Strašilka australská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxStrašilka australská
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Artropodta)
Třída hmyz (Insecta)
Řád strašilky (Phasmatodea )
Čeleď Phasmatidae
Podčeleď Tropidoderinae
Tribus Extatosomatini
Rod strašilka (Extatosoma)
Binomické jméno
Extatosoma tiaratum
Macleay, 1826
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Strašilka australská (Extatosoma tiaratum, Macleay, 1826) je hmyz z řádu strašilek.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Strašilka australská má hnědou až světle zelenou barvu. Dospělá strašilka měří až 15 cm, pokud jde o samičku. Sameček je menší a absolutně odlišný. Jakmile strašilka dospěje, narostou jí křidýlka. (Nejsou to skutečná křídla, spíše kožovité výrůstky). Sameček má mnohem větší křidýlka než samička. Dokonce s nimi dokáže létat, sice trochu těžkopádně, přesto dobře.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Strašilka australská pochází z tropických ostrovů poblíž Austrálie. Do Evropy byla spolu s dalšími zvířaty dovezena.

Život[editovat | editovat zdroj]

Strašilka australská je noční živočich. Když se narodí, je to tzv. nymfa. Nymfa se zpočátku velmi podobá mravencům rodu Leptomyrmex, čemuž se říká myrmekomorfie. Postupně však roste a mění se, až se z ní stane dospělý jedinec. Důležité pro vývoj strašilky australské je svlékání. Kůže strašilky neroste. Strašilka ale růst potřebuje, proto se svléká. Strašilka se asi 3 dny před svlékáním zavěsí na vyvýšené místo a přestane přijímat potravu. Během noci se její pokožka protrhne a "čerstvá" strašilka se na svlečku pověsí. Poté začne svou starou kůži od hlavy požírat. Je to velmi výživné[zdroj?]. Strašilka žije asi rok a rozmnožuje se vajíčky. Pokud samičce není sameček k dispozici, naklade vajíčka sama. Z takovýchto vajíček se pak líhnou pouze samičky[zdroj?]. Strašilka může mít za celý svůj život 900-1000 vajíček. Vajíčka strašilky australské se podobají semenům rostlin, stejně jako to je u všech strašilek. Vajíčka jsou kulatá a tvrdá.

Chov[editovat | editovat zdroj]

Chov strašilky australské je velice nenáročný. Stačí jí pořídit box nebo terárium, ve kterém bude dostatečný přísun vzduchu. Když strašilka dospěje, měla by mít terárium kvůli svlékání alespoň dvakrát vyšší, než je ona sama[zdroj?]. Strašilka hodně a ráda pije[zdroj?], proto je třeba na noc terárium zavlažovat. Strašilka se živí výhradně listím, bezpečné jsou pro ni listy břízy, jabloně, lísky, dubu, buku, maliní, ostružiní a jahodníku. Strašilky jsou opravdu nenáročná zvířátka, ideální pro děti. Můžete si je nechat chodit po ruce, nekoušou. Někomu jsou ovšem nepříjemné jejich malé drápky. Pokud se strašilka cítí ohrožena a má strach, dokáže citelně stisknout nohy.Když si strašilku popustíte na ruku,budete prožívat příjemný i nepříjemný pocit.Brzy si zvyknete a mazlení vám nebude dělat problémy...

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]