Synagoga v Opavě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Opavská synagoga
Opavský templ na dobové pohlednici z roku 1900
Opavský templ na dobové pohlednici z roku 1900
Místo
MístoOpava, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Základní informace
Užívání1895
Zánik1938
Architektonický popis
ArchitektJakob Gartner
Slohmaurský
Výstavba18951896
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Opavská synagoga, neboli Templ, novorománská stavba v maurském slohu od význačného architekta Jakoba Gartnera stála ve slezském městě Opava mezi lety 1895 a 1938, kdy byla vypálena a srovnána se zemí místními Sudetskými Němci. Byla to jedna z nejvýraznějších staveb svého druhu v tehdejším Československu. Na původní objekt dodnes odkazuje název ulice „U synagogy“.

Historie židovské obce v Opavě[editovat | editovat zdroj]

První doložená zmínka o Židech v Opavě pochází z roku 1281. Později zřejmě byli Židé z Opavy vypovězeni, ale přímé prameny k tomu nejsou. Nové židovské osídlení bylo pak vypovězeno z celého Slezska v průběhu 16. století. Opavu museli Židé dočasně opustit roku 1501, definitivně pak roku 1523. První polovina 19. století však znamenala návrat židovských rodin do Opavy. V roce 1850 byla otevřena první modlitebna. Od poloviny století počet židovských rodin rychle rostl; roku 1876 ve městě žilo 134 osob židovského vyznání, roku 1921 už to bylo bezmála o tisíc více – 1127 (3 % obyvatel). K roku 1930 se zde k židovské národnosti přihlásilo 971 lidí (2 %), i když předpokládaný reálný počet byl vyšší. Konec prosperity opavských Židů přinesl v druhé polovině 30. let nástup nacismu. Opava, jako jedno z měst náležejících do Sudet, byla po Mnichovu naprosto ovládnuta Německem.

Po válce byla zdejší ŽNO obnovena a fungovala až do roku 1959 kdy byla změněna na synagogální sbor, který zanikl před rokem 1980. Obec mohla být po válce obnovena zejména díky osobám židovského vyznání původem z Podkarpatské Rusi, kteří Československo osvobodili jako příslušníci 1. čs. armádního sboru a už se zde usadili, stejně jako díky hrstce navrátilců z koncentračních táborů. Dnes v Opavě obec není.

Synagoga[editovat | editovat zdroj]

Synagoga byla postavena mezi lety 18951896, tedy relativně pozdě, v tehdy velice módním tzv. maurském stylu. Architektonický plán vypracoval patrně již roku 1894 známý architekt synagogálních staveb, přerovský rodák Jakob Gartner. Stavba samotná byla realizována v letech 18951896, kdy byl opavský templ se slávou otevřen. Více než čtyři dekády sloužil svému účelu a stal se nepochybně jednou z dominant slezské metropole. Zkázu mu přineslo až uchvácení Sudet nacismem. Deutsche Post für Sudetenland, dobový nacistický tisk, referuje o zániku této nádherné stavby 10. listopadu 1938 následovně:

Děsivě krásný pohled byl na světle šlehající plameny na čtyřech rohových věžích a velké střední kopuli templu, které se nakonec všechny s velkým rachotem zřítily. Přístupové cesty byly včera zaplněny zvědavci, kteří sem proudili ve velkém množství, aby se mohli na požár synagogy podívat. Ochranná a pomocná policie přístup uzavřela. Zbytky vyhořelé synagogy, která byla postavena v typicky židovském povrchním orientálském stylu na krásném místě uprostřed našeho města (...), budou brzy odstraněny a na místě, kde dříve stál templ, vyroste brzy reprezentativní a města hodná budova.
— Deutsche Post für Sudetenland o požáru opavské synagogy, 11. listopadu 1938[1]

Na někdejší objekt dodnes odkazuje název ulice "U synagogy". Na rohu ulic U synagogy a Čapkova se dodnes zachoval rabínský dům ve stejném stylu jako bývala synagoga, dnes sídlo Křesťanského sboru Opava.

Dne 17. července 2013[2] byl na místě zničené synagogy odhalen památník, monument ve formě dvou žulových kvádrů z červené africké žuly. Autorem návrhu památníku je architekt Jan Kovář a zhotovil jej opavský kameník Kamil Ludwig. K základům památníku byly uloženy i zbytky původního zdiva synagogy.

Hypotetické rekonstrukci synagogy, včetně 3D vizualicí, se věnovala ve svém diplomové práci Claudia König z Technické univerzity ve Vídni.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.holocaust.cz/cz2/resources/jcom/kristalovanoc/opava
  2. PUSTKA, Tomáš. OBRAZEM: Památník vypálené synagogy byl slavnostně odhalen - Opavský a hlučínský deník. Opavský a hlučínský deník [online]. Vltava Labe Media, 2013-07-17 [cit. 2018-01-10]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
  3. https://publik.tuwien.ac.at/files/PubDat_229352.pdf

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Fiedler, Jiří: Židovské památky v Čechách a na Moravě, Praha 1992, ISBN 80-900895-1-8

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]