Sonnentor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sonnentor s.r.o.
Provozovna Sonnentor v Čejkovicích
Provozovna Sonnentor v Čejkovicích
Základní údaje
Datum založení 1992
Sídlo Čejkovice, Česko
Adresa sídla Großgöttfritz, Rakousko
Klíčoví lidé Ing. Tomáš Mitáček
Johannes Gutmann
Ing. Josef Dvořáček
Charakteristika firmy
Oblast činnosti potravinářský
Produkty výroba biočajů a biokoření
Služby Bylinkový ráj (zážitkové exkurze ve výrobě čajů, Čajový salon s kavárnou ČAS NA ČAJ, Vyhlídka Na Výsluní, bylinková zahrada sv. Hildegardy)
Zaměstnanci 110
Slogan Tady roste radost.
Identifikátory
Oficiální web http://www.sonnentor.cz
IČO 46342958
LEI 315700514APIUXQC8Y23
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sonnentor GesmbH je rakouská společnost zaměřená na produkci bio čajů a koření. Česká dceřiná společnost Sonnentor s.r.o. s obdobným výrobním programem působí na jižní Moravě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1988 založil Johannesem Gutmannem v dolnorakouském Waldviertelu zemědělskou společnost Sonnentor Kräuterhandels GesmbH.[1]

V roce 1992 byla založena dceřiná společnost v Čejkovicích na jižní Moravě, nejdříve pod názvem Sluneční brána spol. s r.o., resp. Sluneční brána s.r.o., která v současnosti nese název Sonnentor s.r.o. [2] V roce 2006 byl spuštěn pěstitelský projekt v Rumunsku, od roku 2007 v Albánii a od roku 2013 také v Nikaragui.

Další podniková prodejna byla otevřena v roce 2014 v Brně a v roce byla 2015 otevřena přírodní bylinková zahrada sv. Hildegardy, čajový salon s kavárnou Čas na Čaj a vyhlídka pro turisty s názvem Na Výsluní s foto pointem.

Význam a produkce[editovat | editovat zdroj]

Sonnentor v Rakousku

Společnost obchoduje pod společnou značkou Sonnentor bio koření a bio čaje více než 170 rakouských a 22 českých pěstitelů. Garance kvality firmy, při výrobě čajů a koření vycházejí nejvíce z vlastního pěstování v ekologických rodinných zemědělských farmách. Vždy je znám původ surovin, ze kterých je sestaven každý z produktů. Rakouská mateřská společnost dosahuje ročního obratu 30 milionů Eur [1], česká dceřiná společnost pak necelých 25 milionů korun.[3] V Česku patří mezi přední producenty bio potravin a propagátory zemědělské bio produkce a funguje pod myšlenkou trvale udržitelného rozvoje.

Sonnentor v Česku a ve světě[editovat | editovat zdroj]

Sonnentor v Čejkovicích

Sonnentor dodává do celého světa. Přibližně 25% produkce je určena pro místní trh, který zahrnuje Českou republiku, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Pobaltské republiky. K hlavním místům odbytu patří Rakousko, Německo a Švýcarko, kam se vyváží v průměru 75% produkce. Ze vzdálenějších destinací jsou bylinné, kávové a kořeněné směsi od SONNENTORu k dostání mimo jiné v Kanadě, Japonsku, Bali, Austrálii a na Novém Zélandu. Celkově jsou speciality firmy SONNENTOR vyváženy do více než 40 zemí světa. Produkty SONNENTORu jsou k dostání v téměř 40 partnerských prodejnách představujících prodejny zdravé výživy a specializované prodejny a v dalších takto zaměřených obchodech. Podnikové prodejny se nacházejí v Čejkovicích a v Brně.

Logo a motto společnosti, produkty[editovat | editovat zdroj]

Logo Sonnentoru představuje slunce se 24 paprsky – středověký symbol života a světla, které i dnes zdobí mnoho selských stavení. Překlad německého názvu SONNENTOR znamená „sluneční brána“.[4]

Mottem společnosti užívaným v Česku je slogan „tady roste radost“.

 • Bio-Rarášci
 • Dobrá nálada
 • Anděl strážný
 • sv. Hildegarda
 • Zase dobře!
 • Adventní sada
 • Čaj štěstí

Výrobky[editovat | editovat zdroj]

Výrobní zaměření.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c Oficiální stránky společnosti Sonnentor
 2. Obchodní rejstřík
 3. Výroční zpráva společnosti Sonnentor s.r.o. za rok 2010
 4. Databáze ochranných známek WIPO

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]