Starý Bernštejn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Starý Bernštejn
Obytná budova na vrcholové skále
Obytná budova na vrcholové skále
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba počátek 15. století
Zánik 2. polovina 16. století
Další majitelé Vartenberkové, Berkové z Dubé
Současný majitel Miloš Novák
Poloha
Adresa Berkovský vrch, Vrchovany, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Starý Bernštejn
Starý Bernštejn
Další informace
Rejstříkové číslo památky 31978/5-3394 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Starý Bernštejn (dříve Berkenstein, někdy psáno též Starý Berštejn) je zdáli dobře viditelná zřícenina hradu z 15. století na čedičovém Berkovském vrchu[1] u městečka Dubáokrese Česká Lípa v katastrálním území obce Vrchovany. Od roku 1965 je chráněn jako kulturní památka ČR.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad nechal postavit Jindřich Hlaváč z Dubé krátce po roce 1400 v období dělení majetku mezi členy rozrůstajícího se rodu. Roku 1407 Jindřich získal dědictvím po svém bratrovi i Jestřebí a patřila mu obě sídla.

Fragment bašty v předhradí

Někdy v půli 15. století Bernštejn získali páni z Vartenberka[3], konkrétně je uváděn Zikmund z Bernštejna, a ještě později jsou jako majitelé uváděni rytíři z Šebířova. Od nich se kolem roku 1500 majetek vrátil Berkům, Jiřímu Berkovi. V roce 1512 se zachoval záznam, že se Jiří Berka nechal titulovat z Berštejna. Hrad neposkytoval mnoho pohodlí a tak Jiří i se svým synem čestěji zůstávali na zámku v Kuřích Vodách (dnes Kuřívody). V roce 1547 bylo panství rozděleno mezi Alešovy syny, hrad tehdy získal Adam Berka (psán i Adam Berka z Dubé a Lipé). Právě on se rozhodl si postavit sídlo nové, zámek Berštejn, dnes psaný zámek Nový Berštejn. O starý hrad se už nestaral, ten zpustnul, část stavebního materiálu si odnosili vesničané na své domky. Při dělení majetku mezi Adamovými syny zaznamenaném roku 1592 se hrad vůbec neuvádí.

Od roku 1972 se o zříceninu stará a také ji renovuje nájemce, pan Miloš Novák.[4]

Stavební podoba[editovat | editovat zdroj]

Budovy předhradí se dochovaly pouze v podobě terénních reliktů. Z jeho opevnění zůstalo alespoň částečně stát torzo okrouhlé bašty. Hradní jádro částečně obíhal parkán, který se poněkud rozšiřoval na severovýchodní straně. Na nejvyšším místě jádra stálo obytné stavení obvykle považované za věž.[5] Její zdi jsou silné 2 metry, vnitřní prostor má rozměry 4,07 × 5,25 metru. V pozdější stavební fázi bylo přízemí věže zaklenuto a v jádře vznikly další budovy. V patře věže je světnice s velmi pěkným rozhledem do dalekého okolí.[3]

Přístup k hradu[editovat | editovat zdroj]

Kopec s hradem se nachází severně od Dubé, jeho nadmořská výška činí 480 m n. m., zřícenina se nalézá ve výši 140 metrů nad patou kopce na mapách označeného jako Berkovský kopec. Z Dubé vede k hradu žlutá turistická značka, autem se lze dostat až k úpatí kopce.[1] Prohlídky jsou možné po domluvě s nájemcem hradu. Z věže zříceniny je velmi daleký výhled.

Berkovský vrch se Starým Bernštejnem, pohled z Vysokého vrchu u Korců. Vlevo obec Vrchovany a za ní obec Chlum

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Mapa KČT 15, Máchův kraj, 4. vydání. Praha: Trasa s.r.o, 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-12-30]. Identifikátor záznamu 143528 : Hrad Starý Berštejn. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. a b ANDĚL, Rudolf; KABÍČEK, Jan. Hrady a zámky Libereckého kraje. Liberec: Krajské nakladatelství Liberec, 1957. S. 91. 
  4. PEŠA, Vladimír. České hrady. Praha: Argo, 2002. ISBN 80-7203-434-0. Kapitola Starý Bernštejn, s. 132. 
  5. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Kapitola Starý Berštejn, s. 512–513. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]