Rooibos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čajovec kapský
Rooibos

Rooibos je nápojem připravovaným z keře nazývaného čajovec kapský (Aspalathus linearis) z čeledi bobovitých. Již po mnoho generací je tento nápoj populární v Jižní Africe, jeho popularita se rozšířila i do řady zemí celého světa.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Čajovec roste pouze na malém území v Cederbergu v provincii Západní Kapsko. Rostlina se vysazuje v únoru až březnu. První sklizeň je za půl roku. Poté se sbírá do vaků a drtí se. Listy procházejí oxidací a získávají výraznou červenohnědou barvu. Vyrábí se také neoxidovaný „zelený“ rooibos.

Použití[editovat | editovat zdroj]

V Jižní Africe je běžné pít rooibos spolu s mlékem a cukrem, avšak v ostatních částech světa se většinou podává bez těchto přísad. Vůně rooibosu je často popisována jako sladká (a to i bez přidání cukru) a mírně ořechová. Příprava rooibosového nálevu je v podstatě stejná jako příprava černého čaje s tím rozdílem, že vůně je vylepšená delším vařením. Získaný nápoj je červenohnědý, což vysvětluje, proč se rooibosu někdy říká „červený čaj“.

Nápoj má charakteristickou tmavě červenou barvu a lehce nasládlou chuť. Někdy se rooibos také míchá s různými přísadami, aromatickými bylinami a podobně.

Z rooibosu se dá připravit i espressu podobný nápoj – red espresso.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Rooibos obsahuje zejména fenolické látky a flavonoidy s prokázanými antioxidačními účinky a některé minerální látky. Z dalších látek jsou obsaženy glukosidy aspalatin a notofagin. Obsah vitamínu C je navzdory legendám velmi nízký, novější studie jeho přítomnost v červeném i zeleném rooibosu ani neprokázaly. Z minerálních látek je ve významnějším množství přítomna měď, fluor a mangan. Měď obsažená v 1 standardním šálku (1 čajová lžička rooibosu na šálek) pokrývá asi 8 % doporučené denní dávky, fluor 7 %, mangan 2 %. Jiné minerální látky, jako vápník, železo, draslík, hořčík, sodík, fosfor a zinek, nejsou přítomny ve významnějším množství a 1 šálek rooibosu přináší méně než 1 % doporučené denní dávky těchto prvků. Na rozdíl od pravého čaje má rooibos nízký obsah tříslovin.[1]

Zdravotní účinky[editovat | editovat zdroj]

Existuje domněnka, že rooibos pomáhá vypořádat se s nervovým vypětím, alergiemi a trávicími potížemi.[2] Při laboratorních testech (in vitro) se prokázalo, že rooibos inhibuje aktivitu xantinoxidázy, testy in vivo stále nebyly provedeny. Xantinoxidáza hraje roli v přeměně purinu na kyselinu močovou, což může potenciálně pomáhat v léčení dny. V těchto testech se zjistilo, při užití určitých koncentrací, že infuse rooibos je ani ne z poloviny tak účinná jako allopurinol, tedy lék, který je běžně při terapii dny předepisován právě na inhibici xantioxidázy.[3]

V rooibos lze nalézt dva flavonoidy, kvercetin a luteolin, které jsou známy pro své kvality při terapii rakoviny. Rooibos neobsahuje antioxidant epigallokatechin-3-gallát, který lze nalézt v zeleném čaji. [4] [5]

Tradiční medicína v Jižní Africe užívá rooibos na zmírnění dětské koliky, alergie, astma a kožní problémy.[6]

Polysacharid izolovaný z čajovce ukazuje aktivitu potlačující činnost HIV viru, tím, že se váže na T-lymfocyty.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rooibos na anglické Wikipedii.

  1. MCKAY, Diane L.; BLUMBERG, Jeffrey B. A Review of the bioactivity of South African herbal teas: Rooibos (Aspalathus linearis) and Honeybush (Cyclopia intermedia). Phytotherapy Research. 2007, čís. 21. Dostupné online. 
  2. BRAMATI, Lorenzo; MINOGGIO, Markus; GARDANA, Claudio; SIMONETTI, Paolo; MAURI, Pierluigi; PIETTA, Piergiorgio. Quantitative Characterization of Flavonoid Compounds in Rooibos Tea (Aspalathus linearis) by LC−UV/DAD. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2002, s. 5513–9. DOI 10.1021/jf025697h. PMID 12236672. 
  3. DEW, Tristan P.; DAY, Andrea J.; MORGAN, Michael R. A. Xanthine Oxidase Activity in Vitro: Effects of Food Extracts and Components. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 2005, s. 6510–5. DOI 10.1021/jf050716j. PMID 16076142. 
  4. RUBIN, T. Better Nutrition. February 2010, s. 48–9. 
  5. ALMAJANO, M. Pilar; CARBÓ, Rosa; JIMÉNEZ, J. Angel López; GORDON, Michael H. Antioxidant and antimicrobial activities of tea infusions. Food Chemistry. 2008, s. 55. DOI 10.1016/j.foodchem.2007.10.040. 
  6. JOUBERT, E.; GELDERBLOM, W.C.A.; LOUW, A.; DE BEER, D. South African herbal teas: Aspalathus linearis, Cyclopia spp. And Athrixia phylicoides—A review. Journal of Ethnopharmacology. 2008, s. 376–412. DOI 10.1016/j.jep.2008.06.014. PMID 18621121. 
  7. A polysaccharide from Aspalathus linearis shows anti-HIV activity and possible mechanism of action dealing with virus binding to T cells. Polysaccharide from Aspalathus linearis with strong anti-HIV activity. Nakano M, Itoh Y, Mizuno T and Nakashima H, Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry, 1997, volume 61, issue 2, pages 267-271

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]