Vitamín B12: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m přidána Kategorie:Prosthetické skupiny za použití HotCat
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:Hydroxocobalamin.svg|thumb|strukturní vzorec vitaminu B12]]
[[Soubor:Hydroxocobalamin.svg|thumb|Strukturní vzorec vitaminu B<sub>12</sub>]]


'''Vitamín B<sub>12</sub>''' (''kobalamin'') je [[vitamín]] ze skupiny vitamínů B; je rozpustný ve [[voda|vodě]].
'''Vitamín B<sub>12</sub>''' (''kobalamin'') je [[vitamín]] ze skupiny vitamínů B; je rozpustný ve [[voda|vodě]].
Řádek 5: Řádek 5:
[[Molekula]] vitamínu B<sub>12</sub> je poměrně složitá; základem je komplexní vazba centrálního [[atom]]u [[kobalt]]u se čtyřmi atomy [[dusík]]u [[pyrrol]]ových jader, vázaných spolu do [[Porfyrin|porfyrinového]] skeletu. Toto uspořádání je silně podobné molekule [[hemoglobin]]u, kde je centrálním atomem [[železo]], nebo [[chlorofyl]]u s&nbsp;atomem [[hořčík]]u.
[[Molekula]] vitamínu B<sub>12</sub> je poměrně složitá; základem je komplexní vazba centrálního [[atom]]u [[kobalt]]u se čtyřmi atomy [[dusík]]u [[pyrrol]]ových jader, vázaných spolu do [[Porfyrin|porfyrinového]] skeletu. Toto uspořádání je silně podobné molekule [[hemoglobin]]u, kde je centrálním atomem [[železo]], nebo [[chlorofyl]]u s&nbsp;atomem [[hořčík]]u.


Vitamin B<sub>12</sub> je důležitý především pro '''správnou funkci krvetvorby''', podílí se na syntéze [[DNA]] a [[Adenosintrifosfát|ATP]] a je nezbytný pro správnou funkci '''nervového systému'''.
Vitamin B<sub>12</sub> je důležitý především pro správnou funkci krvetvorby, podílí se na syntéze [[DNA]] a [[Adenosintrifosfát|ATP]] a je nezbytný pro správnou funkci nervového systému.


Hlavním zdrojem tohoto vitaminu v potravě jsou živočišné produkty: [[vejce]], [[mléko]], [[sýr]]y, maso a vnitřnosti. Správný přísun potřebného množství vitaminu B<sub>12</sub> do organizmu zlepšuje paměť, podporuje koncentraci a snižuje riziko vzniku srdečních chorob. Vitamin B<sub>12</sub> je součástí preparátů pro léčbu onemocnění [[játra|jater]], [[střevo|střev]] a [[slinivka břišní|slinivky břišní]]. Nedostatek kobalaminu se projevuje [[chudokrevnost]]í, hubnutím, zhoršováním paměti, duševní výkonnosti a svalové koordinace.
Hlavním zdrojem tohoto vitaminu v potravě jsou živočišné produkty: [[vejce]], [[mléko]], [[sýr]]y, maso a vnitřnosti. Správný přísun potřebného množství vitaminu B<sub>12</sub> do organizmu zlepšuje paměť, podporuje koncentraci a snižuje riziko vzniku srdečních chorob. Vitamin B<sub>12</sub> je součástí preparátů pro léčbu onemocnění [[játra|jater]], [[střevo|střev]] a [[slinivka břišní|slinivky břišní]]. Nedostatek kobalaminu se projevuje [[chudokrevnost]]í, hubnutím, zhoršováním paměti, duševní výkonnosti, svalové koordinace, opuchnutí jazyka, třasem a "mravenčením" v končetinách.


Sloučenina kobalaminu hydroxykobalamin se používá při otravě [[kyanidy]].
Sloučenina kobalaminu hydroxykobalamin se používá při otravě [[kyanidy]].


Doporučená denní dávka jsou pouze 3 mikrogramy denně, při přebytku se ukládá v [[játra|játrech]], kde tvoří zásoby i na několik let.
Doporučená denní dávka jsou pouze 2,4 mikrogramy denně. Při dávkách vyšších než 5 mikrogramů se u člověka bez nedostatku B<sub>12</sub> vstřebává pouze okolo jednoho procenta přijatého množství. Při nedostatku vitamínu B<sub>12</sub> se zvýšený příjem ukládá do [[játra|jater]], kde tvoří zásoby. I když takové zásoby mohou vydržet člověku i na několik let, kvůli biochemické redukci cévního a nervového toxinu [[homocystein|homocysteinu]] je zdravé B<sub>12</sub> přijímat v pravidelných intervalech, např. denně a nespoléhat se na zásoby.


