Sveti Nikole

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sveti Nikole
Sveti Nikole Center, Macedonia.JPG
Sveti Nikole – znak
znak
Sveti Nikole – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška300 m n. m.
StátSeverní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie
Sveti Nikole
Sveti Nikole
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel13 746 (2002)
Správa
Oficiální webwww.svetinikole.gov.mk
Telefonní předvolba032
PSČ2220
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sveti Nikole (v makedonské cyrilici Свети Николе) je město ve Vardarském regionu Severní Makedonie. Žije zde celkem 13 746 obyvatel[1].

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město podle legendy vzniklo na místě kostela zasvěceného Svatému Mikulášovi ve 14. století. Kostel je poprvé připomínán již roku 1292. Nachází se uprostřed pláně známé pod názvem Ovče Pole, kde se chovají již od středověku nejen ovce, ale také i skot. Poprvé je dokumentována ze středověkých srbských textů. Podle legendy zde před příchodem tureckého panství stálo zhruba čtyřicet kostelů, ty však byly novými pány zničeny.

V 16. století je v tureckých defterech vedeno pod názvem Isvi Nikola. Zaznamenány byly dvě mahaly a samostatná vesnice. Celkem zde tehdy žilo zhruba 1600 lidí. V 17. století město celkem dvakrát navštívil turecký cestovatel Evlija Čelebi. Ten evidoval dvě části města, první s názvem Sveti Nikola a druhou jako Kilisali, ve které žilo muslimské obyvatelstvo.

Během 19. století se malá vesnice s převážně tureckým obyvatelstvem začala rozšiřovat a stěhoval se do ní také i slovanský živel. Popsáno zde bylo osídlení s asi 1900 obyvateli. Původně tudy vedla obchodní stezka z oblasti dnešní Severní Makedonie do Soluně, nicméně po výstavbě železnice a jejím otevření roku 1873 se město ocitlo stranou hlavních obchodních směrů. Na počátku 20. století zde tak již žila značně početné slovanské obyvatelstvo. Po skončení balkánských válek se většina muslimů z města vystěhovala.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází pobočka makedonského Národního muzea, dále potom Dům kultury Krste Petkova Misirkova.

Z náboženských staveb se zde nachází kostel, který je zasvěcen svatému Mikulášovi (makedonsky Никола). Jeho součástí je i zvonice, bývalá hodinová věž. Sv. Mikuláš má i památník na náměstí v centru města.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Východně od města vede dálnice A4, která vede do nedalekého Štipu.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Místní fotbalový tým FK Ovče Pole hraje v třetí fotbalové lize Severní Makedonie.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Z města Sveti Nikole pocházely tyto významné osobnosti Severní Makedonie:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Popis na naselenieto [online]. DOMA]INSTVATA I STANOVITEVO REPUBLIKA MAKEDONIJA, 2002 [cit. 2016-10-07]. S. 54. Dostupné online. (makedonsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]