Blanka z Lancasteru: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
opr.
Řádek 1: Řádek 1:
{{infobox - osoba}}
{{infobox - osoba}}
'''Blanka Lancasterová''' ([[3. leden|3. ledna]] [[1345]] – [[12. září]] [[1369]]) byla anglická šlechtična a dědička. Byla první manželkou [[Jan z Gentu|Jana z Gentu]] a jejich syn [[Jindřich IV. Anglický|Jindřich]] se stal anglickým králem.
'''Blanka z Lancasteru''' ('''Blanche of Lancaster''' [[3. leden|3. ledna]] [[1345]] – [[12. září]] [[1369]]) byla anglická šlechtična a dědička. Byla první manželkou [[Jan z Gentu|Jana z Gentu]] a jejich syn [[Jindřich IV. Anglický|Jindřich]] se stal anglickým králem.


== Rodina ==
== Rodina ==
Blanka Lancasterová byla nejmladší dcera Jindřicha z Grosmontu, prvního lancasterského vévody, a jeho manželky Izabely z Beaumontu. Ona a její starší sestra Maud se narodily v Bolingbrokeském zámku v Lindsey. Jejími prarodiči z otcovy strany byli Jindřich, třetí lancasterský hrabě, a Maud de Chaworthová. Z matčiny strany to byli Jindřich z Beaumontu, první buchanský hrabě, a Alice Comynová. Blančina sestra Maud se poprvé provdala za Ralfa ze Staffordu, jejím druhým manželem byl Vilém I., vévoda z Bavorska. Navzdory těmto dvěma sňatkům neměla její sestra žádné děti, které by se dožily dospělosti.
Blanka z Lancasteru byla nejmladší dcera [[Jindřich z Grosmontu|Jindřicha z Grosmontu]], prvního vévody z Lancasteru, a jeho manželky Izabely z Beaumontu. Ona a její starší sestra Maud se narodily v Bolingbrokeském zámku v Lindsey. Jejími prarodiči z otcovy strany byli J[[indřich z Lancasteru|Jindřich]], třetí hrabě z Lancasteru, a Maud de Chaworthová. Z matčiny strany to byli [[Jindřich z Beaumontu]], první buchanský hrabě, a Alice Comynová. Blančina sestra Maud se poprvé provdala za Ralfa ze Staffordu, jejím druhým manželem byl Vilém I., vévoda z Bavorska. Navzdory těmto dvěma sňatkům neměla její sestra žádné děti, které by se dožily dospělosti.


== Manželství ==
== Manželství ==
Blanka se 19. května [[1359]] v Readingském opatství vdala za svého bratrance z třetího kolene, Jana z Gentu, který byl třetím synem vládnoucího anglického krále [[Eduard III.|Eduarda III.]] O manželství se říkalo, že bylo šťastné. Blančini současníci ji popisovali jako velmi pěknou ženu se světlými vlasy, modrýma očima a mírným, klidným chováním.
Blanka se 19. května [[1359]] v Readingském opatství vdala za svého bratrance z třetího kolene, [[Jan z Gentu|Jana z Gentu]], který byl třetím synem vládnoucího anglického krále [[Eduard III.|Eduarda III.]] O manželství se říkalo, že bylo šťastné. Blančini současníci ji popisovali jako velmi pěknou ženu se světlými vlasy, modrýma očima a mírným, klidným chováním.


=== Děti ===
=== Děti ===
Blanka porodila sedm dětí, ale jen tři se dožili dospělosti.
Blanka porodila sedm dětí, ale jen tři se dožily dospělosti.
* '''[[Filipa z Lancasteru|Filipa]]''' ([[1360]]–[[1415]])
* '''[[Filipa z Lancasteru|Filipa]]''' ([[1360]]–[[1415]])
* '''Jan''' ([[1362]]–[[1365]])
* '''Jan''' ([[1362]]–[[1365]])
Řádek 19: Řádek 19:


