Stepník rudý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Stepník rudý

alternativní popis obrázku chybí
Stepník rudý
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: klepítkatci (Chelicerata)
Třída: pavoukovci (Arachnida)
Řád: pavouci (Araneae)
Čeleď: stepníkovití (Eresidae)
Rod: stepník (Eresus)
Binomické jméno
Eresus kollari
Rossi, 1846
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stepník rudý (Eresus kollari Rossi, 1846), dříve též (Eresus cinnaberinus Olivier, 1789) je nápadně zbarvený a ohrožený druh pavouků z čeledi stepníkovitých.

Popis[editovat | editovat zdroj]

  • Stepník rudý je mohutný pavouk, připomínající pavouka skákavku, avšak bez nápadně zvětšených očí – 4 jsou těsně vedle sebe a 4 další leží v zadnějších částech karapaxu (hlavohrudi).
  • Dospělá samice je velká 10–14 mm (na jihu vždy delší), má jednotné černé až hnědočerné zbarvení přecházející na hlavohrudi mnohdy do žlutava, případně s bílými chloupky.
  • Dospělý samec je veliký 10–11 mm, má zářivě červený zadeček se čtyřmi (výjimečně i šesti, z nichž poslední dva jsou menší) černými puntíky, často obroubenými bílou barvou. Vybarví se až při posledním svleku.

Areál rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Stepi, lesostepi a vřesoviště ve střední Evropě. V ČR se vyskytuje poměrně vzácně, žije na jižní Moravě a na severozápad od Prahy.

Pozoruhodnosti[editovat | editovat zdroj]

Pavouk se dožívá 3 až 4 let. Žije ve velmi dobře ukryté noře v zemi. Pavučina je tvořena pevnou asi 5 cm širokou stříškou, která je nahoře pokryta travou a pokračuje dále jako rourka široká asi jako prst. Od okraje se táhnou lapací vlákna (kribelární vlášení), s jejichž pomocí dokáže ulovit i střevlíka. Je jedovatý a velmi plachý, takže je malá pravděpodobnost, že na něj člověk narazí. Stepník rudý je v České republice zařazen na červený seznam v kategorii "ohrožený".[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Eresus kollari [online]. Česká arachnologická společnost, [cit. 2016-05-01]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]