Srbská dobrovolnická garda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Srbská dobrovolnická garda
Emblém jednotky
Emblém jednotky
Zakladatel Željko Ražnatović
Vznik 1990
Sídlo Erdut, Chorvatsko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Srbská dobrovolnická garda (srbsky Српска добровољачка гарда/Srpska dobrovoljačka garda) byla srbská polovojenská jednotka založená v roce 1990 Željko Ražnatovićem a zrušená v roce 1996. Jednotka se účastnila občanské války v Jugoslávii na území Chorvatska a Bosny a Hercegoviny, kde bojovala proti polovojenským silám Chorvatů a Bosňáků. Bránila například srbské civilní obyvatelstvo v okolí Srebrenice před útoky ozbrojených muslimských jednotek pod vedením Nasera Oriće. [1]

Je známa také pod názvem Arkanovi tygři. V roce 1996 se stala součástí Jednotky zvláštních operací. Byla však také sama viněna z řady válečných zločinů na území bývalé Jugoslávie.[2]

Na Željko Ražnatoviće byl jako na ozbrojeného lupiče a vraha vypsán zatykač v Belgii, Nizozemí, Švédsku, Německu, Rakousku, Švýcarsku a Itálii. Jeho paleta zločinnosti zahrnovala především ozbrojené loupeže, pašování, vraždy.

V roce 1974 byl zatčen v Belgii, ale utekl v roce 1977, pak opětovně v roce 1979, aby mohl znovu uprchnout v roce 1981. Jednou byl zraněn v potyčce s policií. Byl v té době u Interpolu evidován na listině desíti nejhledanějších zločinců.

Během cest po Evropě se naučil plynně mluvit anglicky, francouzsky a italsky, znal také němčinu a švédštinu a částečně albánštinu a bulharštinu.V roce 1981 se vrátil do Jugoslávie pokračovat ve své zločinecké kariéře, otevřel si několik nelegálních podniků. V roce 1983 jej přepadli u něj doma dva policisté, aby jej zadrželi a vyslechli. Odporoval jim, vytáhl pistoli a oba postřelil. Intervence starého přítele Stane Dolance uspíšila jeho propuštění jen o dva dny později. V době Jugoslávských válek má na svědomí vyvraždování civilního obyvatelstva v Bosně a Chorvatsku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek s mapkou na portálu vreme.rs (srbsky)
  2. Článek na portálu blic.rs (srbsky)