Problematické zásobení může být u lidí, kteří ze své stravy vyloučí některé živočišné produkty. [[Laktoovovegetariánství|Laktoovovegetariáni]] a [[Laktovegetariánství|laktovegetariáni]] mohou vitamín přijímat z mléka a mléčných výrobků, případně z výrobků obohacených o vitamín B12. Přijímání vitamínu může být problematičtější u [[Veganství|veganů]], protože žádný přírodní, čistě rostlinný zdroj se neprokázal jako dostatečný, a proto by vegani měli přijímat vitamín B12 především z výrobků obohacených o vitamín B12 nebo z doplňků stravy. Každopádně přísun vitamínu B12 zůstává pro všechny vegetariány nejkontrolovanější položkou výživy.
Problematické zásobení může být u lidí, kteří ze své stravy vyloučí některé živočišné produkty. [[Laktoovovegetariánství|Laktoovovegetariáni]] a [[Laktovegetariánství|laktovegetariáni]] mohou vitamín přijímat z mléka a mléčných výrobků. Přijímání vitamínu může být problematičtější u [[Veganství|veganů]], protože žádný rostlinný zdroj se neprokázal jako důvěryhdný, a proto ho vegani a veganky musí přijímat z výrobků obohacených o vitamín B<sub>12</sub> nebo z doplňků stravy. Přísun vitamínu B<sub>12</sub> zůstává pro všechny vegetariány a vegany nejkontrolovanější položkou výživy.


== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==

Verze z 19. 4. 2012, 22:37

Strukturní vzorec vitaminu B12

Vitamín B12 (kobalamin) je vitamín ze skupiny vitamínů B; je rozpustný ve vodě.

Molekula vitamínu B12 je poměrně složitá; základem je komplexní vazba centrálního atomu kobaltu se čtyřmi atomy dusíku pyrrolových jader, vázaných spolu do porfyrinového skeletu. Toto uspořádání je silně podobné molekule hemoglobinu, kde je centrálním atomem železo, nebo chlorofylu s atomem hořčíku.

Vitamin B12 je důležitý především pro správnou funkci krvetvorby, podílí se na syntéze DNA a ATP a je nezbytný pro správnou funkci nervového systému.

Hlavním zdrojem tohoto vitaminu v potravě jsou živočišné produkty: vejce, mléko, sýry, maso a vnitřnosti. Správný přísun potřebného množství vitaminu B12 do organizmu zlepšuje paměť, podporuje koncentraci a snižuje riziko vzniku srdečních chorob. Vitamin B12 je součástí preparátů pro léčbu onemocnění jater, střev a slinivky břišní. Nedostatek kobalaminu se projevuje chudokrevností, hubnutím, zhoršováním paměti, duševní výkonnosti, svalové koordinace, opuchnutí jazyka, třasem a "mravenčením" v končetinách.

Sloučenina kobalaminu hydroxykobalamin se používá při otravě kyanidy.

Doporučená denní dávka jsou pouze 2,4 mikrogramy denně. Při dávkách vyšších než 5 mikrogramů se u člověka bez nedostatku B12 vstřebává pouze okolo jednoho procenta přijatého množství. Při nedostatku vitamínu B12 se zvýšený příjem ukládá do jater, kde tvoří zásoby. I když takové zásoby mohou vydržet člověku i na několik let, kvůli biochemické redukci cévního a nervového toxinu homocysteinu je zdravé B12 přijímat v pravidelných intervalech, např. denně a nespoléhat se na zásoby.

Problematické zásobení může být u lidí, kteří ze své stravy vyloučí některé živočišné produkty. Laktoovovegetariáni a laktovegetariáni mohou vitamín přijímat z mléka a mléčných výrobků. Přijímání vitamínu může být problematičtější u veganů, protože žádný rostlinný zdroj se neprokázal jako důvěryhdný, a proto ho vegani a veganky musí přijímat z výrobků obohacených o vitamín B12 nebo z doplňků stravy. Přísun vitamínu B12 zůstává pro všechny vegetariány a vegany nejkontrolovanější položkou výživy.

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu vitamín B12 na Wikimedia Commons