Rooibos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čajovec kapský
Rooibos

Rooibos je nápoj, připravovaný z keře nazývaného čajovec kapský (Aspalathus linearis) z čeledi bobovitých. Již mnoho generací je tento nápoj populární v Jižní Africe, jeho popularita se rozšířila i do řady zemí celého světa.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Čajovníkovec roste pouze na malém území v Cederbergu v provincii Západní Kapsko. Rostlina se vysazuje v únoru až březnu. První sklizeň je za půl roku. Poté se sbírá do vaků a drtí se. Listy procházejí oxidací a získávají výraznou červenohnědou barvu. Vyrábí se také neoxidovaný „zelený“ rooibos.

Použití[editovat | editovat zdroj]

V Jižní Africe je běžné pít rooibos spolu s mlékem a cukrem, avšak v ostatních částech světa se většinou podává bez těchto přísad. Vůně rooibosu je často popisována jako sladká (a to i bez přidání cukru) a mírně ořechová. Příprava rooibosového nálevu je v podstatě stejná jako příprava černého čaje s tím rozdílem, že vůně je vylepšená delším vařením. Získaný nápoj je červenohnědý, což vysvětluje, proč se rooibosu někdy říká „červený čaj“.

Rooibos se stal velmi populárním v západních zemích, zvláště u zákazníků, kteří kladou důraz na zdravý životní styl, pro svůj velký obsah antioxidantů a minimum kofeinu. Nápoj má charakteristickou tmavě červenou barvu a lehce nasládlou chuť. Někdy se rooibos také míchá s různými přísadami, aromatickými bylinami a podobně.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Čaje rooibos obsahují vitamín C[1] a řadu minerálních látek, například měď, železo, draslík, vápník nebo hořčík. Stejně jako zelený a černý čaj obsahují směsi rooibos antioxidanty, a proto jsou součástí zdravého životního stylu. Šálek čaje rooibos (bez cukru) navíc neobsahuje žádné kalorie. Kromě toho čaje rooibos neobsahují kofein, a představují tak alternativní bezkofeinový nápoj, tudíž vhodný i pro děti, kojence a těhotné matky.

Zdravotní účinky[editovat | editovat zdroj]

Existuje domněnka, že rooibos pomáhá vypořádat se s nervovým vypětím, alergiemi a trávícími potížemi.[2] Při testech in vitro se prokázalo, že rooibos inhibuje aktivitu xantinoxidázy, testy in vivo stále nebyly provedeny. Xantinoxidáza hraje roli v přeměně purinu na kyselinu močovou, což může potenciálně pomáhat v léčení dny. V těchto in vitro testech se zjistilo, při užití určitých koncentrací, že infuse rooibos je ani ne z poloviny tak účinná jako allopurinol, tedy lék, který je běžně při terapii dny předepisován právě na inhibici xantioxidázy.[3]

V rooibos lze nalézt dva flavonoidy, quercetin a luteolin, které jsou známy pro své kvality při terapii rakoviny. Rooibos neobsahuje antioxidant epigalokatechin-3-galát, který lze nalézt v zeleném čaji. [4][5]

Tradiční medicína v Jižní Africe užívá rooibos na zmírnění dětské koliky, alergie, astma a kožní problémy.[6]

Polysacharid izolovaný z čajovníkovce ukazuje aktivitu potlačující činnost HIV viru, tím, že se váže na T-lymfocyty.[7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rooibos na anglické Wikipedii.

  1. ŠEBELOVÁ, Kateřina. Rooibos - nečajový červený zázrak plný vitamínů [online]. velkaepocha.sk, [cit. 2009-10-12]. Dostupné online.  
  2.  "Quantitative Characterization of Flavonoid Compounds in Rooibos Tea (Aspalathus linearis) by LC−UV/DAD"(2002). Journal of Agricultural and Food Chemistry 50 (20): 5513–9. doi:10.1021/jf025697h. PMID 12236672. 
  3.  "Xanthine Oxidase Activity in Vitro: Effects of Food Extracts and Components"(2005). Journal of Agricultural and Food Chemistry 53 (16): 6510–5. doi:10.1021/jf050716j. PMID 16076142. 
  4.  "{{{title}}}"(February 2010). Better Nutrition 72 (2): 48–9. 
  5.  "Antioxidant and antimicrobial activities of tea infusions"(2008). Food Chemistry 108: 55. doi:10.1016/j.foodchem.2007.10.040. 
  6.  "South African herbal teas: Aspalathus linearis, Cyclopia spp. And Athrixia phylicoides—A review"(2008). Journal of Ethnopharmacology 119 (3): 376–412. doi:10.1016/j.jep.2008.06.014. PMID 18621121. 
  7. A polysaccharide from Aspalathus linearis shows anti-HIV activity and possible mechanism of action dealing with virus binding to T cells. Polysaccharide from Aspalathus linearis with strong anti-HIV activity. Nakano M, Itoh Y, Mizuno T and Nakashima H, Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry, 1997, volume 61, issue 2, pages 267-271

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]