Cena Alice Garrigue Masarykové udělená roku 2009 Davidu Ondráčkovi.

Jeho dlouhodobou prioritou je prosazování protikorupčních nástrojů na legislativní i strategické úrovni.[2] Specializuje se na politickou korupci, střety zájmů, fungování veřejné správy, veřejné zakázky a korporátní daňové úniky. Řadu let školí úředníky a působí rovněž jako expert při mezinárodních rozvojových misích. V roce 2010 vedl na zadání Ministerstva zahraničních věcí ČR trénink policejních složek a státního zastupitelství v Palestině, roku 2011 byl vyslán Radou Evropy do Ruska jako školitel státních zástupců a policie v oblasti vyšetřování hospodářské kriminality a korupce. Účastnil se dalších misí s cílem předání expertizy nevládnímu sektoru i veřejné správě (Arménie, Mongolsko, Gruzie, Kyrgyzstán, Egypt a řada dalších).

Působí také jako pedagog na několika vysokých školách, kde vyučuje předměty z oboru politologie a ekonomie související s veřejnou správou, s potíráním korupce a hospodářské kriminality (Masarykova Univerzita Brno, Metropolitní univerzita Praha). Od roce 2015 je členem Dozorčího výboru Fondu kinematografie ČR.

Roku 2009 obdržel Cenu lidských práv Alice Garrigue Masarykové, udělenou Velvyslanectvím USA v ČR za obranu demokratických svobod. Roku 2012 byl Asociací PR agentur zvolen PR osobností roku „za neúnavnou aktivitu ve vedení Transparency International, která napomohla tomu, že téma korupce se dostalo absolutně do popředí zájmu.“[3] V roce 2010 se zúčastnil jako dobrovolník sdružení Pro-contact kontrolní mise projektu adopce afrických dětí na dálku v západoafrické Guineji.

V říjnu roku 2017 byl zvolen do předsednictva Transparency International jako člen globální Správní rady TI. Dne 20. listopadu 2020 odešel z pozice ředitele české pobočky Transparency International.[4]

David Ondráčka je ženatý a má dvě dcery. Trvale žije v Praze.

Politické působení[editovat | editovat zdroj]

Do politiky se pokoušel vstoupit, když v komunálních volbách v roce 1998 kandidoval jako člen Unie svobody z pozice lídra kandidátky do Zastupitelstva města Havířova, ale neuspěl.[5]

Na podzim roku 2013 Andrej Babiš, předseda hnutí ANO, nabídl potenciální post ministra vnitra Davidu Ondráčkovi. Ředitel TI ČR měl podmínku, aby post přijal, musí se nad jeho nominací shodnout celá tehdejší koaliční vláda, tedy jak hnutí ANO, tak i zbylé dvě politické strany ČSSD a KDU-ČSL. Jednání trvalo 14 dní a k dohodě napříč politickou reprezentací nedošlo, na post ministra vnitra byl tedy místo něj nominován sociální demokrat Milan Chovanec. Na kritiku ohledně vyjednávání o postu ministra odpovídá David Ondráčka například v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

3. prosince 2020 byl představen při zahájení kampaně připravovaného politického hnutí Lidé PRO aktivisty Mikuláše Mináře jako jeden z budoucích členů a odborníků hnutí.[6]

Po skončení aktivit hnutí Lidé PRO v březnu 2021 pro nezájem veřejnosti[7] se objevily nejasnosti ve vyúčtování sponzorských darů pro tento spolek. Otázky byly směrovány i na Davida Ondráčku jako člena vedení spolku.[8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kauza pražského dopravního podniku v průběhu času. Transparency International [online]. 2014-02-14 [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. (česky) 
  2. David Ondráčka: Čelíme procesu rozkladu státu. Transparency International [online]. 2011-10-25 [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. (česky) 
  3. Archivovaná kopie. www.apra.cz [online]. [cit. 2013-11-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-03-25. 
  4. Ondráčka končí v čele české pobočky protikorupční organizace Transparency International. iROZHLAS.cz [online]. 2020-11-20 [cit. 2020-11-20]. Dostupné online. 
  5. Volby do zastupitelstev obcí, Jmenné seznamy, Výběr: všichni platní kandidáti dle poř. čísla, Zastupitelstvo statutárního města, Kraj: Moravskoslezský kraj, Okres: Karviná, Obec: Havířov, Kandidátní listina: Unie svobody [online]. Český statistický úřad, 1998 [cit. 2013-11-27]. Dostupné online. 
  6. Lidé PRO. www.lidepro.cz [online]. [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. (česky) 
  7. LEINERT, Ondřej. Konec lídra Milionu chvilek, jepičí život hnutí Lidé PRO. Sběr podpisů byla fatální chyba, přiznává Ondráčka. A myslí na novou stranu. Hospodářské noviny (iHNed.cz) [online]. 2021-03-24 [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. (česky) 
  8. Minářův spolek utratil 6 milionů od sponzorů. Pak skončil - Novinky.cz. www.novinky.cz [online]. [cit. 2021-04-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]