Sovka zední

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxSovka zední
alternativní popis obrázku chybí
Sovka zední − fosílie
Stupeň ohrožení podle IUCN
vyhynulý
vyhynulý[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád sovy (Strigiformes)
Čeleď puštíkovití (Strigidae)
Rod sovka (Mascarenotus)
Binomické jméno
Mascarenotus murivorus
Milne-Edwards, 1873
Synonyma
  • Strix murivora Milne-Edwards, 1874
  • Athene murivora Milne-Edwards, 1874
  • Bubo leguati Rothschild, 1907
  • Carine murivora Günther & Newton, 1879
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sovka zední (Mascarenotus murivorus), také sýček zední a výr rodriguezský, je vyhynulý druh puštíkovitého ptáka, jeden ze tří druhů z rodu Mascarenotus (česky sovka). Dlouho byl řazen do rodu Athene, došlo ale k přeřazení. Sovka zední pravděpodobně obývala lesy na ostrově Rodrigues (Mauricius), který se nachází v Indickém oceánu. Byla zdejším endemitem.

Informací se o ptákovi zachovalo jen málo. Druh popsal Alphonse Milne-Edwards v Comptes Rendus de l'Académie des Sciences na základě kosterních pozůstatků, které se lišily od všech ostatních druhů na ostrově. Od té doby bylo objeveno více subfosílií a některé pozůstatky jsou do dnešních dnů zachovány v muzeích (Cambridge, Paříž, Tring). Pták měřil něco přes 20 cm, přesný vzhled však zůstává záhadou. Některé zprávy zanechali Julien Tafforet nebo François Leguat, jedni z prvních osadníků na ostrově. Tafforet napsal do své knihy Relation de l'isle Rodrigues (1726), že se sovka podobala puštíkovi obecnému a při pěkném počasí se ozývala monotónním zvukem. Lovila jiné ptáky a plazy. Podle Tafforeta žila na stromech, vyvinuté kosti končetin ale poukazují i ​​na život na zemi (Rodrigues byl prostý predátorů, proto zde některé druhy ptáků i ztratily schopnost létat). Pozorování Leguata zase poukazují, že sovka byla sova s ​​vyvinutými „oušky” (Leguat nazval ptáka Hiboux, což byl francouzský termín pro sovy s „oušky”).

Sovku pozoroval Tafforet roku ještě roku 1726. Roku 1761 se na Rodrigues vydal astronom Alexandre Guy Pingré, aby tu pozoroval přechod Venuše přes Slunce. O sově se nezmiňoval; do té doby asi na ostrově vyhynula. Hrozbou se staly lidské aktivity. Ptáci byli loveni a les na ostrově lidé vykáceli; pro sovku, který hnízdila v dutinách stromů, to byla katastrofa. Společně s ní vyhynuly i jiné původní druhy živočichů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Výrik rodrigueský na slovenské Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]