T-27

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
T-27
T-27 coby exponát před Muzeem Velké vlastenecké války, Kyjev
T-27 coby exponát před Muzeem Velké vlastenecké války, Kyjev
Typ vozidla tančík
Země původu SSSR
Historie
Období výroby 1931 - 1933
Vyrobeno kusů 2540
Základní charakteristika
Posádka 2
Délka 2,60 m
Šířka 1,83 m
Výška 1,44 m
Hmotnost 2,7 t
Pancéřování a výzbroj
Pancéřování 6–10 mm
Hlavní zbraň 7,62 mm kulomet DT
Pohon a pohyb
Pohon GAZ-AA
40 hp (30 kW)
Max. rychlost 42 km/h
Poměr výkon/hmotnost 15 hp/tunu
Dojezd 120 km

T–27 byl sovětský bezvěžový tančík představují upravenou verzi britského tančíku Carden-Loyd Mk.VI.. vyráběný v letech 19311933. Odhaduje se, že bylo vyrobeno 2 540 těchto strojů.

Nejpodstatnější změny oproti britskému vzoru představovaly úpravy podvozku, nahrazení britského motoru sovětským a menší úpravy na korbě. Vana i korba měly hranatý tvar a byly tvořeny snýtovanými pláty. Ty byly u svislých stěn silné 10 mm, u stropu 6 mm. Zbraní byl kulomet DT 7,62 mm.

Popsány jsou pouze dvě nasazení těchto tanků. Prvním bylo jejich použití při potlačení protistalinských nepokojů ve středoasijských sovětských republikách, kde se ještě jakž takž ujal, nicméně postupem času začínalo být jasné, že se hodí k boji pouze proti extrémně špatně vyzbrojenému protivníkovi. Jeho „pancéřování“ nedokázalo pořádně zadržet ani střely z kulometu. Tančíky byly postupně využívány spíše v roli tahačů lehkých děl.

V roce 1941 byly z těchto tančíků sestaveny improvizované bojové útvary, které byly nasazeny proti Němcům a jejich spojencům. Následný masakr byl ovšem natolik jednostranný, že to bylo moc i na ruskou náturu a tento nápad byl urychleně opuštěn – tančíky byly staženy z fronty do školských středisek nebo k pomocné službě, případně se vrátily k roli tahačů.

Literatura[editovat | editovat zdroj]