Svatá Marina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatá Marina
Narození1. ledna 715
Bithýnie
Úmrtí750 (ve věku 34–35 let)
Sýrie
Povolánímnich
Nábož. vyznáníkřesťanství
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Soška svaté Marina, panny v italském Santa Marina di Polistena Italy.

Svatá Marina, někdy nazývána svatá Marina z Bithýnie, byla křesťanská panna a mniška žijící v přestrojení za muže na území dnešního Libanonu. Je uctívána v katolické, pravoslavné i koptské tradici. Životopisné údaje jsou velmi neurčité, mohla žít v 5. nebo také v 6. století. Její ostatky se od 13. století nacházejí v benátském kostele Santa Maria Farmosa. Od roku 1810 je sv. Marina spolupatronkou města Benátky. V římskokatolickém liturgickém kalendáři slaví svátek 18. června.[1]

Legenda[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy se svým otcem Eugeniem vstoupila do kláštera v údolí Kadíša a přijala jméno Marinus. Vynikala svým asketickým životem a horlivými modlitbami. Jednou ji opat spolu s dalšími mnichy poslal vyřídit obchodní záležitost a na své cestě přenocovali v hostinci. Tou dobou tam pobýval voják, který počal dítě s dcerou hostinského a své otcovství svalil na bratra Marina. Když se opat ptal, zda je Marina skutečně otcem, padla na kolena a začala vyznávat svou hříšnost (bez bližší specifikace). Na to se opat rozhněval a vyhodil ji z kláštera. Když se dítě narodilo, matka ho přinesla Marině. Marina stále zůstávala v přestrojení a po deset let se starala o svého svěřence. Poté byla spolu s ním přijata zpět do kláštera. Údajně po svém návratu musela vykonávat ty nejtěžší práce. Kolem čtyřicátého roku života podlehla nemoci.[2] Když těsně před pohřbem bratři přišli na to, že je žena, oznámili to hostinskému a její jméno bylo očištěno. Během pohřebního obřadu se prý mnichovi slepému na jedno oko navrátil zrak.

Kult[editovat | editovat zdroj]

  • Svatá Marina je patronkou několika italských měst, např. Santa Marina di Milazzo nebo Santa Marina Salina. Je většinou zobrazována jako mnich s krucifixem a malým chlapcem po svém boku.
  • V českém prostředí se ujalo pořekadlo „Dělá z Maríny Marína". Toto pořekadlo je o otci, který svou dceru vychovává jako chlapce.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marina di Bitinia na italské Wikipedii.

  1. VORAGINE, Jakub de. Svatá Marina, Panna - Přítomnost.cz. www.pritomnost.cz [online]. [cit. 2017-03-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-03-12. 
  2. HOURANI, Guita. The Vita of Saint Marina in the Maronite Tradition. SAINTE MARINA, Moniale déguisée en habit de moine dans la tradition maronite, Coordination : Sr Clémence HÉLOU, Patrimoine Syriaque – 6, publication : Parole de l’Orient, Kaslik – Liban, 2013. Dostupné online [cit. 2017-02-28]. (anglicky) 
  3. Co možná nevíte: O čem je úsloví Dělá z Maríny Marína. Jičínský deník. 2014-02-12. Dostupné online [cit. 2017-02-28].