Forum des Halles: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
m {{Překlad}} bez odrážky
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:Paris - Forum des Halles.jpg|thumb|upright=1.3|Pohled na Forum des Halles]]
[[Soubor:Paris - Forum des Halles.jpg|thumb|upright=1.3|Pohled na Forum des Halles]]
'''Forum des Halles''' je [[obchodní centrum]] v [[Paříž]]i, které se rozkládá v [[1. obvod (Paříž)|1. obvodu]] na místě bývalé [[Halles de Paris|pařížské tržnice]].
'''Forum des Halles''' bylo obchodní centrum v [[Paříž]]i, které se rozkládá v [[1. obvod (Paříž)|1. obvodu]] na místě bývalé [[Halles de Paris|pařížské tržnice]].


== Historie ==
== Historie ==

Verze z 11. 1. 2013, 17:01

Soubor:Paris - Forum des Halles.jpg
Pohled na Forum des Halles

Forum des Halles bylo obchodní centrum v Paříži, které se rozkládá v 1. obvodu na místě bývalé pařížské tržnice.

Historie

Podrobnější informace naleznete v článku Halles de Paris.

Na místě dnešního obchodního centra se nacházela stará pařížská tržnice (Halles de Paris), která ve 2. polovině 20. století již nevyhovovala moderním požadavkům na hygienu a rovněž zásobování bylo v husté zástavbě v centru města velmi problematické. 14. března 1960 proto ministerský předseda Michel Debré navrhl přesun tržnice z centra Paříže na předměstí RungisLa Villette. Tím mohla být zahájena rozsáhlá přestavba a revitalizace v této části města. Starou tržnici mělo nahradit nové centrum, které by kromě obchodů nabízelo i kulturu, sport a odpočinek, vše snadno dostupné podzemní veřejnou dopravou. Proto se toto místo stalo ústřední přestupní stanicí vznikající sítě RER.

V létě 1971 byla zahájena demolice starých hal a začala se hloubit jáma pro podzemní stanici RER Châtelet – Les Halles, která se nachází v hloubce více než 20 metrů. V roce 1973 se na staveništi natáčela westernová parodie Nedotýkej se bílé ženy (Touche pas à la femme blanche), kde hlavní role hráli Marcello Mastroianni, Catherine DeneuvePhilippe Noiret.

V roce 1972 byla založena společnost SEMAH s cílem dokončit výstavbu obchodního centra. V roce 1974 prezident Valéry Giscard d'Estaing rozhodl o zrušení projektu na výstavbu mezinárodního obchodního centra a na jeho místě vznikl později park Jardin des Halles. V roce 1977 byla otevřena stanice RER Châtelet – Les Halles a přemístěna stanice metra Les Halles na lince 4 pro lepší přestup. Slavnostní otevření proběhlo 4. září 1979 za přítomnosti pařížského starosty Jacquese Chiraca.

V roce 1985 byla otevřena druhá podzemní část obchodního centra (architekt Paul Chemetov).

V roce 2004 Pařížská rada vyhlásila architektonickou soutěž na celkovou obnovu čtvrti a roku 2007 vyhráli francouzští architekti Patrick Berger a Jacques Anziutti soutěž na projekt Carreau des Halles, který by měl v budoucnu doplnit současné Forum des Halles.

Architektura

Projekt výstavby realizovali architekti Claude Vasconi a Georges Pencreac'h. Stavba byla limitována prostorem jak do hloubky mezi povrchem a stanicí RER, tak do výšky, která se kvůli okolní zástavbě pohybuje 11–16 m. Forum des Halles má čtyři podlaží s prodejní plochou 43.000 m2. Celková plocha činí 70.000 m2 a dalších 50.000 m2 tvoří parkoviště. Jen menší část centra vystupuje nad povrch. Většina prostoru je skryta pod zemí a nad ním se nachází veřejný park Jardin des Halles.

Využití

Forum des Halles je co do návštěvnosti nejvyužívanějším nákupním centrem v Paříži. Je zde 168 obchodů, multikino s 19 promítacími sály nebo plavecký bazén (20×50 m). Některé zdejší prodejny patří v dané síti k nejvytíženějším na světě, jako např. francouzský obchod s hudebninami Fnac nebo prodejna společnosti H&M.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Forum des Halles na francouzské Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Šablona:Geo dms