Stará Břeclav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stará Břeclav
Chybí zde svobodný obrázek
Lokalita
Charaktervesnice
ObecBřeclav
OkresBřeclav
KrajJihomoravský kraj
Historická zeměMorava
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální územíBřeclav
PSČ690 03
Stará Břeclav
Stará Břeclav
Další údaje
Kód ZSJ13633
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stará Břeclav (dříve Stará Břeclava, něm. Altenmarkt,[1] v místním úzu většinou jen „Stará“) je vesnice, čtvrť města Břeclavi. Nachází se v jeho severní části, na levém břehu Dyje. Původně byla samostatnou obcí, která byla ve druhém desetiletí 20. století sloučena s blízkou (Novou) Břeclaví. Přestože je již nedílně srostlá se zbytkem města (tvoří jednu z jeho základních sídelních jednotek, ale nemá vlastní katastrální území), její jádro má dosud svébytnou identitu a vesnický charakter (nízké domy, náves, živý folklór). Čtvrť má i svůj kulturní dům, knihovnu, pobočku pošty a hřbitov (v obnoveném provozu).

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Čtvrť leží podél frekventované hlavní silnice I/55, spojující centrum města s nájezdem na dálnici D2. Vesnické jádro s kapličkou se nachází severozápadně od ní, blíže k Dyji. Do Staré Břeclavi zajíždějí linky MHD Břeclav č. 564, 565 a 569.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Interiér dětského oddělení knihovny ve Staré Břeclavi

Ve Staré Břeclavi se nachází jedna ze tří poboček příspěvkové organizace Městská knihovna Břeclav. Velikostí fondu a prostoru jde o nejmenší pobočku Městské knihovny Břeclav. Zbývající dvě se nacházejí v částech Poštorná a Charvátská Nová Ves. Historie pobočky ve Staré Břeclavi sahá do roku 1947, kdy byla poprvé otevřena v budově bývalé pošty. Od té doby se čtyřikrát přestěhovala, od roku 2006 se nachází v 1. patře kulturního domu.[2] V rámci kulturně-vzdělávacích akcí spolupracuje se ZŠ Jana Noháče, ZŠ Herbenova a MŠ Hřbitovní. Pravidelně se v ní pořádají různé dílničky či soutěže pro děti.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOSÁK, Ladislav. Historický místopis země Moravskoslezské. Praha: Academia, 2004. 1144 s. ISBN 80-200-1225-7. S. 257. 
  2. Historie. Městská knihovna Břeclav [online]. [cit. 2019-06-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]