Sršeň žlutavá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Sršeň žlutavá

Vespa simillima xanthoptera
Vespa simillima xanthoptera
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Řád: blanokřídlí (Hymenoptera)
Podřád: žahadlovití (Aculeata)
Čeleď: sršňovití (Vespidae)
Rod: sršeň (Vespa)
Binomické jméno
Vespa simillima
Smith, 1868

Sršeň žlutavá (Vespa simillima) je východoasijským zástupcem jedovatého sociálního blanokřídlého hmyzu z čeledi sršňovitých.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem připomíná, podobně jako druh Dolichovespula media, sršeň obecnou. Mezi očima prochází černá páska. Hruď je zbarvená podobně jako u sršně obecné. U dělnice je zadeček téměř celý žlutý, u královny stejně jako u samečka je pokryt malými proužky. Tykadla samečka, podobně jako u ostatních vos a sršní, jsou zakřivena do tvaru turecké šavle. Sameček postrádá žihadlo, lze jej bez obav vzít na ruku.

Temperament[editovat | editovat zdroj]

Sršeň žlutavá není útočná, pouze při napadení nebo podráždění se brání bodnutím. Hnízda zavěšená na větvi mohou budit obavy, ve skutečnosti však nejsou tak nebezpečná. Sršně dráždí, když jim člověk stříká vodu či jinou látku do hnízda, brání jim ve výletu, anebo je provokuje blýskáním různých předmětů – zrcadly, brýlemi, sklem, kapesní svítilnou, bleskem fotoaparátu. Sršně se nejprve pokoušejí nepřítele zastrašit rychlým a krouživým nalétáváním pro zrak jen těžko sledovatelným. Je-li zastrašování vetřelce neúčinné, dojde na žihadla. Zůstává dosud nevysvětleno, proč se cílem sršních žihadel nejčastěji stává kořen palce. Také pach lidského potu dráždí sršně k útoku.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Sršně jsou dravci a jejich častou kořistí se stávají včely. Z hospodářského hlediska se proto jeví jako škůdci. Zdrojem potravy jsou však pro ně i sladké rostlinné šťávy. Významným konkurentem a přirozeným nepřítelem sršně žlutavé je rodově příbuzná sršeň mandarínská. Boje mezi hnízdy trvají den, někdy dva. Často se zdá, že navrch mají sršně žlutavé. Pak ale nastává zvrat a hnízdo přemohou sršně mandarínské. Vyplení ho podobně jako včelí úl.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Kamčatka, okolí řeky Amur, Sachalin, Korea, Kurilské ostrovy, Japonsko.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]