Toxodon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxToxodon
Stratigrafický výskyt: PliocénPleistocén, asi před 2,6 milionu až 16 000 lety
alternativní popis obrázku chybí
Kostra toxodona
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád Notoungulata
Čeleď Toxodontidae
Podčeleď Toxodontinae
Rod Toxodon
Owen, 1837
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Toxodon je rod vyhynulého savce, který žil v období pliocénupleistocénu na území Jižní Ameriky. Byl asi 2,7 metru dlouhý, v kohoutku byl vysoký 1,5 metru a vážil okolo 1,5 tuny. Jedním z prvních přírodovědců, kteří našli jeho zkameněliny, byl Charles Darwin, který získal lebku Toxodona v Uruguayi. Později objevil více jeho pozůstatků, jež všechny zaslal do Velké Británie známému přírodovědci a paleontologu Richardu Owenovi, který toxodona r. 1837 popsal. To, že se fosílie toxodonů z různých lokalit navzájem liší je jeden z mnoha důkazů evoluce.

Vědci se zpočátku domnívali, že Toxodon žil obojživelným způsobem života, podobně jako dnešní hroši, čemuž nasvědčovaly nozdry, umístěné vysoko na hlavě. Jeho fosílie jsou však nalézány v oblastech suchých a polosuchých. Po prozkoumání jeho kostry vyšlo najevo, že se stavbou těla podobal spíše dnešním nosorožcům.

Příčinou zániku jednoho z nejznámějších prehistorických savců mohli být pralidé, protože v blízkosti mnoha koster toxodonů byly nalezeny hroty šípů.

Rekonstrukce toxodona

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Toxodon je znám především svou rolí ve čtvrté epizodě fiktivně dokumentárního seriálu Prehistorický park. Zde je vyslovena domněnka, že podobně jako hroch obýval Toxodon okolí jezer.