Svižníci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Svižníkovití

alternativní popis obrázku chybí
Cicindelidae
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
Řád: brouci (Coleoptera)
Podřád: všežraví (Polyphaga)
Čeleď: střevlíkovití (Carabidae)
Podčeleď: svižníci (Cicindelinae)
Latreille, 1802
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svižníci (Cicindelinae) jsou velká skupina brouků predátorů.

Dříve byli tito brouci klasifikováni jako samostatná čeleď Cicindelidae, ale v současné době jsou zařazováni jako podčeleď Cicindelinae čeledi Carabidae (střevlíkovití). Nejnovější klasifikace je zařazuje jako podskupinu v podčeledi Carabinae, ačkoliv to ještě nebylo šířeji akceptováno. Dosud nebylo dosaženo dohody kam tito brouci patří a to na všech úrovních od čeledi až po poddruhy a je mimořádně složité rozluštit taxonomickou literaturu týkající se této skupiny. Bylo rozpoznáno asi 2.100 druhů a mnozí entomologové (taxonomisté) je klasifikují rozdílně výše nebo níže, podle svých zvyklostí.

Svižníci mají často velké vypouklé oči a velká zahnutá kusadla. Všechny druhy jsou predátory, jako dospělci i v larválním stadiu. Rod Cicindela je rozšířen kosmopolitně. Další známější jsou rody Megacephala, Omus, Amblycheila a Manticora. Zatímco členové rodu Cicindela jsou obvykle denními živočichy a zdržují se venku v největších vedrech, všichni příslušníci rodů Megacephala, Omus, Amblycheila a Manticora jsou aktivní v noci. V rodech Cicindela a Megacephala jsou často pestrobarevní brouci, zatímco ostatní rody jsou převážně jednobarevně černé.

Svižníci rodu Manticora jsou největšími představiteli podčeledi Cicindelinae. Žijí v pouštích Jižní Afriky.

Larvy svižníků žijí ve válcových doupatech, sahajících do hloubky asi jednoho metru pod zem. Na úrovni země se doupě rozšiřuje a svažuje směrem ke středu, takže hmyz který se dostane do tohoto trychtýře spadne dolů a stává se kořistí larvy. Někteří svižníci žijí na stromech, ale většina jich běhá po zemi. Brouci žijí na pobřeží moří a jezer, v písečných dunách a v hlinitých březích potoků.

Svižníci jsou považováni za jeden z indikátorů čistoty životního prostředí, které jsou zmiňovány v ekologických studiích.

Rody[editovat | editovat zdroj]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Tiger Beetles of Alberta: Killers on the Clay, Stalkers on the Sand by John Acorn. University of Alberta Press, 2001.
  • Tiger Beetles: The Evolution, Ecology, and Diversity of the Cicindelids by David L. Pearson and Alfried P. Vogler. Cornell University Press, 2001.
  • A Field Guide to the Tiger Beetles of the United States and Canada by David L. Pearson, C. Barry Knisley and Charles J. Kazilek. Oxford University Press, 2005.
  • http://homepage3.nifty.com/trechinae/cicinw.htm (Japonsky)

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tiger beetle na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]