Taco

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mexické tacos

Tacos je tradiční mexické jídlo. Jedná se o malou tortillu (průměr okolo 10 cm), která je naplněna směsí, jejíž obsah se může lišit recept od receptu.

Tortilly se používají buďto pšeničné nebo kukuřičné, mohou být měkké nebo tvrdé (fritované). Pravé tradiční a nejvíce rozšířené tacos jsou však vždy měkké k dostání v tradičních stáncích „taquerías“, které bývají velmi často rodinnými podniky. Některé podniky otevírají ráno (minorita), přes den fungují pouze některé, většina otevírá večer. Nejlepší tacos jsou k dostání na ulici v rodinných podnicích. Jakkoliv se obsah tacos může lišit, lze najít určitý standard. Rozdíly jsou hlavně v mase, kdy lze na tacos použít v podstatě cokoliv (hovězí, vepřové maso, vepřovou hlavu, kuřecí, ryby, mořské plody, masové směsi či žádné maso), které se buďto griluje, vaří, smaží, dusí buďto samo nebo i s nějakou zeleninou, přílohy bývají už pak standardní.

Taquería

V tradičních rodinných podnicích se nejoblíbenější tacos de carne asada (hovězí) připravuje následovně. Lidé mají rozdělenu práci na několik rolí. Jeden griluje natenko nakrájené maso (většinou muž, může být i žena). Když je hotové, vloží jej do nádoby. Z té si bere další (vždy muž), který maso naseká na nízkém a širokém dřevěném špalku. Jakmile má maso nasekané, vezme tortillu, kterou dodává třetí člověk (žena). Nejlepší jsou zcela čerstvé tortilly, které se dělají přímo na stánku (ženy mívají nachystané těsto, ze kterého udělají kuličku, tu umístí do malého lisu, který udělá perfektní placku, kterou dá na plochý plechový gril, rychle z obou stran opeče a pak posune na další místo, odkud si ji bere muž se sekáčkem). Muž se sekáčkem dá doprostřed tortilly maso, na něj trochu pálivé omáčky a fazolí a podává strávníkovi. Mladší z generace pak obvykle drží kasu, prodávají nápoje a uklízí.

Strávník si pak taco dozdobí dle své chuti přílohami z misek. Na výběr je salsa (nadrobno na kostičky nasekaná rajčata s chilli), cibule (bílá anebo červená), guacamole (vnitřek avokáda rozmixovaný s rajčaty a někdy trochou mléka), ostrá omáčka (tj. červená, zelená), ředkvičky, zelí, okurky, koriandr a zelená limetka. Jakmile má strávník vše, co chtěl, pokape taco limetkou.

Tacos se jí tak, že se tortilla přehne napůl a kouše ze strany, což chce trochu cviku, zejména pokud je náplň taco bohatá.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]