Americký fotbal: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 6 bajtů ,  před 3 lety
m
Přidání šablony commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016; kosmetické úpravy
m (odebrána Kategorie:SportAccord za použití HotCat)
m (Přidání šablony commonscat dle ŽOPP z 28. 7. 2016; kosmetické úpravy)
}}
[[Soubor:Football play from scrimmage.jpg|náhled|Hráči amerického fotbalu se chystají ke hře]]
'''Americký fotbal''' je branková [[sport]]ovní [[hra]], hraná 11 hráči s oválným [[míč]]em. Cílem týmu je získat více bodů než soupeř. Skórovat lze postupem s míčem (během či zachycením přihrávky) až do soupeřovy koncové zóny (touchdown), kopem (field goal) či složením protihráče s míčem v jeho vlastní koncové zóně (safety).
 
== Historie ==
 
== Hra ==
Snahou útoku je dosáhnout maximálního bodového zisku, tedy dosáhnout touchdown nebo alespoň field goal. Tým má 4 pokusy ('''downy''') na překonání 10yardové vzdálenosti. Místo, odkud se rozehrávají jednotlivé akce a kolem kterého se stavějí týmy do základního postavení, se nazývá '''line of scrimmage'''. Jde o pomyslnou přímku protínající hřiště v místě, kde skončila předchozí akce. Akci začíná center přihrávkou na quarterbacka ('''snap'''), který pak buď míč hodí receiverovi ('''pass'''), nebo předá runningbackovi ('''run'''), který běží s míčem do soupeřovy endzony. Pokud se útoku podaří nejvíce na 4. pokus překonat 10yardovou hranici, získává tým opět první down a pokračuje v útoku. Pokud se však útok neposune o 10 yardů ani na čtvrtý pokus, získává míč a tím i právo k útoku soupeř.
 
Vlastní akce začíná v okamžiku, kdy centr na smluvený signál podá mezi nohama míč quarterbackovi, a končí v momentě, kdy obrana složí hráče s míčem, vytlačí ho do autu, hráč s míčem se dotkne země jinou částí těla než podrážkou anebo dlaní ruky. Při pasu je hra ukončena, pokud přihrávka šla mimo hřiště ('''out of bounds''') či mimo chytajícího hráče (nebo ji hráč nezpracoval) a míč spadl na zem ('''incomplete pass'''). Útok pak přichází o jeden pokus a rozehrává se ze stejného místa jako při předchozím pokusu.
 
Obrana může pro svoje mužstvo získat míč při kterémkoliv pokusu útoku v následujících případech ('''turnover'''):
* kdokoliv z přijímacího týmu míč chytí nebo zdvihne ze země a rozběhne se směrem k soupeřově endzone. Další útočné akce začíná jeho mužstvo z místa, kde byl hráč soupeřem složen nebo vytlačen do autu.
* kdokoliv z vykopávajícího týmu (potom, co míč překoná 10 yardů) míč chytí nebo zdvihne ze země a rozběhne se směrem k soupeřově endzone. Další útočné akce začíná jeho mužstvo z místa, kde byl hráč soupeřem složen nebo vytlačen do autu - '''onside kick'''.
* balón po výkopu opustí hřiště ještě před tím, než protne goal line, nebo se dotkne autové čáry. V tomto případě se jedná o faul a přijímací tým si může vybrat tyto možnosti :
'''a)''' vykopávající tým bude provádět znovu kickoff o 5 yardů dál, tedy na 30yardové čáře
 
** '''Conversion''' – 2 body – tým má jeden pokus (down) na rozehrání normální akce a skórování touchdownu;
** '''Extra point''' – 1 bod – kop ze země do brány.
* '''Field goal''' – 3 body – kop ze země do brankové konstrukce (háčka), provedený odkudkoli ze hřiště.
* '''Safety''' – 2 body – tímto způsobem může skórovat obrana. Jde o složení útočícího hráče s míčem v jeho vlastní endzone. Nastane také při situaci, kdy útočící tým provádí '''punt''' a míč zblokuje bránící tým a míč skončí v autu v útočící endzone.
 
* Míč má jeden velký šev, s osmi šněrováními.
* Barva míče je přirozeně hnědá.
* Na polovině, kde se nachází šněrování, jsou namalovány dva bílé pruhy.
* Je napumpován na tlak 0,85 – 0,92 atm.
* Hmotnost míče je mezi 400 – 425 g.
:70-79:OL,DL
:80-89:WR,TE
:90-99:DL
Toto rozdělení platí pouze pro [[National Football League]] (NFL). V univerzitních ligách není číslo hráče omezeno pozicí.
 
 
=== Předepsaná výstroj ===
* Ochranné mřížky na [[obličej]]
* Chrániče [[Rameno (anatomie)|ramen]], [[kyčel|kyčlí]] s [[kostrč]]ním ochranným prvkem a [[stehno|stehenní]] chrániče
* Dobře viditelná ochrana [[chrup]]u (nesmí být použita bílá a průhledná barva) z vyzkoušeného [[FDA materiál]]u, který pokrývá všechny zuby horní čelisti. Je doporučeno, aby tento chránič [[zub]]ů přesně seděl v [[ústa|ústech]] hráče.
* Dres s rukávy, který úplně překrývá chrániče ramen, je z odolného materiálu a vyhovuje pravidlům. Dres musí být dlouhý a zastrčený do kalhot. Souběžně se nesmí nosit jiná trička nebo druhý dres během zápasu.
* Na dresu musí být jasně viditelná, trvanlivá čísla v [[Arabské číslice|arabském]] stylu
* Všichni hráči jednoho týmu musí nosit zjevně viditelné sportovní ponožky nebo pokrývku [[noha|nohou]], které jsou identické jak v barvě a designu tak i v délce
 
# Běhu.
# [[scrimmage]] nebo free kick ([[volný kop]]) předtím, než dojde k získání nebo znovu nabytí míče nebo když se dle pravidel jedná o mrtvý míč.
# dopředném legálně zahraném pasu v intervalu mezi dotknutím míče a dokončením (complete), nedokončením (incomplete) nebo zachycením pasu protihráčem (intercepted).
# Všichni hráči mají právo dotknout, chytit nebo zmocnit se míče, který je volným míčem z fumble nebo z přihrávky vzad. Právo dotknout se volného míče z kicku (kop) se řídí pravidly pro kick a právo dotknout se míče při dopředné pasu se řídí pravidly pro pasy.
 
 
==== Return-kick ====
Return-kick je kop provedený hráčem týmu B, který má míč v držení, poté, co se ho zmocnil ve stejném downu, který započal tým A, a provedl kop. Jedná se o zakázaný kop – live-ball faul, míč se stává mrtvým.
 
==== Touchback ====
 
=== Externí odkazy ===
* {{commonscat}}
* {{commons|American football}}
* {{en}} [http://www.nfl.com National Football League] – americká profesionální liga
113 777

editací

Navigační menu