Solnhofenský vápenec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archaeopteryx bavarica

Solnhofenský vápenec (německy Solnhofener Plattenkalk) je pojem, vztahující se k výrazným vrstvám svrchnojurských sedimentů, ležících na území dnešního Bavorska (nedaleko měst Solnhofen a Eichstätt). Tento jemnozrnný litografický vápenec je dlouhodobě těžen a také zkoumán paleontology. Obsahuje totiž velké množství zkamenělin z období pozdní jury (asi před 153 až 148 miliony let), a to zejména mořských bezobratlých, ryb, želv[1] ale také dinosaurů a "praptáka" archeopteryxe. Tyto organismy obývaly zmíněnou oblast v době, kdy byla rozsáhlým souostrovím s mnoha lagunami na okraji dávného moře Tethys. Zkameněliny z vrstev tohoto vápence jsou dnes umístěny například v Jura Museum v Eichstättu nebo v Bürgermeister Müller Museum v Solnhofenu.

Významné taxony[editovat | editovat zdroj]

Mezi významné nálezy z těchto sedimentů patří tyto rody dinosaurů a ptakoještěrů:

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Schweigert, G. 2007. Ammonite biostratigraphy as a tool for dating Upper Jurassic lithographic limestones from South Germany – first results and open questions." Neues Jahrbuch für Geologie und Paläontologie - Abhandlungen, 245(1): 117-125. doi:10.1127/0077-7749/2007/0245-0117
  • Bartell K.W., Swinburne N.H.M. and Conway-Morris S. 1990. Solnhofen: a study in Mesozoic palaeontology. Cambridge (transl. and revised from Bartel K.W. 1978. Ein Blick in die Erdgeschichte. Ott.