Tanec smrti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Tanec smrti (rozcestník).
Michael Wolgemut, Danse macabre

Tanec smrti (francouzsky danse macabre, německy Totentanz) je výtvarné téma, rozšířené v Evropě zejména na přelomu středověku a novověku. Znázorňuje Smrt v podobě kostry nebo umrlce, jak tančí s živými osobami různých společenských stavů a sociálních vrstev. Tance smrti měly divákům připomenout jejich konečnost v duchu výzvy memento mori i fakt, že nikdo, bez ohledu na své postavení, nemůže smrti uniknout. Výjev tak býval výzvou k pokání a obrácení[1] a snad i způsobem, jak se vyrovnat s masivní úmrtností během morových ran.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Motiv tance smrti se zřejmě poprvé objevil někdy mezi roky 1410 a 1425 v La Chaise-Dieu v Auvergne na nástěnné malbě, která měla původně 30 tanečních párů, z nichž se dochovalo 23. Roku 1424 vznikl tanec mrtvých na zdi pařížského Hřbitova Neviňátek, který se však nedochoval a je znám pouze z dřevořezů, jež vydal roku 1485 pařížský tiskař Guyot Marchant. Ještě před polovinou 15. století motiv přes švýcarskou Basilej pronikl do německého jazykového prostoru, kde se stal velmi populárním nejen na zdech hřbitovů, v kostelech a kostnicích, ale i v reprodukční grafice. Ze známých výtvarníků ztvárnili toto téma např. Hans Holbein ml. (série dřevořezů, 1538), Michael Wolgemut nebo Albrecht Dürer. V některých výtvarných zpracováních bývají živí seřazeni jako při řetězovém tanci podle svého společenského postavení, od papeže a císaře přes měšťany a řemeslníky až po žebráky.

Znovu se téma tance smrti stalo populárním v době baroka. Z tohoto období pochází i cyklus 50 maleb na zdech špitálu v českém Kuksu, které svým duchovním obsahem měly doplnit místní sérii alegorických soch Ctností a Neřestí.[2]

Bernt Notke: Tanec smrti, Tallinn, chrám sv. Mikuláše

V 19. a 20. století se tanec smrti stal inspirací i pro umělecká díla mimo oblast výtvarného umění. Ke známým patří např. Strindbergovo drama Tanec smrti, Lizstova symfonická skladba Tanec smrti (S. 126), Saint-Saënsův Tanec kostlivců, Musorgského Písně a tance smrti či próza českého básníka Jakuba Demla Tanec smrti.


Využití v současné kultuře[editovat | editovat zdroj]

Danse macabre je název písně Jaromíra Nohavici na albu Divné století. (Šest milionů srdcí vyletělo komínem...)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Lexikon malířství a grafiky. [s.l.]: Knižní klub, 2006. S. 601. 
  2. Poprvé na Kuks. Lidé nesmí vynechat Tanec smrti, lékárnu, ani nádvoří [online]. [cit. 2015-11-11]. [Zdroj: http://hradec.idnes.cz/kuks-otevira-poprve-po-rekonstrukci-dsp-/hradec-zpravy.aspx?c=A150326_2150349_hradec-zpravy_the Dostupné online]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]