Compsognathus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxCompsognathus
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura, asi před 150 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Model hlavy dinosaura rodu Compsognathus
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda (Theropoda)
Infrařád Tetanurae
Čeleď Compsognathidae
Rod Compsognathus
Binomické jméno
Compsognathus longipes
Wagner, 1859
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Compsognathus („pěkná čelist“) byl malý teropodní dinosaurus. Žil na konci jurského období před asi 150 miliony let na území dnešní Evropy (fosílie tohoto dinosaura byly objeveny v německém Bavorsku (Solnhofen), francouzském departmentu Var a zřejmě i v Portugalsku).

Compsognathus byl od svého objevení v 50. letech 19. století dlouho znám jako nejmenší dinosaurus, jehož délka se pohybovala v rozmezí 70 cm až 1,4 m, teprve v posledních desetiletích pak byly objeveny ještě menší druhy dinosaurů. Tento malý teropod byl také prvním objeveným dinosaurem s téměř kompletní kostrou. Živil se drobnými obratlovci a je možné, že byl stejně jako jeho příbuzný Sinosauropteryx alespoň částečně opeřený.

Compsognathus - siluety a kosterní diagramy dvou objevených druhů

Holotyp[editovat | editovat zdroj]

Holotyp tohoto teropoda byl popsán již roku 1859. V jeho břišní dutině byl objeven poslední "oběd" v podobě malého ještěra, který byl dlouho označován jako Bavarisaurus macrodactylus. V roce 2017 však byla publikována studie, která tento taxon označuje za nový druh, který dostal vědecké jméno Schoenesmahl dyspepsia.[1][2]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. Jack L Conrad (2017). A new lizard (Squamata) was the last meal of Compsognathus (Theropoda: Dinosauria) and is a holotype in a holotype. Zoological Journal of the Linnean Society, zlx055. doi: https://doi.org/10.1093/zoolinnean/zlx055
  2. http://www.nature.com/articles/d41586-018-00060-2
  • Wagner, A. (1861). "Neue Beiträge zur Kenntnis der urweltlichen Fauna des lithographischen Schiefers; V. Compsognathus longipes Wagner". Abhandlungen der Bayerischen Akademie der Wissenschaften 9: 30–38.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]