T14 (tank)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o prototypu tanku z doby druhé světové války. O tanku v současnosti vyvíjeném Ruskem pojednává článek T-14 (tank).
T14 Heavy tank
Těžký tank T14
Těžký tank T14
Země původu Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Historie
Výrobce American Locomotive Company
Základní charakteristika
Posádka 5 (velitel, střelec, nabíječ, řidič, pomocný řidič)
Délka 6,19 m
Šířka 3,17 m
Výška 2,99 m
Hmotnost 41 t
Pancéřování a výzbroj
Pancéřování 50 – 76 mm
Hlavní zbraň Kanón M3 ráže 75 mm (50 nábojů)
Sekundární zbraně

1x M2 Kulomet Browning (12,7 mm)


2x M1919 Kulomet Browning (7,62 mm)
Pohon a pohyb
Pohon Ford GAZ V8
520 hp (390 kW)
Max. rychlost 28 km/h

Těžký tank T14 byl společným projektem americké a britské armády během druhé světové války. Měl sloužit jako pěchotní tank v řadách obou armád.

Prototyp byl dokončen až roku 1944; touto dobou britský pěchotní tank Churchill sloužil již 2 roky a doznal značného zdokonalení oproti svým raným verzím. Projekt tanku T14 byl proto ukončen. Americká armáda pracovala na podobném tanku, který by byl obdobně pancéřovaný ale s vyšší rychlostí, vhodný i pro jiné nasazení než jako pěchotní tank. Tento vývoj vedl k vytvoření středního tanku T20.

Návrh a vývoj[editovat | editovat zdroj]

V roce 1941 vedení United States Ordnance Department navštívilo Británii za účelem získání zkušeností, nápadů a požadavků pro budoucí vývoj. V diskuzi zazněla možnost vytvořit dobře vyzbrojené a opancéřované vozidlo, které by bylo silnější než tehdy produkovaný britský pěchotní tank Churchill (A22).

Tank měl mít britský 57mm kanón QF 6-pounder nebo americký 75mm kanón a měl sdílet mnoho částí s tankem M4 Sherman, ale s pancéřováním 2× silnějším (až 101 mm).

Britové v roce 1942 objednali výrobu 8500 kusů, načež se rozběhly detailní vývojové práce. Testování prototypu dokončeného v roce 1944 ukázalo, že tank je pro praktické využití příliš těžký. V té době však již britská armáda disponovala novými verzemi tanků Churchill a křižníkových tanků s uspokojivými parametry, proto byl vývoj T14 zastaven. Byly vyrobeny pouze 2 prototypy, jeden byl na testování v americké armádě a druhý byl poslán do Velké Británie. Ten se dochoval a je umístěn v Bovingtonském tankovém muzeu. Britové podle stejných specifikací jako T14 vytvořili vlastní návrh tanku pod názvem A33 "Excelsior", který však rovněž nebyl zařazen do služby.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku T14 Heavy Tank na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu T14 na Wikimedia Commons