Bush (skupina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bush
Základní informace
Jinak zvaný/á Bush X
Původ Londýn, Anglie
Žánry alternativní rock, post-grunge
Aktivní roky 19922002
2010–dosud
Vydavatelé E1 Music, Kirtland, SPV, Atlantic, Trauma, Interscope, Zuma Rock Records
Web Oficiální web
Současní členové
Gavin Rossdale
Robin Goodridge
Chris Traynor
Corey Britz
Dřívější členové
Nigel Pulsford
Dave Parsons
Sacha Gervasi[1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bush je britská post-grunge /alternativní hudební skupina založena v Londýně roku 1992 Gavinem Rossdale, Nigelem Pulsfordem, Davem Parsonsem a Robinem Goodridgem. V roce 2002 se skupina rozpadla, v roce 2010 však došlo k obrození skupiny. Skupina Bush vydala během své existence celkem 5 studiových alb, s nimiž se stala 10× multiplatinovou a stala se jednou z nejprodávanějších kapel 90. let (v USA bylo prodáno více jak 10 miliónů hudebních nosičů). Přes svůj velký úspěch v USA dosahovala (dosahuje) skupina poměrně malého úspěchu ve své domovské zemi a v Evropě. Název Bush si kapela vybrala podle části Londýna Shepherd's Bush odkud původní členové pocházejí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jako počátek kapely se dá označit setkání zpěváka/kytaristy Gavina Rossdale s kytaristou Nigelem Pulsfordem v jednom z Londýnských nočních klubů. Oba sdíleli zalíbení v tak různorodých interpretech jako jsou Pixies, Bob Marley, The Jesus Lizard, MC5, Nirvana, Hüsker Dü, Big Black apod. a tak se rozhodli k vytvoření vlastní kapely. Po několika změnách se k nim připojili bubeník Robin Goodrige a basista Dave Parsons a kapela mohla začít fungovat. V roce 1994 bylo vydáno první album s názvem Sixteen Stone, které slavilo u hudební veřejnosti (navzdory negativních ohlasů některých kritiků) velký úspěch a stalo se 6× multi-platinovým. V roce 1996 vyšlo album Rozoblade Suitcase (USA 3× multi-platinové), jenž nahrával Jack Albini. Hlavně díky určitým hudebním i nehudebním podobnostem začala být skupina Bush jak v odborné, tak i laické hudební veřejnosti brána jako nástupci již legendární skupiny Nirvana. V pořadí třetí album The Science of Things (1999) se skupina rozhodla o něco pozměnit svoji hudební tvář. Mimo pro Bush klasických prvků se zde mísily i prvky elektronické hudby (např. v písni The Chemical Between Us). Album už ovšem nezaznamenalo takový úspěch jako předchozí 2 alba, i přes pomalý start prodejnosti se nakonec (i díky vystoupení kapely na festivalu Woodstock 99) album stalo v USA a Kanadě platinové. V roce 2001 kapela vydala album v pořadí už 4. album s názvem Golden State, ve kterém se kapela snažila vrátit ke svým kořenům a vydobýt si tak dřívější zájem, znovu vsadili na chytlavé, jednoduché kytarové riffy, tak jak tomu bylo především v prvních dvou albech, vsadili však na modernější zvuk. Golden State ovšem nedosáhlo ani zdaleka takového úspěchu jako žádné z dosavadních alb a prodalo se jen asi 380 000 kusů. Kvůli záměru trávit více času s rodinou se rozhodl kytarista a zakladatel Bush Nigel Pulsford kapelu opustit, na turné ho zastoupil Chris Taynor. Kvůli odchodu Pulsforda a kvůli klesajícímu zájmu o skupinu a jejich nahrávky se kapela v roce 2002 rozpadla. Rossdale založil novou kapelu Institute a také se vrhl na sólovou kariéru, mimo jiné účinkoval také v několika filmech (Zoolander, Malá černá skříňka (Little Black Book), Životní zápas (The Game of Their Lives), Constantine, Jak vykrát banku (How to Rob a Bank aj.) V roce 2005 bylo vydáno DVD Zen X Four, které obsahovalo videoklipy, vydání DVD mělo být jakýmsi prvním impulsem k obrození kapely. Stalo se tak však až v roce 2010, kdy se Bush znovu vrátili na pódium, Rossdale s Goodridgem z původního složení zůstali, ke kapele se dále přidali Chris Taynor, jenž už v roce 2002 zastupoval Pulsforda a basista Corey Britz, Bush vytvořili nový comebackový singl Afterlife. V září roku 2011 vydala skupina comebackové album The Sea of Memories. Skupina Bush vystoupila v České republice 22. srpna 2012 v pražském Lucerna Music Baru.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Studiová alba[editovat | editovat zdroj]

DVD[editovat | editovat zdroj]

Kompilace[editovat | editovat zdroj]

Členové[editovat | editovat zdroj]

Současní členové[editovat | editovat zdroj]

Bývalí členové[editovat | editovat zdroj]

Hosté na tour[editovat | editovat zdroj]

  • Sacha Puttnam (1999–2002)
  • Sibyl Buck (2012–dosud)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Biography at OneSecondBush.com – A Comprehensive Fan Site for the Band Bush [online]. Onesecondbush.com, [cit. 2012-05-05]. [1]. (anglicky)