Rudolf Hruska: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
FlaBot (diskuse | příspěvky)
m robot přidal: it:Rudolf Hruska
Řádek 5: Řádek 5:
vozu [[Volkswagen Brouk|KdF]] (1939) a tanku [[Tiger|Tiger I]] (1943).
vozu [[Volkswagen Brouk|KdF]] (1939) a tanku [[Tiger|Tiger I]] (1943).


Po [[druhá světová váka|válce]] založil v [[Itálie|italském]] [[Merano|Meranu]] s [[Carlo Abarth|C. Abarthem]] obchodní zastoupení firmy [[Porsche]] s názvem ''Compagnia Industriale Sportiva Italia'', hlavním podílníkem byl [[Piero Dusio]]. V roce 1946 firma změnila název na [[Cisitalia]] a Hruska tak pro P. Dusia až do roku 1949 navrhoval její závodní vozy. V roce 1951 přešel do firmy [[Finmeccanica]], kde se jako konzultant podílel na vývoji prvního sériového vozu značky Alfa Romeo - vozu [[Alfa Romeo 1900]]. Od roku 1954 pracoval už přímo ve firmě [[Alfa Romeo]], kde jako technický ředitel spolupracoval s návrhářem [[Orazio Satta Puliga|Puligem]] při práci na [[Alfa Romeo Giulietta|Giuliettě]]. Na tomto voze spolupracovali i designéři jako Bertone nebo Pininfarina. Po změně vedení firmy v roce 1959 byl Hruska generálním managerem a po generálním řediteli Balduccio Bardoccim druhým mužem ve vedení. V této funkci však nebyl spokojen a v roce 1960 odešel k firmě [[Simca]], zde se účastnil příprav nové řady vozů [[Simca 1000]]. Poté až do roku [[1967]] pracoval pro [[Fiat]], kde se podílel na konstrukci a přípravě výroby modelů [[Fiat 124]]/[[Fiat 128]].
Po [[druhá světová váka|válce]] založil v [[Itálie|italském]] [[Merano|Meranu]] s [[Carlo Abarth|C. Abarthem]] obchodní zastoupení firmy [[Porsche]] s názvem ''Compagnia Industriale Sportiva Italia'', hlavním podílníkem byl [[Piero Dusio]]. V roce 1946 firma změnila název na [[Cisitalia]] a Hruska tak pro P. Dusia až do roku 1949 navrhoval její závodní vozy. V roce 1951 přešel do firmy [[Finmeccanica]], kde se jako konzultant podílel na vývoji prvního sériového vozu značky Alfa Romeo - vozu [[Alfa Romeo 1900]]. Od roku 1954 pracoval už přímo ve firmě [[Alfa Romeo]], kde jako technický ředitel spolupracoval s návrhářem [[Orazio Satta Puliga|Puligem]] při práci na [[Alfa Romeo Giulietta|Giuliettě]]. Na tomto voze spolupracovali i designéři jako Bertone nebo Pininfarina. Po změně vedení firmy v roce 1959 byl Hruska generálním managerem a po generálním řediteli Balduccio Bardoccim druhým mužem ve vedení. V této funkci však nebyl spokojen a v roce 1960 odešel k firmě [[Simca]], zde se účastnil příprav nové řady vozů [[Simca 1000]]. Poté až do roku [[1967]] pracoval pro [[FIAT (automobilka)|Fiat]], kde se podílel na konstrukci a přípravě výroby modelů [[Fiat 124]]/[[Fiat 128]].


Hruska se na opakované žádosti ředitele Giuseppe Luraghiho vrátil do Alfy Romeo. Zde navrhl velmi úspěšný model [[Alfa Romeo Alfasud|Alfasud]] a také uvedl do provozu novou továrnu v [[Pomigliano d'Arco]] jižně od [[Neapol]]e. Úspěch Alfy Alfasud mu také vynesl přezdívku ''Signore Alfasud''.
Hruska se na opakované žádosti ředitele Giuseppe Luraghiho vrátil do Alfy Romeo. Zde navrhl velmi úspěšný model [[Alfa Romeo Alfasud|Alfasud]] a také uvedl do provozu novou továrnu v [[Pomigliano d'Arco]] jižně od [[Neapol]]e. Úspěch Alfy Alfasud mu také vynesl přezdívku ''Signore Alfasud''.

Verze z 13. 4. 2010, 00:53

Rudolf Hruska (2. července 1915, Vídeň - 4. prosince 1995, Turín) byl rakouský konstruktér a designér automobilů. Proslavil se zejména designem dvou modelů značky Alfa Romeo.

Život

Po ukončení studia na Technické univerzitě ve Vídni v roce 1935 pracoval tři roky ve firmě Magirus v Ulmu. Poté nastoupil u Ferdinanda Porsche ve Stuttgartu, zde se podílel na vývoji vozu KdF (1939) a tanku Tiger I (1943).

Po válce založil v italském Meranu s C. Abarthem obchodní zastoupení firmy Porsche s názvem Compagnia Industriale Sportiva Italia, hlavním podílníkem byl Piero Dusio. V roce 1946 firma změnila název na Cisitalia a Hruska tak pro P. Dusia až do roku 1949 navrhoval její závodní vozy. V roce 1951 přešel do firmy Finmeccanica, kde se jako konzultant podílel na vývoji prvního sériového vozu značky Alfa Romeo - vozu Alfa Romeo 1900. Od roku 1954 pracoval už přímo ve firmě Alfa Romeo, kde jako technický ředitel spolupracoval s návrhářem Puligem při práci na Giuliettě. Na tomto voze spolupracovali i designéři jako Bertone nebo Pininfarina. Po změně vedení firmy v roce 1959 byl Hruska generálním managerem a po generálním řediteli Balduccio Bardoccim druhým mužem ve vedení. V této funkci však nebyl spokojen a v roce 1960 odešel k firmě Simca, zde se účastnil příprav nové řady vozů Simca 1000. Poté až do roku 1967 pracoval pro Fiat, kde se podílel na konstrukci a přípravě výroby modelů Fiat 124/Fiat 128.

Hruska se na opakované žádosti ředitele Giuseppe Luraghiho vrátil do Alfy Romeo. Zde navrhl velmi úspěšný model Alfasud a také uvedl do provozu novou továrnu v Pomigliano d'Arco jižně od Neapole. Úspěch Alfy Alfasud mu také vynesl přezdívku Signore Alfasud.

Od roku 1974 pracoval v původním designovém studiu Alfy v Arese a po roce 1980 už jako penzista také pro I.DE.A Institute v Turíně.[1]

Reference

  1. Signor Alfasud Rudolf Hruska www.alfasud.alfisti.net

Externí odkazy

Zdroj

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rudolf Hruska na anglické Wikipedii.