Grunge: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 33 bajtů ,  před 7 lety
Inspirace v textech grungeových kapel
m (→‎Významní interpreti: Pozměnění pořadí - v popředí čtyři nejuznávanější grungeové kapely (Velká grungeová čtyřka))
(Inspirace v textech grungeových kapel)
'''Grunge''' (také označovaný jako Seattle sound) je podžánr [[Alternativní rock|alternativního rocku]], vycházející z [[hardcore|hardcore punku]] a [[Heavy metal|heavy metalu]]. Jeho původ leží v polovině v 80. let ve státě [[Washington (stát)|Washington]], především v okolí města [[Seattle]]. Název stylu údajně pochází od [[Mark Arm|Marka Arma]] z [[Mudhoney]] a znamená „''roztrhaný, špinavý''“.
 
Typickým zvukem grungeové hudby jsou drtivé, „špinavé“, silně zkreslené zvuky kytary a silné riffy. Texty se zabývají většinou společenským odcizením, beznadějí, bezmocí, bolestí, touhou po svobodě, nudou a depresemi, ať už ze smířené nebo velice rozzlobené pozice, některé se zabývaly i rasismem či feminismem a odporem proti komerci. Ve stylizaci kapel je časté napadání [[glam metal]]ové scény 80. let (například v písni [[Nirvana|Nirvany]] "[[Incesticide|Hairspray Queen]]"), to se odráželo například nechutí k pompézním představením, tak typickou pro punk, se kterým se kapely ztotožňovaly.
 
První grungeové kapely byly ovlivněny především lokálními [[punk rock|punkovými]]/[[hardcore]] skupinami. Své polínko do ohně přidala i z počátku velmi rychlá [[hardcore]]ová, později pomalá [[doom metal]]ová kapela [[Melvins]] pyšnící se nejtvrdšími riffy, jaké lze v rockové hudbě nalézt, stejně tak přezdívkou "nejpomalejší punková kapela". Mezi jiné zdroje patří [[alternativní rock]] jako [[Sonic Youth]] a [[Dinosaur Jr.]], [[hard rock]] a [[heavy metal]] ([[Black Sabbath]], [[Led Zeppelin]], [[Aerosmith]] i [[Metallica]]), zároveň s [[protopunk]]em jako [[The Stooges]] a [[MC5]],. První skupinou považovanou za grungeovou jsou [[seattle]]ští [[Green River]], jejíž členové později stáli u zrodu [[Mudhoney]] a [[Pearl Jam]].
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu