Přeskočit na obsah

Stepníkovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxStepníkovití
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenklepítkatci (Chelicerata)
Třídapavoukovci (Arachnida)
Řádpavouci (Araneae)
Podřáddvouplicní (Labidognatha)
NadčeleďEresoidea
ČeleďStepníkovití (Eresidae)
C. L. Koch, 1851
Areál rozšíření
rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stepníkovití (Eresidae) jsou čeledí pavouků kteří žijí především v Africe a Eurasii. Je jich známo asi 100 druhů. Jsou to pavouci robustního vzhledu, mohou dorůstat velikosti od 10 do 25 mm. Svou mohutně vyvinutou hlavovou částí hlavohrudi vzdáleně připomínají skákavky, ale ve srovnání s nimi, jsou v průměru větší a mají nesrovnatelně menší oči. Čtyři lemují kraj karapaxu, za předníma středníma bezprostředně následuje další dvojice. Zbývající dvě jsou posazené daleko od sebe až za zadní okraj temene hlavového hrbolu. Některé rody stepníkovitých si budují podzemní nory - samci těchto druhů bývají často velmi pestře zbarveni. Jiné rody (Stegodyphus) si budují sítě na vegetaci. Kopulace stepníkovitých se obchází bez složitých zásnubních her, jaké jsou typické pro většinu ostatních skupin pavouků, samec při ní není ohrožen.

Česku žijí zřejmě tři nebo čtyři druhy – častější je stepník rudý (Eresus kollari), vzácnější stepník černonohý (E. sandaliatus) a stepník moravský (E. moravicus). Někdy se do seznamu zahrnuje i stepník pálavský (E. cf. illustris) známý z území České republiky jen z nemnoha nálezů na Pálavě, jehož taxonomické zařazení je nejisté a obvykle je veden jako poddruh stepníka rudého. Nejnověji maďarskými arachnology objevený Eresus hermani nebyl dosud na území Česka potvrzen.[1] Všechny druhy stepníků vyskytující se v České republice jsou zařazeny na červený seznam.[2]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Naši pavouci - Jan Buchar, Antonín Kůrka - nakladatelství Academia

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOVÁCS, Gábor; PRAZSÁK, István; EICHARDT, János. A new ladybird spider from Hungary (Araneae, Eresidae). ZooKeys. 2015-06-04, roč. 494, s. 13–30. Dostupné online [cit. 2017-04-29]. ISSN 1313-2970. DOI 10.3897/zookeys.494.8676. PMID 25901112. (anglicky) 
  2. ŘEZÁČ, Milan; KŮRKA, Antonín; RŮŽIČKA, Vlastimil, HENEBERG Petr:. Red List of Czech spiders: 3rd edition, adjusted according to evidence-based national conservation priorities.. S. 645–666. Biologia [online]. 2015. Roč. 70, čís. 5, s. 645–666. Dostupné online. DOI 10.1515/biolog-2015-0079. (EN) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]