Temná turistika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Častý cíl temné turistiky:
vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau

Temná turistika (anglicky: Dark tourism, také Grief tourism – grief, zármutek, nebo Thanatourism, z řeckého thanatos, personifikace smrti)[1] je druh turistiky zaměřující se na místa spojená se smrtí a utrpením. Toto označení zavedli britští vědci John Lennon a Malcolm Foley v roce 1996. Mezi cíle temné turistiky patří jak hrady a bojiště, místa katastrof (jak přírodních tak způsobených člověkem, například Pompeje či Ground zero v New Yorku), zpřístupněná vězení (Alcatraz), čí místa, kde násilně zemřelo velké množství lidí (popraviště, místa pogromů a genocid).[2]

Mezi nejznámější cíle temné turistiky patří nacistický vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau v Polsku, někdejší Černobylská jaderná elektrárna na Ukrajině, památník v Hirošimě či vražedná pole v Kambodži.[3]. V Česku jsou nejznámější[4] koncentrační tábor Terezín, vyhlazené obce Lidice a Ležáky, Slavkovské bojiště a kostel svatého Cyrila a Metoděje, kde se ukrývali a zemřeli atentátníci na Heydricha.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dark tourism na anglické Wikipedii.

  1. ŠINDELÁŘOVÁ, Lenka. Dark Tourism (temná turistika) [PDF]. Czechtourism, 2008-07-17 [cit. 2009-10-12]. Dostupné online. 
  2. HLOUŠKOVÁ, Lenka. Temná turistika fascinuje tisíce lidí [online]. Novinky.cz, 2009-5-25 [cit. 2009-05-29]. Dostupné online. 
  3. Dark Tourism - temné cestování na místa katastrof a neštěstí [online]. Cestovatel.cz [cit. 2009-05-29]. Dostupné online. 
  4. Terezín, nejtemnější turistický cíl

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FOLEY, Malcolm; LENNON, John, J. Dark Tourism: the Attraction of Death and Disaster. Londýn: Thomson Learning, 2000. 256 s. ISBN 978-0-82645-064-7. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]