Bush (skupina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bush
Bush v Texasu v roce 2011
Bush v Texasu v roce 2011
Základní informace
Jinak zvaný/á Bush X
Původ Londýn, Anglie
Žánry alternativní rock, post-grunge
Aktivní roky 19922002
2010–dosud
Vydavatelé E1 Music, Kirtland, SPV, Atlantic, Trauma, Interscope, Zuma Rock Records
Web http://www.bushofficial.com/
Současní členové
Gavin Rossdale
Robin Goodridge
Chris Traynor
Corey Britz
Dřívější členové
Nigel Pulsford
Dave Parsons
Sacha Gervasi[1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bush je britská post-grunge /alternativní hudební skupina založená v Londýně roku 1992 Gavinem Rossdale, Nigelem Pulsfordem, Davem Parsonsem a Robinem Goodridgem. V roce 2002 se skupina rozpadla, v roce 2010 však došlo k obrození skupiny. Skupina Bush vydala během své existence celkem 5 studiových alb, s nimiž se stala 10× multiplatinovou a stala se jednou z nejprodávanějších kapel 90. let (v USA bylo prodáno více jak 10 miliónů hudebních nosičů). Přes svůj velký úspěch v USA dosahovala (dosahuje) skupina poměrně malého úspěchu ve své domovské zemi a v Evropě. Název Bush si kapela vybrala podle části Londýna Shepherd's Bush odkud původní členové pocházejí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jako počátek kapely se dá označit setkání zpěváka/kytaristy Gavina Rossdale s kytaristou Nigelem Pulsfordem v jednom z Londýnských nočních klubů. Oba sdíleli zalíbení v tak různorodých interpretech jako jsou Pixies, Bob Marley, The Jesus Lizard, MC5, Nirvana, Hüsker Dü, Big Black apod. a tak se rozhodli k vytvoření vlastní kapely. Po několika změnách se k nim připojili bubeník Robin Goodrige a basista Dave Parsons a kapela mohla začít fungovat. V roce 1994 bylo vydáno první album s názvem Sixteen Stone, které slavilo u hudební veřejnosti (navzdory negativních ohlasů některých kritiků) velký úspěch a stalo se 6× multi-platinovým. V roce 1996 vyšlo album Rozoblade Suitcase (USA 3× multi-platinové), jenž nahrával Jack Albini. Hlavně díky určitým hudebním i nehudebním podobnostem začala být skupina Bush jak v odborné, tak i laické hudební veřejnosti brána jako nástupci již legendární skupiny Nirvana. V pořadí třetí album The Science of Things (1999) se skupina rozhodla o něco pozměnit svoji hudební tvář. Mimo pro Bush klasických prvků se zde mísily i prvky elektronické hudby (např. v písni The Chemical Between Us). Album už ovšem nezaznamenalo takový úspěch jako předchozí 2 alba, i přes pomalý start prodejnosti se nakonec (i díky vystoupení kapely na festivalu Woodstock 99) album stalo v USA a Kanadě platinové. V roce 2001 kapela vydala album v pořadí už 4. album s názvem Golden State, ve kterém se kapela snažila vrátit ke svým kořenům a vydobýt si tak dřívější zájem, znovu vsadili na chytlavé, jednoduché kytarové riffy, tak jak tomu bylo především v prvních dvou albech, vsadili však na modernější zvuk. Golden State ovšem nedosáhlo ani zdaleka takového úspěchu jako žádné z dosavadních alb a prodalo se jen asi 380 000 kusů. Kvůli záměru trávit více času s rodinou se rozhodl kytarista a zakladatel Bush Nigel Pulsford kapelu opustit, na turné ho zastoupil Chris Taynor. Kvůli odchodu Pulsforda a kvůli klesajícímu zájmu o skupinu a jejich nahrávky se kapela v roce 2002 rozpadla. Rossdale založil novou kapelu Institute a také se vrhl na sólovou kariéru, mimo jiné účinkoval také v několika filmech (Zoolander, Malá černá skříňka (Little Black Book), Životní zápas (The Game of Their Lives), Constantine, Jak vykrát banku (How to Rob a Bank) a v dalších). V roce 2005 bylo vydáno DVD Zen X Four, které obsahovalo videoklipy, vydání DVD mělo být jakýmsi prvním impulsem k obrození kapely. Stalo se tak však až v roce 2010, kdy se Bush znovu vrátili na pódium, Rossdale s Goodridgem z původního složení zůstali, ke kapele se dále přidali Chris Taynor, jenž už v roce 2002 zastupoval Pulsforda a basista Corey Britz, Bush vytvořili nový comebackový singl Afterlife. V září roku 2011 vydala skupina comebackové album The Sea of Memories. Skupina Bush vystoupila v České republice 22. srpna 2012 v pražském Lucerna Music Baru.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Studiová alba[editovat | editovat zdroj]

DVD[editovat | editovat zdroj]

Kompilace[editovat | editovat zdroj]

Členové[editovat | editovat zdroj]

Současní členové[editovat | editovat zdroj]

Bývalí členové[editovat | editovat zdroj]

Hosté na tour[editovat | editovat zdroj]

  • Sacha Puttnam (1999–2002)
  • Sibyl Buck (2012–dosud)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Biography at OneSecondBush.com – A Comprehensive Fan Site for the Band Bush [online]. Onesecondbush.com, [cit. 2012-05-05]. [1]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]