Kanonické manželství: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 577 bajtů ,  před 3 lety
→‎Prameny: doplnění čl.
(→‎Prameny: gramatika)
(→‎Prameny: doplnění čl.)
První zdroj pro kanonické manželství nacházíme v [[Bible|Bibli]], kde se nachází v ''božském právu pozitivním'' (nebo ''zjeveném''), od knihy [[Genesis]] až po [[Evangelium|evangelia]]. Písmo svaté je pak doplněno ''ústní tradicí'', která je předávaná [[Církevní otcové|církevními otci]], a stejně tak i normami božského práva přirozeného (což se, podle učení [[Tomáš Akvinský|svatého Tomáše Akvinského]], vztahuje i na nekřesťany).
 
Kanonické manželství samozřejmě mělo vliv na [[konfesní právo]], a to zvláště po vypracování Kodexu kanonického práva v roce 1917 a následně po vydání Kodexu kanonického práva v roce 1983. Jestliže první kodex nedefinuje manželství jako takové, protože se to jeví jako zbytečné, a zaměřuje se více na technické a právní aspekty se silně materialistickým základy, které jsou svým původem středověké (v obsahu tzv. ''pio-benediktinského kodexu'' z roku 1917 je instituce manželství zařazená společně s ostatními svátostmi do jeho třetí knihy: ''De rebus''), reforma kodexu z roku 1983 vedla k přehodnocení osobních a pastoračních aspektů manželství. To vedlo k současné definici manželství jako: společenství celého života ({{vjazyce|la}} ''consortium totius vitae'') na základě smlouvy (''foedus''), jenž je posvátnou smlouvou mezi mužem a ženou, a nutně povýšenou (pro pokřtěné) na svátost.
 
Pro úplnost je užitečné připomenout různá prohlášení papežů, týkající se věcí manželství. Patří k nim:
* dekret ''Ne Temere'' (promulgovaný Piem X. 2. srpna 1907) o rozšíření tridentské formy;
* encyklika ''[[Casti Connubii]]'' (dílo Pia XI., publikované 31. prosince 1930) o důstojnosti a omylech manželství;
* dogmatická [[Konstituce (církev)|konstituce]] ''[[Gaudium et Spes]]'' [[Druhý vatikánský koncil|Druhého vatikánského koncilu]];
* [[motu proprio]] ''Matrimonia mixta'' (promulgované Pavlem VI. 31. března 1970 týkající se interkonfesních manželství);
* a instrukce ''Dignitas Connubii'' (vyhlášená [[Papežská rada pro legislativní text|Papežskou radou pro legislativní texty]] 25. ledna 2005), týkající se procesu neplatnosti manželství.
 
== Reference ==

Navigační menu