Mk VIII Challenger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tank, Cruiser, Challenger (A30)
Typ vozidla Křižníkový tank
Země původu Spojené království
Historie
Výrobce Birmingham Railway Carriage and Wagon Company, Ltd.
Vyrobeno kusů 200
Základní charakteristika
Posádka 5
Délka 8,15 m
Šířka 2,91 m
Výška 2,78 m
Hmotnost 33 t
Pancéřování a výzbroj
Pancéřování 10–102 mm
Hlavní zbraň kanón Ordnance QF 17 pounder ráže 76,2 mm
Sekundární zbraně kulomet Besa ráže 7,92 mm[zdroj?], koaxiální kulomet Browning
Pohon a pohyb
Pohon Rolls-Royce Meteor
600 hp
Odpružení podvozek Christie
Max. rychlost 52 km/h na silnici
Poměr výkon/hmotnost 18,2 hp/tunu
Dojezd 260 km

Britský tank Challenger (oficiálně Tank, Cruiser, Mk. VIII, Challenger, výrobní označení A30) vznikl na základě požadavku vybavit tank Cromwell sedmnáctiliberním kanónem. Vzhledem k poměrné robustnosti kanónu nebyla možná jeho instalace v tomto typu bez velkých úprav konstrukce. Proto došlo k prodloužení korby a jejímu rozšíření v prostoru ložiska věže. Delší korba si vyžádala přidání dalšího páru pojezdových kol, čímž se ale výrazně zhoršila ovladatelnost a manévrovatelnost tanku.

Na korbě byla posazena rozměrná věž, ve které byl lafetován kanón OQF ráže 76,2 mm (17 pdr) spolu s kulometem Browning. S instalací těžké věže výrazně stoupla hmotnost tanku, což spolu se zvýšeným těžištěm a delší korbou značně zhoršilo jízdní vlastnosti.[zdroj?] I v prodloužené korbě bylo příliš málo místa na uskladnění munice a proto byl pro získání většího prostoru z korby často odstraňován kulomet Besa. Vpředu korby se nacházel řidič, dále v korbě pak první nabíječ, který podával těžkou munici svému kolegovi do věže. Celkem bylo v letech 19431944 vyrobeno 200 kusů tanku Challenger.

Tyto tanky se v Evropě dočkaly minimálního nasazení, v bojích na západní frontě používala 22 kusů i Československá samostatná obrněná brigáda, která s nimi v květnu roku 1945 dorazila do Československa. Československá armáda je vyřadila z aktivní služby v roce 1951 a v roce 1959 byly poslední skladované kusy sešrotovány.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]