Stupava (přírodní rezervace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Stupava
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Vyhlášení 16. září 1996
Vyhlásil Krajský úřad Jihomoravského kraje
Rozloha 53,54 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Hodonín
Umístění Hodonín
Souřadnice
Stupava
Stupava
Další informace
Kód 1969
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Stupava byla přírodní rezervace ev. č. 1969 západně od města Hodonín v okrese Hodonín. Oblast spravovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Nařízením č. 5 Jihomoravského kraje ze dne 19. května 2016 byla s účinností od 1. září 2016 přírodní rezervace Stupava zrušena, stejně jako její vyhlašovací dokumentace – Nařízení č. 6/96 Okresního úřadu v Hodoníně.[1]

Důvodem ochrany bylo území, které je charakterizováno vysokou mikroekologickou rozrůzněností stanovišť danou střídáním různě mocných vrstev písku a jílu s různou vlhkostí. Díky tomu zde existuje výjimečně bohatá flóra vyznačující se velkými kontrasty ve výskytu rostlin, jejichž ekologické nároky jsou velmi rozdílné. Společenstvo teplomilné doubravy, které se zde vyskytuje, je endemické pro panonskou oblast střední Evropy. Vysoký počet rostlinných druhů zahrnuje množství zvláště chráněných nebo jinak významných druhů, z nichž některé zde mají jedinou nebo jednu z mála lokalit výskytu na Moravě či v České republice. Na rostlinná společenstva navazuje významná složka zoologická (zejména hmyz).

Území je na seznamu mokřadních lokalit ČR nadregionálního významu v rámci Ramsarské konvence a má vysokou hodnotu jako genofondová a studijní plocha.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nařízení Jihomoravského kraje č. 5, Nařízení Jihomoravského kraje ze dne 19.5.2016 o zrušení přírodní rezervace Stupava. [cit. 2016-10-16]. Dostupné online.