Solomon Asch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Solomon Asch
Narození 14. září 1907
Varšava
Úmrtí 20. února 1996 (ve věku 88 let)
Haverford
Alma mater Kolumbijská univerzita
City College of New York
Povolání psycholog a vysokoškolský pedagog
Zaměstnavatel Rutgers University
Massachusettský technologický institut
Harvardova univerzita
Brooklyn College
Ocenění Guggenheimovo stipendium
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Solomon Eliot Asch (14. září 1907 Varšava20. února 1996) byl polsko-americký sociální psycholog židovského původu.

Byl 41. nejcitovanějším psychologem ve 20. století.[1] Zajímaly ho především problémy vytváření dojmů, získávání prestiže ve skupině či šíření konformity ve skupině. Dospěl k závěrům, že skupina či sociální celek dominuje svým částem a zásadně ovlivňuje jejich charakter – tím se zařadil do širšího proudy gestaltismu. Zdůrazňoval, že žádný akt jedince nelze pochopit bez jeho sociálního kontextu. Nejznámějším se staly jeho experimenty, které dokazovaly, jak skupina ovlivňuje názory jedince, a jak je jedinec se skupinou konformní. Jeho žákem byl Stanley Milgram.

Studie konformity[editovat | editovat zdroj]

Karty užité v experimentu

Nejznámější experiment, často nazývaný Aschův experiment, uspořádal v roce 1951. Vyzval studenty, aby porovnávali velikosti čar na dvou kartičkách. Tvrdil, že jde o test zraku, ve skutečnosti to byl test posuzující konformitu. Účastníci experimentu měli porovnat jednu čáru s dalšími třemi na jiné kartičce a svůj názor vyslovit nahlas před ostatními. Většinová část studentů ve skupině byla vždy instruována, aby odpovídala jednotně a chybně. Poslední odpovídající student ve skupině o tom nevěděl a právě on byl vždy předmětem pozorování. 75 procent z těchto studentů podlehlo většinovému náhledu a odpovědělo chybně, ačkoli v kontrolních skupinách, kde nebyli nasazení žádní instruovaní studenti, byla chybovost jen pětiprocentní. Konformita u „posledních studentů“ nicméně klesala, pokud mohli odpovědi psát na papír a nevyslovovat je nahlas.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Haggbloom, S.J.; et al. (2002). "The 100 Most Eminent Psychologists of the 20th Century". Review of General Psychology 6 (2): 139–152

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]