Staré Hrady (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zámek Staré Hrady
zámek Staré Hrady
zámek Staré Hrady
Základní informace
Slohrenesance, baroko
Výstavba1340
Přestavba1573, 1700 barokní přestavba
StavebníkArnošt ze Staré
Další majiteléArnošt z Pardubic, Smil z Pardubic, Z Jenštejna, Jiří Pruskovský z Pruskova, Lobkovicové, Albrecht z Valdštejna, Šlikové
Současný majitelRudolf a Petra Sukovi
Poloha
AdresaStaré Hrady, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky25389/6-1396 (PkMISSezObrWD)
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad a zámek Staré Hrady je renesanční zámecký komplex, ve stejnojmenné obci u Libáně v okrese Jičín Královéhradeckého kraje.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámek na kresbě Johanna Venuta z roku 1820

První písemná zmínka o objektu pochází z roku 1340. Jedná se o původně gotický hrad s rukopisem parléřovské hutě s přistavěným renesančním zámkem a podzámčím. Ze středověkého sídla, stojícího na nezřetelné hranici mezi hradem a tvrzí se zachoval pouze palác v západním křídle jádra a kostel v prvním nádvoří. Jiří Pruskovský z Pruskova hrad přestavěl na čtyřkřídlý zámek s velkým předzámčím. Od období baroka byly zvláště objekty v předzámčí přestavovány a upravovány. Od konce 19. století objekty chátraly, do nejhoršího stavu se v 2. třetině 20. století dostala nejstarší a nejcennější část zámku, gotický palác. Celý objekt, jenž měl být původně odstřelen a zbořen, byl pak v 70. letech zachráněn aktivitou učitele a předsedy místního národního výboru Vladimíra Holmana. V obnoveném zámku byly umístěny depozitáře Památníku národního písemnictví. V roce 2007 obec Staré Hrady zámek prodala. Zámek koupili Petra a Rudolf Sukovi ze Dvora Králové. (cit. 31.10.2021)[1] Památník národního písemnictví postupně pronajaté prostory opustil.

V roce 2008 byl objekt znovu otevřen pro veřejnost a nyní nabízí 3 prohlídkové okruhy.

Výzdoba[editovat | editovat zdroj]

Průčelí vstupního křídla předzámčí zdobí renesanční kvádrové, vegetabilní a figurální sgrafito. Dvě unikátní portrétní busty prvních habsburských císařů na českém trůně z poloviny 16. století jsou vystaveny v interiéru.

Natura 2000[editovat | editovat zdroj]

Sklepení zámku Staré Hrady bylo prohlášeno evropsky významnou lokalitou Natura 2000 kvůli letní kolonii kriticky ohroženého vrápence malého. Každoročně zde přebývá 30–60 samic.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]