Tragulus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKančil
alternativní popis obrázku chybí
Kančil jávský v zoo Frankfurt
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád sudokopytníci (Artiodactyla)
Podřád přežvýkaví (Ruminantia)
Čeleď kančilovití (Tragulidae)
Rod kančil (Tragulus)
Brisson, 1762
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tragulus (česky kančil, toto jméno je používáno pro více rodů) je rod sudokopytníků, jeden z rodů z čeledi kančilovití (Tragulidae). Jméno Tragulus vychází ze starořeckého „τράγος” (tragos) znamenající „kozel” a latinské zdrobněliny -ulus znamenající „malý”. S hmotností 0,7 až 8,0 kg a délkou 40 až 75 cm patří kančilové rodu Tragulus mezi nejmenší kopytníky na světě, třebaže menší mohou být africké antilopky rodu Neotragus a Nesotragus.

Vyskytují se v jihovýchodní Asii, od jižní Číny po Filipíny a Jávu. Jsou aktivní hlavně v noci a živí se listy, ovocem, trávou a další vegetací, kterou vyhledávají v hustém lesním podrostu. Žijí samotářsky anebo v párech, samci mají protáhlé špičáky. Ty nahrazují rohy nebo parohy, které se u kančilů neobjevují.[1] Informace o jednotlivých druzích jsou však i následkem nedávných (2004) taxonomických revizí špatně známy.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Tradičně byly uznávány pouze dva druhy v rodu Tragulus: relativně velký Tragulus napu a menší Tragulus javanicus. Po přezkumu v roce 2004 byly od T. napu odděleny samostatné druhy Tragulus nigricans a Tragulus versicolor a od T. javanicus byly odděleny samostatné druhy Tragulus kanchil a Tragulus williamsoni. Na základě těchto taxonomických změn mají T. kanchil a T. napu největší areál rozšíření, zatímco areál výskytu ostatních druhů je mnohem menší. Nicméně určitá nejistota ohledně přesných distribučních limitů různých druhů v Indočíně zůstává.[2]

Žijící druhy:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tragulus na anglické Wikipedii.

  1. Nowak, R. M. (eds) (1999). Walker's Mammals of the World. 6th edition. Johns Hopkins University Press.
  2. Meijaard, I., and C. P. Groves (2004). A taxonomic revision of the Tragulus mouse-deer. Zoological Journal of the Linnean Society 140: 63-102.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]