Breakdance: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m Verze 9439428 uživatele 93.153.9.223 (diskuse) zrušena, maže iw
Addbot (diskuse | příspěvky)
m Bot: Odstranění 48 odkazů interwiki, které jsou nyní dostupné na Wikidatech (d:q169737)
Řádek 40: Řádek 40:


{{Link FA|hy}}
{{Link FA|hy}}

[[ar:بريك دانس]]
[[be:Брэйк-данс]]
[[bg:Брейк данс]]
[[ca:Break dance]]
[[da:Breakdance]]
[[de:Breakdance]]
[[en:B-boying]]
[[eo:Rompdancado]]
[[es:Breakdance]]
[[eu:Break dance]]
[[fa:رقص بریک]]
[[fi:Breakdance]]
[[fr:Break dance]]
[[fy:Breakdance]]
[[gl:Breakdance]]
[[he:ברייקדאנס]]
[[hi:बी बोइंग]]
[[hr:Breakdance]]
[[hy:Բրեյք դանս]]
[[id:Breakdance]]
[[it:Breakdance]]
[[ja:ブレイクダンス]]
[[kn:ಬಿ-ಬಾಯಿಂಗ್]]
[[ko:브레이크 댄스]]
[[lb:Breakdance]]
[[lt:Breikas]]
[[ml:ബ്രേക്ക്‌ ഡാൻസ്]]
[[nl:Breakdance]]
[[nn:Breakdans]]
[[no:Breakdance]]
[[pl:Breakdance]]
[[pt:Breakdance]]
[[ro:Breakdance]]
[[ru:Брейк-данс]]
[[si:බ්‍රේක් ඩාන්ස්]]
[[simple:Breakdance]]
[[sk:Break dance]]
[[sl:Breakdance]]
[[sr:Брејкденс]]
[[sv:Breakdance]]
[[ta:தடை ஆட்டம்]]
[[th:เบรกแดนซ์]]
[[tr:Breakdance]]
[[uk:Брейкданс]]
[[ur:بريک رقص]]
[[vi:Breakdance]]
[[wo:Break dancing]]
[[zh:地板舞]]

Verze z 9. 3. 2013, 02:55

Murte (z DSC) a freeze Airbaby na BOTY CZ 2006
Porotce Hahny předvádí Headspin na BOTY CZ 2006

Breakdance, také známý jako breaking nebo b-boying, je bezkontaktní, akrobatický druh tance street dance. Tanečník se nazývá b-boy, tanečnice b-girl. Breakdance je jednou ze čtyř základních částí kultury hip hopu (další jsou rap, DJing a graffiti). Vyvinul se mezi afro-americkou mládeží v Jižním Bronxu v New Yorku a v Los Angeles na začátku 70. let. Breakdance je populární hlavně u mládeže.

Taneční prvky

Break dance se skládá z následujících tanečních prvků:

  • Toprock – základní krok prováděný na nohách. Každý tanečník má svůj styl.
  • Uprock – krok používaný při náznaku souboje, vypadá jako akční scéna z kung-fu filmu.
  • Footwork – tanečník je na všech čtyřech a dělá různé prvky na zemi.
  • Freezes – různá zastavení v krkolomných pozicích. Většinou se dotýkají země pouze ruce.
  • Power moves – nejznámější projev breakingu. Zahrnuje veškeré točivé pohyby, vzdáleně vypadající jako gymnastiky, ale jejich původ je velmi rozmanitý – například točení na hlavě, vrtulník, želva, vzdušná kola, air tracky atd.
  • Acrobatics – akrobacie velice podobná jako ji známe z gymnastiky, nedbá ale na přesnost, spíš na design a „nejvychytanější“ prvky.

Každý tanečník nebo tanečnice má vlastní styl a vlastní taneční prvky. Vymýšlení nových prvků vyžaduje značnou dávku fantazie a kreativity, což je jakousi „výzvou“ pro každého tanečníka. Originalita je jedním ze základních rysů špičkového tanečníka.Každý tanečník musí mít dobré držení těla.

Často je také s breakdance spojováno přehnané nebezpečí, ale zkušení tanečníci potvrzují, že ke zranění dochází výjimečně a většinou z nedbalosti. Například bojové sporty na tom jsou v tomto ohledu rizikovější.[zdroj?]

Historie

Uprock byl vůbec první formou breakdance, který nesl znaky bojového umění.[zdroj?] Z tohoto důvodu působil velmi agresivně; s postupem doby se ale při tomto tanci stále více využívaly hladké pohyby a vlnění, takže vznikl nový směr zvaný popping, který okamžitě získal velkou popularitu u mládeže a stal se diskotékovým hitem. Mezi další směry, které breakdance ovlivnily, se může zařadit třeba freestyle, který sdružuje prvky zahrnující pády a točení. Dalším novým směrem, kterým se skupina tanců breakdance rozšířila, je footwork, při kterém tanečníci používají ruce k podepření těla, tímto trikem si uvolňují nohy a chodidla, která posléze použijí pro gymnastické prvky, vlečení nohou a různá přetáčení.

Dnes jsou základními prvky breakdance jako širokého tanečního stylu toprock, uprock, footwork, power moves a freeze. V současné době někteří tanečníci přebírají breakdance prvky i z bojových umění či bojového tance Capoeira.

Taneční „souboje“

V breakdance se pořádají soutěže (souboje, „battly“), od lokální úrovně po tzv. Battle of the Year (Souboj roku; BOTY). Soutěží buď jednotlivci nebo skupiny (crew) o více členech. Battle se dělí na většinou 3-4 kola (rounds), po které má každý b-boy svůj vstup. Každé kolo trvá maximálně několik desítek sekund (není striktně omezeno), po které se tanečník snaží zaujmout svým stylem a předvést ty nejlepší a nejoriginálnější prvky z každé skupiny, pokud možno spojené do uceleného celku. Breakdance doprovází neoddělitelná hip-hopová hudba a funky hudba, která je často vhodně mixovaná tak, že se během battle vystřídá několik motivů, na které mohou tanečníci reagovat a přizpůsobit podle nich taneční styl. Soutěžící se navzájem nedostávají do přímého kontaktu (po skončení performance jednoho následuje kreace dalšího a tanečník, který není na řadě, zůstává na kraji taneční plochy), avšak samotný taneční styl každého z nich občas vykazuje provokující gesta směrem k oponentovi.

Mezi battly s největší prestiží patří každoroční Redbull BC One nebo Battle of the Year International.

Mezi nejlepší země s nejlepšími tanečníky patří (Francie) , (USA) a (Korea)

Externí odkazy

Šablona:Link FA