Dieselová lokomotiva: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 85 bajtů ,  před 6 lety
m
m (→‎Elektrický přenos výkonu: promazáno, skoro vše tam bylo dvakrát)
V dieselové lokomotivě vybavené [[Elektrický přenos výkonu|elektrickým přenosem výkonu]] je zdrojem energie [[soustrojí]] složené z prvotního spalovacího motoru, obvykle [[Vznětový motor|vznětového]], v některých případech turbíny, pevně spojeného s [[elektrický generátor|elektrickým generátorem]]. Jejich [[hřídel]]e bývají přímo spojeny pružnou spojkou (viz [[motorgenerátor se spalovacím motorem]]). Soustrojí vyrábí elektrickou energii pro pohon lokomotivy trakčními [[elektromotor]]y. Přenos mechanické práce z elektromotoru na nápravu ([[železniční dvojkolí]]) je zajišťován obvykle jednoduchým ozubeným převodem. Takové [[hnací vozidlo]] se spalovacím motorem je označováno jako dieselelektrická [[lokomotiva]] nebo dieselelektrický (motorový) vůz.
 
Elektrický přenos výkonu umožňuje změnu téměř konstantního [[Krouticí moment|krouticího momentu]] u spalovacího motoru na proměnlivou tažnou sílu lokomotivy, přináší možnost startu prvotního motoru naprázdno (u stejnosměrných řešení výhodně pomocí generátoru zapojeného jako motor), protože hnací agregáty typu spalovacího motoru nemohou z principu poskytovat krouticí moment od nulových otáček, vyrovnává malý rozsah provozních otáček spalovacího motoru s mnohem větším rozsahem otáček trakčního elektromotoru, umožňuje snadnou reverzaci chodu, která je prováděna vždy v elektrické části pohonu, hospodárný přenos velkých výkonů a snadnou spojitou regulaci proudu trakčních elektromotorů. Elektrické motory je taktéž možno dobře využívat i pro [[elektrodynamickáElektrodynamická brzda|elektrodynamické brzdění]]. Snadno se ovládá, protože vhodnou charakteristiku trakčního generátoru lze nastavit vhodnou kombinací buzení.
 
Z hlediska druhu použitého elektrického proudu se rozdělují elektrické přenosy výkonu na tři základní skupiny (uvedeny v historickém pořadí, jak byly zaváděny, ale používají se stále všechny):
* stejnosměrný (DC/DC) - zdrojem trakčního proudu je [[dynamo]], vozidlo pohánějí stejnosměrné motory,
* smíšený, střídavě stejnosměrný (AC/DC) - místo dynama je zdrojem proudu pro stejnosměrné trakční motory trakční [[alternátor]] s [[usměrňovač]]em,
* střídavý (AC/AC) - zdrojem proudu je trakční alternátor, [[Asynchronní motor|asynchronní]] nebo [[Elektromotor#Synchronní stroj|synchronní]] trakční motory jsou napájeny z polovodičových měničů.
 
Výhody elektrického přenosu převažují nad jeho nevýhodami. Oproti mechanickému přenosu je [[účinnost (fyzika)|účinnost]] nižší, ve srovnání s hydrodynamickým přenosem výkonu má konstrukce elektrického přenosu sice vyšší hmotnost, ale vyšší [[Účinnost (fyzika)|účinnost]].

Navigační menu