Přeskočit na obsah

Jeroným Emiliani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý Jeroným Emiliani
Narození1486
Benátky, Itálie
Úmrtí8. února 1537
Somasca, Itálie
Svátek8. únor
Státní občanstvíBenátská republika
ŘádSomaskáni
Vyznáníkatolická církev
Blahořečen1747 papežem Benediktem XIV.
Svatořečen1767 papežem Klementem XIII.
Úřadyzakladatel řádu somasků
Uctíván církvemiřímskokatolická církev
Atributyřetěz, kuličky
PatronemTrevisa a Benátek, sirotků, zakladatelů škol a sirotčinců
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Jeroným Emiliani (ital. Gerolamo Emiliani (1486, Benátky8. února 1537) byl italský kněz a zakladatel řádu regulovaných kleriků Kongregace ze Somasky (lat. Clerici Regulares Congregationis Somaschae ) a katolický světec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeroným se narodil v městě Benátky v patricijské rodině v roce 1486. Když mu bylo 25 let, dostal se jako voják do zajetí, tehdy se rozhodl skoncovat s dosavadním způsobem života a dát se do služeb potřebných.

Založil řeholní společnost vzdělaných kleriků, která měla jako hlavní poslání péči o sirotky, chudé a nemocné. Prvním sídlem společnosti byla Somasca u města Bergamo v severní Itálii. Za epidemie moru roku 1528 se Jeroným při ošetřování nemocných sešel se sv. Kajetánem, jehož duchovní dráhu ovlivnil. Při další morové epidemii se opět zapojil do ošetřování a zaopatřování umírajících, nakazil se morem a 8. února 1537 v Somasce zemřel. Svatořečen byl v roce 1767 a v roce 1928 byl prohlášen patronem sirotků a opuštěné mládeže. Liturgická památka je 8. února, (původně 20. července).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4.