Kajetán z Tiene: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
překlepy a drobné opravy
Bez shrnutí editace
Řádek 17: Řádek 17:
== Patrocinium ==
== Patrocinium ==
* Neapol, pohřební kaple se sarkofágem sv. Kajetána v kostele San Paolo
* Neapol, pohřební kaple se sarkofágem sv. Kajetána v kostele San Paolo
* Vicenza
* Vicenza,
* Madrid, kostel sv. Kajetána
* Madrid, kostel sv. Kajetána
* Mnichov, kostel sv. Kajetána
* Mnichov, kostel sv. Kajetána
* Praha, Malá Strana, kostel [[Kostel Panny Marie Matky ustavičné pomoci]] a svatého Kajetána v [[Nerudova|Nerudově ulici]];
* Praha, Malá Strana, kostel [[Kostel Panny Marie Matky ustavičné pomoci]] a svatého Kajetána v [[Nerudova|Nerudově ulici]]; na objednávku malostranských theatinů [[Ferdinand Maxmilián Brokoff]] vytvořil sousoší sv. Kajetána pro [[Karlův most]].
[[Ferdinand Maxmilián Brokoff]] vytvořil sousoší sv. Kajetána pro [[Karlův most]].





Verze z 20. 12. 2014, 23:42

Svatý Kajetán od Tiepola

Svatý Kajetán z Tiene (též Caietanus, Gaetano di Tiene (1480 Vicenza– 7. srpna1547 Neapol) byl italský řeholník, zakladatel řádu theatinů a světec.

Pocházel ze šlechtické rodiny Tiene ve vicenzské oblasti. Vystudoval práva a byl promován na univerzitě v Padově. Pokračoval ve studiu teologie a roku 1516 získal kněžské svěcení. Působil v charitativním bratrstvu sv. Jeronýma ve Vicenze. Roku 1521 se objevil v Benátkách. Při ošetřování nemocných morem roku 1528 se setkal s Jeronýmem Emilianim, jehož příkladu následoval.

V Římě se spolu s jezuitou sv. Ignácem a sv. Karlem Boromejským zasadil o reformy řeholního života a myšlenku kongregací regulovaných kanovníků. V roce 1524 založil spolu s biskupem v Chieti, Giovanni Pietrem Caraffou, pozdějším papažem Pavlem IV., společenství řeholních kleriků, které schválil papež Klement VII. Centrum theatinů bylo později přesunuto do Neapole, kde je také Kajetán v bazilice sv. Pavla pochován.

Kajetán byl blahořečen roku 1629 a svatořečen v roce 1671.

Ikonografie

Sv. Kajetán bývá zobrazován jako příslušník řádu regulovaných kleriků v černém taláru (theatini neměli vlastní řádový oděv), prostovlasý s plnovousem.

Jako atributy nosí kříž, okřídlené srdce, lilii, doprovázejí jej ptáci, klasy, roh hojnosti, Ježíšek v náručí.

Legendánrí scény: matka drží v rukou novorozeného Kajetána a žádá o uzdravení Pannu Marii. Pavel IV. a Kajetán zakládají ád theatinů. Kajetán léčí nemocné. Smrt a pohřeb sv. Kajetána.

Patrocinium


Literatura

  • Lexikon der christlichen Ikonographie, Wolfgang Braunfels (ed.). Basel-Freiburg-Rom-Wien 1992, Band 7,
  • FOLTÝN, Dušan, VLČEK, Pavel, SOMMER, Petr, Encyklopedie českých klášterů. Praha: Librí, 1997. ISBN 8085983176., s. 162-163

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Kajetán z Tiene na Wikimedia Commons