Státní fond životního prostředí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Státní fond životního prostředí (SFŽP) byl zřízen zákonem České národní rady č. 388/1991 Sb. jako tzv. „jiná státní organizace“ (jiná než rozpočtová nebo hospodářská) podle obchodního zákoníku z roku 1964. Správcem fondu je Ministerstvo životního prostředí České republiky. S datem jeho vzniku se jeho součástí staly Státní fond vodního hospodářství, založený statutem roku 1967, a Fond ochrany ovzduší, založený směrnicí Ministerstva lesního a vodního hospodářství ČSR v roce 1977.

Role SFŽP[editovat | editovat zdroj]

Státní fond životního prostředí České republiky je významným finančním zdrojem při ochraně a zlepšování stavu životního prostředí. Je jedním ze základních ekonomických nástrojů pro plnění:

Příjmy SFŽP[editovat | editovat zdroj]

Příjmy SFŽP jsou tvořeny především z plateb za znečišťování nebo poškozování životního prostředí (poplatky za vypouštění odpadních vod, odvody za odnětí půdy, poplatky za znečištění ovzduší, poplatky za ukládání odpadů) a s tím spojených splátek poskytnutých půjček a jejich úroků. O použití finančních prostředků z fondu rozhoduje ministr životního prostředí na základě doporučení poradního orgánu - Rady Fondu.

Státní fond životního prostředí je zprostředkujícím orgánem pro část Operačního programu Infrastruktura a od roku 2007 pro Operační program Životní prostředí.

Vedení[editovat | editovat zdroj]

30. března 2007 odvolal ministr životního prostředí Petr Kalaš z vedení organizace Andreje Mudraye a až do 4. srpna 2010 byl ředitelem Petr Štěpánek [1]. Petr Štěpánek byl odvolán ministrem Pavlem Drobilem a novým ředitelem byl jmenován Libor Michálek.[2]

Dne 14. prosince 2010 ministr Pavel Drobil na zvláštní tiskové konferenci Libora Michálka odvolal a vedením fondu dočasně pověřil Radku Bučilovou, která už ředitelkou fondu dříve byla. Současně s odvoláním ředitele ministr Drobil poslal na nucenou dovolenou náměstka ředitele SFŽP Dušana Fibingra a ukončil smlouvu se svým finančním poradcem Martinem Knetigem.

Korupční aféra, která vedla až k odstoupení ministra Drobila, vznikla poté, co se finanční poradce Pavla Drobila Martin Knetig snažil přesvědčit Michálka, aby ovlivnil některá výběrová řízení a umožnil tak vytvoření finančního fondu na podporu politické kariéry ministra Drobila. Michálek si rozhovor s Knetigem nahrával.

Naopak podle ministra Drobila bylo důvodem odvolání ředitele Michálka vypuknutí personální války ve vedení fondu, při níž se jeho podřízení navzájem nahrávali skrytými mikrofony a pořizovali dokonce nahrávky skrytými mikrofony z jednání s ním samotným.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.radio.cz/cz/zpravy/83560
  2. Státní fond životního prostředí ČR povede Libor Michálek
  3. ŠÍDLO, Jakub. Ministr Drobil provedl čistku ve Státním fondu životního prostředí. Český rozhlas - zprávy [online]. 2010-12-14 [cit. 2010-12-19]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]