Toxodon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Toxodon
Stratigrafický výskyt: PliocénPleistocén, asi před 2,6 milionu až 16 000 lety

alternativní popis obrázku chybí
Kostra toxodona
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: Notoungulata
Čeleď: Toxodontidae
Podčeleď: Toxodontinae
Rod: Toxodon
Owen, 1837
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Toxodon je rod vyhynulého savce, který žil v období pliocénupleistocénu na území Jižní Ameriky. Byl asi 2,7 metru dlouhý, v kohoutku byl vysoký 1,5 metru a vážil okolo 1,5 tuny. Jedním z prvních přírodovědců, kteří našli jeho zkameněliny, byl Charles Darwin, který získal lebku Toxodona v Uruguayi. Později objevil více jeho pozůstatků, jež všechny zaslal do Velké Británie známému přírodovědci a paleontologu Richardu Owenovi, který toxodona r. 1837 popsal. To, že se fosílie toxodonů z různých lokalit navzájem liší je jeden z mnoha důkazů evoluce.

Vědci se zpočátku domnívali, že Toxodon žil obojživelným způsobem života, podobně jako dnešní hroši, čemuž nasvědčovaly nozdry, umístěné vysoko na hlavě. Jeho fosílie jsou však nalézány v oblastech suchých a polosuchých. Po prozkoumání jeho kostry vyšlo najevo, že se stavbou těla podobal spíše dnešním nosorožcům.

Příčinou zániku jednoho z nejznámějších prehistorických savců mohli být pralidé, protože v blízkosti mnoha koster toxodonů byly nalezeny hroty šípů.

Rekonstrukce toxodona

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Toxodon je znám především svou rolí ve čtvrté epizodě fiktivně dokumentárního seriálu Prehistorický park. Zde je vyslovena domněnka, že podobně jako hroch obýval Toxodon okolí jezer.