Vojenské cvičiště Bzenec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Vojenské cvičiště Bzenec
Datum vyhlášení 11. listopadu 1994
Kód ÚSOP 1713
Lokalita Bzenec
Výška 200 m n. m.
Výměra 36,81 ha
Seznam CHÚ v okrese Hodonín
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Vojenské cvičiště Bzenec
Vojenské cvičiště Bzenec
Přírodní památky v Česku

Vojenské cvičiště Bzenec je území chráněné jako přírodní památka. Nachází se na Jižní Moravě u silnice mezi městy Bzenec a Strážnice. Rozkládá se na bývalém vojenském cvičišti, jehož zásluhou nebylo území památky v dřívější době zalesněno a zůstaly zde odkryty váté písky s roztroušeným porostem borovice.

Lokalita je cenná zejména pro výskyt vzácných a chráněných druhů hmyzu a pavouků. V rezervaci jsou významná pískomilná rostlinná společenstva.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Hmyz se zde vyskytuje podobný jako na přírodní památce Váté písky. Je to např. kudlanka nábožná, pakudlanka jižní, saranče malá, okáč kostřavový, okáč medyňkový, okáč ovsový a kropenatec pelyňkový. Z pavouků to je např. teplomil písečný.[1]

Z plazů např. ještěrka zelená a užovka obojková.

Z ptáků se zde vyskytují: bělořit šedý, bramborníček černohlavý, dudek chocholatý, lelek lesní, skřivan lesní a ťuhýk obecný.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Mackovčin P., Jatiová M., Demek J., Slavík P. a kol. (2007): Brněnsko. In: Mackovčin P. (ed.): Chráněná území ČR, svazek IX. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, Praha, 932 pp, Strana 505-506.