Přeskočit na obsah

Tomáš Pekárek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bc. Tomáš Pekárek, MBA
Zastupitel Středočeského kraje
Úřadující
Ve funkci od:
21. září 2024
Zastupitel města Kralupy nad Vltavou
(v letech 2014–2018 také radní města)
Úřadující
Ve funkci od:
11. října 2014
Stranická příslušnost
ČlenstvíANO 2011

Narození27. června 1983 (41 let)
Slaný
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostčeská
Vztahysvobodný
SídloKralupy nad Vltavou
ZaměstnáníÚJV Řež, a.s.
Profesevědecký pracovník, dozimetrista, ekonom projektů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tomáš Pekárek (* 27. června 1983 Slaný) je český politik, vědecký pracovník a podnikatel, od roku 2024 zastupitel Středočeského kraje, od roku 2014 zastupitel města Kralupy nad Vltavou (navíc v letech 2014 až 2018 radní města), člen hnutí ANO.

Politické působení

[editovat | editovat zdroj]

V komunálních volbách v roce 2014 kandidoval na starostu města jako lídr kandidátní listiny hnutí ANO 2011. Ve volbách skončilo hnutí na 2. místě s výsledkem 17,61 %, získalo 4 mandáty a po složení koalice se STAN a ODS pak dvě místa v sedmičlenné Radě města. Jedním z kralupských radních se tak stal i Tomáš Pekárek. Následné volební období byl i předsedou kulturní komise a členem komise rozpočtové.

V krajských volbách v roce 2016 kandidoval za hnutí ANO 2011 do zastupitelstva Středočeského kraje na 32. pozici. Hnutí tyto volby vyhrálo se ziskem 20,76 % a Tomáš Pekárek byl jmenován členem krajského výboru pro hospodářství, regionální rozvoj, vědu a výzkum.

V komunálních volbách v roce 2018 byl opět lídrem kandidátní listiny. Hnutí ANO 2011 získalo 17,54 % a obhájilo 4 mandáty, ale skončilo v opozici. Tomáš Pekárek byl zvolen předsedou kontrolního výboru a členem komise bytové, zdravotní a sociální. Po těchto volbách vnitrostranicky dále působil jako předseda krajské kontrolní komise.

V krajských volbách v roce 2020 kandidoval za hnutí ANO 2011 do zastupitelstva Středočeského kraje až z 50. místa, ale přesto dostal více preferenčních hlasů, než v roce 2016. Hnutí ve volbách skončilo na 3. místě se ziskem 18,54 % a skončilo v opozici.

V květnu 2021 byl zvolen krajským místopředsedou středočeské organizace hnutí ANO 2011. Pro jeho zvolení hlasovalo na krajském sněmu 53 z 54 přítomných delegátů. Krajský sněm tehdy zvolil kompletně zcela nové vedení středočeské organizace. Po vypršení dvouletého mandátu z další volby odstoupil.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2021 kandidoval za hnutí ANO 2011 z 11. místa středočeské kandidátky, kterou jako lídr vedl tehdejší vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu, a ministr dopravy doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA. V těchto volbách získalo ANO 2011 27,12 % a ve Středočeském kraji 8 mandátů, takže Tomáš Pekárek se i přes 2015 preferenčních hlasů do Poslanecké sněmovny nedostal.

V komunálních volbách v roce 2022 kandidoval v Kralupech nad Vltavou z 2. místa kandidátky hnutí ANO s podporou ČSSD a Trikolóry. Hnutí volby vyhrálo se ziskem 27,50 % a v zastupitelstvu posílilo na 6 mandátů z 21. Přesto nakonec skončilo v opozici a Tomáš Pekárek byl znovu zvolen předsedou kontrolního výboru

V krajských volbách v roce 2024 kandidoval za hnutí ANO 2011 do zastupitelstva Středočeského kraje z 18. místa. Hnutí krajské volby zcela ovládlo i ve Středočeském kraji a se ziskem 33,35 % a 25 mandátů s náskokem vyhrálo. Tomáš Pekárek se tak 21.9.2024 stal jezdím z nových krajských zastupitelů.

Osobní a pracovní život

[editovat | editovat zdroj]

Je svobodný, bezdětný. Po odmaturování na kralupské elektrochemické škole a praxi v oboru elektrotechniky v Aero Vodochody a. s. začal jako pracovník vědy a výzkumu pracovat pro tehdejší Ústav jaderného výzkumu a. s. (dnes ÚJV Řež, a.s.) V roce 2005 odjel na roční pracovní pobyt do anglického Manchesteru.

Díky postupnému sbírání zkušeností a doplňování vzdělání v oblasti radiační ochrany, například na kurzech fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, nebo projektového řízení na Vysoké škole ekonomie a managementu v Praze, složil v roce 2009 zkoušku zvláštní odborné způsobilosti před komisí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) a získal oprávnění k vykonávání činností zvláště důležitých z hlediska radiační ochrany. Od té doby jako kvalifikovaný pracovník s přímou odpovědností za radiační ochranu působí v ÚJV Řež, a.s. na pozici pracovníka vědy a výzkumu, dozimetristy.

Práce v oboru jaderné bezpečnosti jej dostala až k projektům věnujícím se vyhořelému jadernému palivu. V roce 2006 se začal podílet na americko-ruském programu RRRFR (Russian Research Reactor Fuel Return program) s působností téměř po celém světě. O dva roky později převzal tým pracovníků ÚJV Řež, a.s. přímo se podílející na přepravách vysokoaktivního vyhořelého jaderného paliva z výzkumných reaktorů kromě České republiky také v zemích jako Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Srbsko, Bělorusko, Ukrajina, Vietnam, nebo Uzbekistán.

Od roku 2016 se aktivně podílí také na programu spolupráce Číny, USA, Ruska a IAEA, během kterého dochází k odvozu vysoce obohaceného jaderného materiálu (MNSR zdroje s více než 90% obohacením) postupně ze zemí jako je Ghana, Nigérie, Írán, Pákistán a Sýrie. Od roku 2018 též v Ghaně školí vědecké pracovníky afrických výzkumných center, kteří se budou specializovat na práce v nebezpečných válečných oblastech.[1] O svých zkušenostech přednáší na technických konferencích doma i ve světě.

Mezi jeho koníčky patří billiard, zejména pool, který hrával závodně a také bojová umění a sporty, které aktivně trénoval přes 15 let a vedl samostatné kluby v Kralupech nad Vltavou a Praze. Několik let působil také jako hudební redaktor různých hudebních magazínů. Vlastní pilotní průkaz LAA ČR na závěsné kluzáky.

  1. Komplexní zajištění a realizace přeprav vyhořelého jaderného paliva ze země použití do země původu paliva (Rusko, Čína). www.ujv.cz [online]. ÚJV Řež, a.s.. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]