Rudolf Hruska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rudolf Hruska
RudolfHruska.jpg
Narození 2. července 1915
Vídeň
Úmrtí 4. prosince 1995 (ve věku 80 let)
Turín
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rudolf Hruska (2. července 1915, Vídeň4. prosince 1995, Turín) byl rakouský konstruktér a designér automobilů. Proslavil se zejména designem dvou modelů značky Alfa Romeo.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po ukončení studia na Technické univerzitě ve Vídni v roce 1935 pracoval tři roky ve firmě Magirus v Ulmu. Poté nastoupil u Ferdinanda Porsche ve Stuttgartu, zde se podílel na vývoji vozu KdF (1939) a tanku Tiger I (1943).

Po válce založil v italském Meranu s Carlem Abarthem obchodní zastoupení firmy Porsche s názvem Compagnia Industriale Sportiva Italia, hlavním podílníkem byl Piero Dusio. V roce 1946 firma změnila název na Cisitalia a Hruska tak pro P. Dusia až do roku 1949 navrhoval její závodní vozy. V roce 1951 přešel do firmy Finmeccanica, kde se jako konzultant podílel na vývoji prvního sériového vozu značky Alfa Romeo – vozu Alfa Romeo 1900. Od roku 1954 pracoval už přímo ve firmě Alfa Romeo, kde jako technický ředitel spolupracoval s návrhářem Puligem při práci na Giuliettě. Na tomto voze spolupracovali i designéři jako Bertone nebo Pininfarina. Po změně vedení firmy v roce 1959 byl Hruska generálním managerem a po generálním řediteli Balduccio Bardoccim druhým mužem ve vedení. V této funkci však nebyl spokojen a v roce 1960 odešel k firmě Simca, zde se účastnil příprav nové řady vozů Simca 1000. Poté až do roku 1967 pracoval pro Fiat, kde se podílel na konstrukci a přípravě výroby modelů Fiat 124/Fiat 128.

Hruska se na opakované žádosti ředitele Giuseppe Luraghiho vrátil do Alfy Romeo. Zde navrhl velmi úspěšný model Alfasud a také uvedl do provozu novou továrnu v Pomigliano d'Arco jižně od Neapole. Úspěch Alfy Alfasud mu také vynesl přezdívku Signore Alfasud.

Od roku 1974 pracoval v původním designovém studiu Alfy v Arese a po roce 1980 už jako penzista také pro I.DE.A Institute v Turíně.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rudolf Hruska na anglické Wikipedii.

  1. Signor Alfasud Rudolf Hruska www.alfasud.alfisti.net

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]