Vojenské cvičiště Bzenec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Vojenské cvičiště Bzenec
Datum vyhlášení 11. listopadu 1994
Kód ÚSOP 1713
Lokalita Bzenec
Výška 200 m n. m.
Výměra 36,81 ha
Seznam CHÚ v okrese Hodonín
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Vojenské cvičiště Bzenec
Green pog.svg
Vojenské cvičiště Bzenec

Vojenské cvičiště Bzenec je území chráněné jako přírodní památka. Nachází se na Jižní Moravě u silnice mezi městy Bzenec a Strážnice. Rozkládá se na bývalém vojenském cvičišti, jehož zásluhou nebylo území památky v dřívější době zalesněno a zůstaly zde odkryty váté písky s roztroušeným porostem borovice.

Lokalita je cenná zejména pro výskyt vzácných a chráněných druhů hmyzu a pavouků. V rezervaci jsou významná pískomilná rostlinná společenstva.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Hmyz se zde vyskytuje podobný jako na přírodní památce Váté písky. Je to např. kudlanka nábožná, pakudlanka jižní, saranče malá, okáč kostřavový, okáč medyňkový, okáč ovsový a kropenatec pelyňkový. Z pavouků to je např. teplomil písečný.[1]

Z plazů např. ještěrka zelená a užovka obojková.

Z ptáků se zde vyskytují: bělořit šedý, bramborníček černohlavý, dudek chocholatý, lelek lesní, skřivan lesní a ťuhýk obecný.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Mackovčin P., Jatiová M., Demek J., Slavík P. a kol. (2007): Brněnsko. In: Mackovčin P. (ed.): Chráněná území ČR, svazek IX. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, Praha, 932 pp, Strana 505-506.