Svatá Tekla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o mučednici z 1. století. O sv. Tekle z Kitzingenu, abatyši z 8. století, pojednává článek Tekla z Kitzingenu.
Svatá Tekla
Jesus og engler.jpg
Panna a mučednice
Datum narození1. století
Datum úmrtí1. století
Svátek23. září (římskokatolická církev),
24. září (pravoslavná církev)
Uctívána církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství, pravoslavná církev
Atributylev nebo jiná dravá zvířata, hranice
PatronkouTarragona

Svatá Tekla (řecky Θέxλα, latin. a angl. Thecla) nebo také Tekla z Ikonia byla raně křesťanská světice, panna, učednice svatého Pavla. Žila v prvním století. Nový zákon její jméno nezmiňuje, uvádí je apokryfní kniha Skutků Pavla a Tekly, datovaná do začátku 2. století (nebo do let 160–180[1]).

Život[editovat | editovat zdroj]

Svatá Tekla (Giovanni Battista Tiepolo, 1759)

Podle apokryfní knihy Skutků Pavla a Tekly pocházela Tekla z bohaté rodiny z dnes tureckého města Ikonia (tj. dnes Konya). Byvši již zasnoubená, zúčastnila se v roce 48 kázání svatého Pavla, který tou dobou v Ikoniu pobýval se sv. Barnabášem. Ve svých 18 letech se rozhodla stát se křesťankou a řídit se Pavlovým požadavkem, že člověk musí ctít jen jednoho Boha a žít v čistotě. Její snoubenec dal Pavla uvěznit. Tekla však Pavlovi pomohla uprchnout a následovala ho na jeho cestách. Po nějakém čase se od Pavla odpojila a hlásala křesťanství v Seleucii. Zde byla zadržena a nějakou dobu vězněna a mučena.

Za své činy měla být potrestána smrtí. Nejprve zázrakem vyvázla před smrtí upálením na hranici, kdy oheň uhasila náhlá bouře, později před usmrcením divokými zvířaty, kdy ji nejen ušetřila hladová lvice, ale ubránila před medvědicí. Dalším proslulým zázrakem bylo, když se před ní k její prosbě rozestoupila skála při útěku před skupinou najatých mladíků, kteří ji měli zneuctít (znásilnit), a před jejich zraky se za Teklou opět zavřela, aby jim unikla. Poslední část svého života žila jako asketická poustevnice v jeskyni, již provázel věhlas schopnosti zázračně uzdravovat.[2] V době pronásledování křesťanů za ní byli posláni vojáci, aby ji zneuctili. Tekla v modlitbě prosila o zachování čistoty. Legenda vypráví, že vzápětí se na ni její jeskyně sesula a pohřbila ji.

Socha svaté Tekly v Ma'loule
Klášter svaté Tekly v Ma'loule

V místě jejím smrti, v městě Ma'loule byl vybudován klášter Deir Mar Taqlapoutní místo. Podle knihy Skutků Pavla a Tekly se Teklin život uzavřel v požehnaném věku devadesáti let. Její paže (jediné, co se z těla zachovalo) je uchovávána v katedrále v Tarragoně.

Úcta[editovat | editovat zdroj]

Náboženskou úctu východních křesťanů dosvědčuje široké rozšíření Skutků Pavla a Tekly. Svatá Tekla je nazývána „apoštolkou a protomučednicí“ nebo je přímo považována za rovnou apoštolům. Je na ni hojně odkazováno jako na ženský vzor askeze. Její kult se rozšířil částečně v Seleukii (kde je prý pochována), Ikoniu a Nikomedii, v Evropě pak asi začátkem 4. století, zejména v západní Evropě. V římskokatolické církvi je uctívána dne 23. září. Pravoslavná církev si svatou Teklu připomíná 24. září.[3]

V českých zemích se svatá Tekla nikdy nezařadila mezi nejoblíbenější světce, přesto zejména v barokní době dosáhl její kult jistého rozšíření: byl postaven kostel svaté Tekly v obci Vodka, několik kaplí (například kaple sv. Tekly v kostele Panny Marie Bolestné u alžbětinek v Praze nebo Kaple svaté Tekly v Babí) a mnoho soch svaté Tekly, jak stojících volně v krajině, tak jako součást kostelní výzdoby.

Jmenovkyně[editovat | editovat zdroj]

Sv. Tekla z Kitzingenu, původem z Anglie, misionářka a abatyše v Německu. Žila v 8. století. Je uctívána 27. a 28. září společně s jejím vzorem a představenou sv. Liobou.

Bl. Tekla Hashimotová, mučednice pronásledování křesťanů v 17. století v Japonsku. Spolu se svým manželem a dětmi byla přivázána ke kříži a se západem slunce upálena.

Jako Tekla byla pokřtěna matka polského a francouzského skladatele Frédérica (Fryderyka) Chopina, rozená Krzyżanowska.

Ctihodná Tekla Merlová, spoluzakladatelka kongregace Dcer sv. Pavla.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Thecla na anglické Wikipedii a Thekla (Heilige) na německé Wikipedii.

  1. Ramsay, W. M.: The Church in the Roman Empire before 170 AD. Hodder and Stoughton, London, 1905, str. 380.
  2. WESSELING, Klaus-Gunther. Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon: THEKLA, Apostelin und »Lehrerin«, Protomärytrerin [online]. Verlag Traugott Bautz GmbH, rev. 2009-07-09 [cit. 2009-11-08]. Dostupné online. (německy) 
  3. KIRSCH, J. P. The Catholic Encyclopedia: Sts. Thecla [online]. New York: Robert Appleton Company, 1912 [cit. 2009-11-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]