Stepníkovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Stepníkovití

alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: klepítkatci (Chelicerata)
Třída: pavoukovci (Arachnida)
Řád: pavouci (Araneae)
Podřád: dvouplicní (Labidognatha)
Nadčeleď: Eresoidea
Čeleď: Stepníkovití (Eresidae)
C. L. Koch, 1851
Areál rozšíření
Areál rozšíření
rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stepníkovití (Eresidae) jsou čeledí pavouků kteří žijí především v Africe a Eurasii. Je jich známo asi 100 druhů. Jsou to pavouci robustního vzhledu, mohou dorůstat velikosti od 10 do 25 mm. Svou mohutně vyvinutou hlavovou částí hlavohrudi vzdáleně připomínají skákavky, ale ve srovnání s nimi mají nesrovnatelně menší oči. Čtyři lemují kraj karapaxu, za předníma středníma bezprostředně následuje další dvojice. Zbývající dvě jsou posazené daleko od sebe až za zadní okraj temene hlavového hrbolu. Některé rody stepníkovitých si budují podzemní nory - samci těchto druhů bývají často velmi pestře zbarveni. Jiné rody (stegodyphus) si budují sítě na vegetaci. Kopulace stepníkovitých se obchází bez složitých zásnubních her, jaké jsou typické pro většinu ostatních skupin pavouků, samec při něm není ohrožen.

V Česku žijí čtyři druhy - častější je stepník rudý (Eresus kollari), vzácnější stepník černonohý (E. sandaliatus) a stepník moravský (E. moravicus) a nejnověji českými arachnology objevený stepník pálavský (E. hermani) známý z území České republiky jen z nemnoha nálezů na Pálavě. Všechny čtyři druhy stepníků vyskytující se v České republice jsou zařazeny na červený seznam.[1]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Naši pavouci - Jan Buchar, Antonín Kůrka - nakladatelství Academia

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŘEZÁČ, Milan; KŮRKA, Antonín; RŮŽIČKA, Vlastimil, HENEBERG Petr: Red List of Czech spiders: 3rd edition, adjusted according to evidence-based national conservation priorities.. Biologia [online]. 2015, roč. 70, čís. 5, s. 645-666. Dostupné online. DOI:10.1515/biolog-2015-0079.  (anglicky)