Tarascon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tarascon
Pohled na hrad přes Rhônu, vpravo kostel sv. Marty
Pohled na hrad přes Rhônu, vpravo kostel sv. Marty
Tarascon – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška3–200 m n. m.
StátFrancieFrancie Francie
RegionProvence-Alpes-Côte d'Azur
DepartementBouches-du-Rhône
ArrondissementArles
KantonTarascon
Tarascon
Tarascon
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha73,97 km²
Počet obyvatel13 152 (2009)
Hustota zalidnění177,8 obyv./km²
Správa
StarostaCharles Fabre
Oficiální webwww.tarascon.org
E-mailcourrier@mairie-tarascon13.fr
PSČ13150
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tarascon je francouzské město, nacházející se v departementu Bouches-du-Rhône, v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur na řece Rhône. Žije zde asi 13 000 obyvatel.

Město a hrad[editovat | editovat zdroj]

Svatá Marta s drakem

Sídliště na místě dnešního města založili v roce 48 Římané. S Tarasconem je spojena legenda o svaté Martě. Podle ní se měla po ukřižování Ježíše odebrat spolu se svými sourozenci Lazarem a Máří Magdalenou na území dnešní Provence, kde se věnovali misijní činnosti. Obyvatelé dnešního Tarasconu byli sužováni drakem Tarasconem. Marta ho za pomoci kříže a svěcené vody přemohla. Sídlo získalo jméno podle draka, Marta byla pohřbena ve zdejším kostele. Příběh je obsažen ve sbírce středověkých textů označovaných jako Legenda aurea.[1] Drak je od té doby symbolem města. Událost je připomínána každoročně o Velikonocích slavnostním průvodem.

Kostel sv. Marty byl postaven v románském slohu ve 12. století na základech raně křesťanské stavby, z níž se dochovala jen krypta ze 3. století s údajným hrobem sv. Marty. Ve 14. století získal dnešní gotickou podobu. Impulzem ke stavbě kostela bylo objevení Martiných ostatků v raně křesťanském sarkofágu v roce 1187.

Nejvýznamnější památkou ve městě je mimořádně dobře dochovaný hrad (Château de Tarascon). S jeho stavbou začal v roce 1400 sicilský král Ludvík II., který byl pánem Provence. Hrad chránil zemské hranice, které tehdy tvořila Rhôna. Pro nároky nového renesančního způsobu života upravil interiéry hradu Ludvíkův syn, král René I. Od 16. století se začal hrad užívat jako státní vězení. Bývali zde umisťováni zajatci z válek, které Francie vedla. Z té doby se na zdech dochovaly osobité kresby lodí, graffiti svého druhu, které zajatí námořníci vytvářeli.[2]

Hrad postupně chátral, jeho interiéry byly poničeny za Velké francouzské revoluce. K záchraně hradu přispěl Prosper Mérimée, který ho ve 30. letech 19. století navštívil ve funkci státního inspektora nemovitých památek. Ve 20. letech 20. století bylo hradní vězení zrušeno a začalo se s rekonstrukcí objektu pod vedením architekta Julese Formigé. Další rozsáhlé opravy hradu, který je celoročně přístupný, proběhly ve 40. a 80. letech 20. století.[3]

Město Tarascon je dějištěm románu Alphonse Daudeta Tartarin z Tarasconu z roku 1872.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tarascon na německé Wikipedii.

  1. ROBIN, Françoise. King René's Chateau at Tarascon. Paris: Centre des monuments nationaux, 2006. ISBN 2-85822-913-9. S. 2–3.  (Dále jen Robin 2006).
  2. Robin 2006, s. 30–31
  3. S.R.O., Turistika.cz. Tarascon – hrad (Château de Tarascon). www.turistika.cz [online]. [cit. 2017-09-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]