Letecká amatérská asociace České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letecká amatérská asociace
Právní formaspolek
Založeno28. prosince 1992
AdresaKe Kablu 289/7, Praha, 102 00, Česko
IČO48137481
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Letecká amatérská asociace (LAA ČR) je spolek[1] zastřešující rekreační a sportovní létání kategorie takzvaných SLZ ("sportovních létajících zařízení"). LAA je také státem pověřena správou tohoto leteckého odvětví a na základě tohoto pověření definuje kategorie SLZ.

Vykonává úkony spojené s vydáváním typových (technických) průkazů SLZ, vydávání pilotních licencí (průkazů). Školí inspektory a instruktory, dohlíží nad výcvikem pilotů SLZ a odpovídá za zkoušky pilotů. Asociace sdružuje piloty ve svazech dle odborností, vykonává systematickou činnost pro podporu sportovního letectví a hájí zájmy pilotů SLZ na ministerské i parlamentní úrovni.

Správa SLZ[editovat | editovat zdroj]

LAA ČR na základě vyhlášky Ministerstva dopravy a spojů č. 108/1997 Sb. definuje následující kategorie sportovních létajících zařízení (SLZ):

  • ULLa – Ultralehký letoun řízený aerodynamicky – letoun pro maximálně dvě osoby řízený aerodynamickými prostředky, jehož pádová rychlost nepřevyšuje 65 km/h a maximální vzletová hmotnost je 450 kg.
  • ULLt – Ultralehký letoun řízený těžištěm (motorová rogala) – letoun pro maximálně dvě osoby řízený přesouváním těžiště pilota, jehož pádová rychlost nepřevyšuje 65 km/h a maximální vzletová hmotnost je 450 kg.
  • ULH – Ultralehký vrtulník – letadlo s poháněnými rotujícími nosnými plochami, které je konstruováno maximálně pro dvě osoby, s maximální vzletovou hmotností 450 kg u dvoumístného a 300 kg u jednomístného.
  • ULW – Ultralehký motorový vírník – letadlo s rotujícími nosnými plochami uváděnými do pohybu autorotací vznikající dopředným pohybem vyvíjeným motorickou silou, která není přímo přenášena na rotující nosné plochy, které je konstruováno maximálně pro dvě osoby, s maximální vzletovou hmotností 450 kg u dvoumístného a 300 kg u jednomístného. Tyto parametry se přiměřeně vztahují i na bezmotorový vírník.
  • MPK – Motorový padákový kluzák (motorový paragliding) – s pomocným motorem na zádech pilota, který je konstruován jako jednomístný, s maximální vzletovou hmotností 170 kg nebo jako dvoumístný s maximální vzletovou hmotností 270 kg, a který umožňuje vzlet a přistání z nohou pilota, nebo s pohonem umístěným na podvozku, který je konstruován maximálně pro dvě osoby, s maximální vzletovou hmotností 350 kg.
  • PK – Padákový kluzák (paragliding) – bezmotorové letadlo těžší vzduchu, které je konstruováno maximálně pro dvě osoby a jehož vzlet se uskutečňuje rozběhem pilota, aerovlekem nebo navijákem a jehož charakter nosné plochy není urovnán tuhou konstrukcí.
  • ZK – Závěsný kluzák (rogalo) – bezmotorové letadlo těžší vzduchu, které je konstruováno maximálně pro dvě osoby, jehož vzlet se uskutečňuje rozběhem pilota, aerovlekem i navijákem a které je řízeno změnou polohy těžiště pilota, s možností dodatečného aerodynamického řízení kolem jedné osy. Maximální hmotnost prázdného kluzáku bez upínacího zařízení nesmí překročit 40 kg.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. výpis z obchodního rejstříku, justice.cz; Letecká amatérská asociace České republiky; IČO: 481 37 481.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]