== Zděděné tituly ==
== Zděděné tituly ==
Titul lancasterského vévody zanikl po smrti Blančina otce v roce [[1361]], jelikož neměl žádného mužského dědice. Díky sňatku s Blankou se Jan z Gentu stal lancasterským hrabětem, hrabětem z Derby, z Lincolnu a leicesterským hrabětem (tyto tituly však obdržel až v roce [[1362]] po smrti Blančiny sestry Maud, která neměla potomky). Později bylo Janovi věnováno i lancasterské vévodství. Vliv a moc, které získal díky těmto titulům, mohly vést k tomu, že se Jan mohl stát Nejvyšším soudcem Anglie (''Lord High Steward of England'').
Titul vévody z Lancasteru zanikl po smrti Blančina otce v roce [[1361]], jelikož neměl žádného mužského dědice. Díky sňatku s Blankou se Jan z Gentu stal lancasterským hrabětem, hrabětem z Derby, z Lincolnu a leicesterským hrabětem (tyto tituly však obdržel až v roce [[1362]] po smrti Blančiny sestry Maud, která neměla potomky). Později bylo Janovi věnováno i lancasterské vévodství. Vliv a moc, které získal díky těmto titulům, mohly vést k tomu, že se Jan mohl stát Nejvyšším soudcem Anglie (''Lord High Steward of England'').


== Vývod z předků ==
== Vývod z předků ==

Verze z 2. 3. 2019, 15:56

Blanka z Lancasteru
Narození25. března 1342
Hrad Bolingbroke
Úmrtí12. září 1368 (ve věku 26 let)
Tutbury Castle
Příčina úmrtímor
Místo pohřbeníKatedrála svatého Pavla
Povolánípolitička
ChoťJan z Gentu (od 1359)[1][2][3]
DětiJindřich IV. Anglický[2]
Filipa Lancasterská[2]
Alžběta z Lancasteru[2]
John of Lancaster[4]
Edward Planatagenet[4]
John Plantagenet[4]
… více na Wikidatech
RodičeJindřich z Grosmontu[2] a Isabela z Beaumontu[2]
RodLancasterové a Plantageneti
PříbuzníMaud, Countess of Leicester (sourozenec)
Jindřich V. Plantagenet[2], Jan z Lancasteru, Humphrey z Lancasteru[2], Blanka Anglická[2][4], Filipa Anglická[4], Edward Plantagenet[4] a Tomáš z Lancasteru[4][2] (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blanka z Lancasteru (Blanche of Lancaster 3. ledna 134512. září 1369) byla anglická šlechtična a dědička. Byla první manželkou Jana z Gentu a jejich syn Jindřich se stal anglickým králem.

Rodina

Blanka z Lancasteru byla nejmladší dcera Jindřicha z Grosmontu, prvního vévody z Lancasteru, a jeho manželky Izabely z Beaumontu. Ona a její starší sestra Maud se narodily v Bolingbrokeském zámku v Lindsey. Jejími prarodiči z otcovy strany byli JJindřich, třetí hrabě z Lancasteru, a Maud de Chaworthová. Z matčiny strany to byli Jindřich z Beaumontu, první buchanský hrabě, a Alice Comynová. Blančina sestra Maud se poprvé provdala za Ralfa ze Staffordu, jejím druhým manželem byl Vilém I., vévoda z Bavorska. Navzdory těmto dvěma sňatkům neměla její sestra žádné děti, které by se dožily dospělosti.

Manželství

Blanka se 19. května 1359 v Readingském opatství vdala za svého bratrance z třetího kolene, Jana z Gentu, který byl třetím synem vládnoucího anglického krále Eduarda III. O manželství se říkalo, že bylo šťastné. Blančini současníci ji popisovali jako velmi pěknou ženu se světlými vlasy, modrýma očima a mírným, klidným chováním.

Děti

Blanka porodila sedm dětí, ale jen tři se dožily dospělosti.

Zděděné tituly

Titul vévody z Lancasteru zanikl po smrti Blančina otce v roce 1361, jelikož neměl žádného mužského dědice. Díky sňatku s Blankou se Jan z Gentu stal lancasterským hrabětem, hrabětem z Derby, z Lincolnu a leicesterským hrabětem (tyto tituly však obdržel až v roce 1362 po smrti Blančiny sestry Maud, která neměla potomky). Později bylo Janovi věnováno i lancasterské vévodství. Vliv a moc, které získal díky těmto titulům, mohly vést k tomu, že se Jan mohl stát Nejvyšším soudcem Anglie (Lord High Steward of England).

Vývod z předků

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Blanka Lancasterová na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

  1. Oxford Dictionary of National Biography. Oxford: Oxford University Press. 2004.
  2. a b c d e f g h i j Kindred Britain.
  3. Dostupné online. [cit. 2020-08-07].
  4. a b c d e f g Darryl Roger Lundy: The Peerage.