Užitkové rostliny: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
EmausBot (diskuse | příspěvky)
Makecat-bot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.3) (Robot: Přidávám fa:محصول کشاورزی
Řádek 52: Řádek 52:
[[en:Crop]]
[[en:Crop]]
[[es:Producto agrícola]]
[[es:Producto agrícola]]
[[fa:محصول کشاورزی]]
[[fi:Viljelykasvi]]
[[fi:Viljelykasvi]]
[[fr:Culture (agriculture)]]
[[fr:Culture (agriculture)]]

Verze z 23. 1. 2013, 18:51

Užitkové rostliny, neboli plodiny jsou rostliny dávající člověku ať už přímo, či nepřímo nějaký užitek. Používají se velmi často jako potrava nebo jako krmivo. Leckdy se k této skupině přiřazují i rostliny botanicky pozoruhodné, které mohou být následně využity v botanickém výzkumu či jako rostliny okrasné.

Vznikly z původně planých rostlin (často i z plevelů, např. oves, žito), jejichž jedlé či jinak využitelné části člověk nejprve sbíral, později je však i záměrně pěstoval. Vznik kulturních rostlin byl přímo spjat s vývojem člověka zemědělce, který v okolí svých sídlišť obdělával půdu a zaváděl plané druhy do kultury; tím vytvářel umělá společenstva rostlin (agrocenózy), diametrálně odlišná od původních lesních společenstev. Tento významný moment v historii člověka se označuje jako zemědělská revoluce.

Rozdělení užitkových rostlin

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam užitkových rostlin.

Užitkové rostliny se nejčastěji kategorizují do větších celků podle poskytované látky nebo užitku či účelu pěstování (obilí, škrob, ovoce, zelenina, olej, cukr, koření, léčivé látky - drogy, textilní vlákna, barviva, latexy a gumy, rostliny medonosné nektar poskytující, energetické plodiny, rostliny protierozní, zpevňující a krycí,lesnické k zalesňování a další) méně často podle plodů nebo semen, nebo podle botanického třídění (palmy, luskoviny). Patří sem:

Související články