American Locomotive Company

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
American Locomotive Company
Logo
Logo
Alco-Cooke builder's plate.jpg
Základní údaje
Datum založení 24. června 1901
Datum zániku 1984
Předchůdci Rogers Locomotive and Machine Works
Schenectady Locomotive Works
Richmond Locomotive Works
Adresa sídla Schenectady, Spojené státy americké
Charakteristika firmy
Oblast činnosti doprava a Výroba lokomotiv
Produkty lokomotiva
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Lokomotiva typu ALCO S-1

American Locomotive Company (zkráceně ALCO nebo ALCo) byla americká společnost vyrábějící především parní a později také dieselové lokomotivy. Zabývala se i výrobou dieselových motorů a generátorů, tanků a automobilů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost vznikla v roce 1901 spojením následujících menších výrobců lokomotiv:

V roce 1902 byla do ALCO začleněna kanadská firmy Locomotive & Machine Co. of Montreal, Ltd. se sídlem v Montréalu, jejíž název byl později změněn na Montreal Locomotive Works. Dalším výrobcem lokomotiv, který byl sloučen s ALCO, se v roce 1905 stala firma The Rogers Locomotive Works se sídlem v Patersonu, v New Jersey.

Jednotlivé závody byly postupně uzavírány a od roku 1931 výroba byla koncentrována pouze do závodu v Schenectady, jedinou výjimkou zůstal závod v Montréalu.[1]

Firma postupně utlumovala svoji výrobu, úplně poslední lokomotivy byly z Schenectady expedovány v lednu 1969.[2] Během celé historie výroby lokomotiv v ALCO bylo vyrobeno asi 75 000 kusů lokomotiv, z toho 63 % strojů vyjelo z bran závodu v Schenectady.[1]

Automobily[editovat | editovat zdroj]

Automobil Alco z roku 1912 v Nethercutt Collection, Santa Clarita

V licenci francouzské firmy Berliet začala firma v roce 1906 s výrobou automobilů pod značkou American Locomotive Motor Car, v tisku často zkracovanou na American Locomotive (Berliet), American Berliet či jen Berliet. Od roku 1909 vznikaly vlastní modely nesoucí značku Alco.

Produkce probíhala v továrně Rhode Island Locomotive Works v Providence na Rhode Islandu. S vlastními vozy se tovární jezdec Harry Grant účastnil Vanderbiltova poháru ročníků 1909 a 1910 a oba závody vyhrál. V roce 1911 jel i v prvním závodě 500 mil Indianapolis, který však pro poruchu nedokončil. Automobilová výroba byla pro ALCO ztrátová a firma výrobu ukončila v roce 1913.[3] Ve firmě působil v manažerské pozici Walter P. Chrysler, který odtud v roce 1911 odešel do firmy Buick v Detroitu v Michiganu. Zde v roce 1925 založil automobilku Chrysler.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Steam Locomotive Builders [online]. SteamLocomotive.com, rev. 2010-03-14 [cit. 2010-06-09]. Kapitola American Locomotive Company. Dostupné online. (anglicky) 
  2. KIRKLAND, John F. The Diesel Builders volume 2: American Locomotive Company and Montreal Locomotive Works. Glendale, California: Interurban Press, 1989. ISBN 0916374815. (anglicky) 
  3. KIMES, Beverley Rae. The Mighty ALCO – A History. Redakce Vorderman Don. Automobile Quarterly. New York, NY: Automobile Quarterly Inc., Second Quarter 1973, s. 206–221. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]